Rubriky: Firefox

Vyhledávání chybějících zásuvných modulů ve Firefoxu dozná změn

Ve Firefoxu dnes můžete nalézt funkci na dohledání chybějícího zásuvného modulu (pluginu). Setkáte se s ní v situaci, kdy navštívená stránka pro zobrazení některého obsahu vyžaduje zásuvný modul, který nemáte. Zobrazí se žlutá vysouvací lišta s nabídkou doinstalování modulu. Vzhledem k tomu, že zásuvné moduly jsou často součástí externího software, nebývá nabídka doinstalování často užitečná a nabídne pouze odkaz na stránku, odkud lze software stáhnout a nainstalovat. Výjimkou je např. Flash, který se touto formou instaluje vcelku bez problémů.

I to je důvod, proč bude tato funkce přepracována. V Mozille zastávají názor, že zásuvné moduly jsou problematické. Hezkým příkladem může být nedávné zablokování Javy, která představovala otevřená vrátka do počítačů uživatelů. Na druhou stranu jsou však stále některé zásuvné moduly (Flash) důležité. Proto bude uvedená funkce dohledávání upravena tak, aby uživatele méně obtěžovala a nabídne doinstalování jen nejvýznamnějších zásuvných modulů.

V budoucnu ostatně dojde k další avizované změně, v rámci které budou zásuvné moduly implicitně neaktivní a uživatel je bude aktivovat až klepnutím. Nebude tak docházet k aktivaci zásuvných modulů, o kterých uživatel ani neví, že je má nainstalované. Výjimku dostane pouze Flash, který je stále považován za důležitý. Uživatel si též bude moci povolit aktivaci konkrétních zásuvných modulů, případně zásuvných modulů na konkrétním webu.

3 komentářů k článku “Vyhledávání chybějících zásuvných modulů ve Firefoxu dozná změn”

  1. Menty napsal(a)

    S flashem mam pořád jenom problémy. Kdyby ho integrovali do prohlížeče a vyladili, bylo by to nejlepší. Lidem je jedno, jestli stáhnou 40MB v kuse, nebo rozděleně, hlavně že to funguje. Stejně vydávají novou verzi jednou za měsíc a půl, tak můžou ten flash bez problému průběžně aktualizovat.

  2. Marek Turnovec napsal(a)

    Nejlepší? No, já nevím, já jsem měl pocit, že chtějí flash nechat úplně vyhnít a to bych třeba já osobně považoval za ještě lepší řešení. 🙂

  3. Kokos99 napsal(a)

    A jak ho nahradíš? Ano, pomocí HTML5 a JS to částečně jde, ale pořád to není ono. Za pár let to tak nejspíš dopadne, že to HTML5 a JS přebere, ale teď je na nepoužití Flashe ještě brzo.