Rubriky: Firefox

Vyšel Firefox 16 s novou lištou pro vývojáře

Firefox 16 je na světě. Naleznete v něm novou lištu pro vývojáře, která je takovým rozcestníkem k existujícím nástrojům pro vývojáře a přináší i některé další novinky. Setkat se můžete s úvodní podporou pro instalaci webových aplikací, upraveným vzhledem adresního řádku či podporou pro VoiceOver na Mac OS X.

Několika výkonnostních zlepšení dosáhla podpora JavaScriptu, některé části CSS3 jsou nově bez vendor prefixu (Animations, Transitions, Transforms a Gradients) či přibyla podpora audio kodeku Opus. Informace o dalších novinkách naleznete jako vždy v poznámkách k vydání. Ještě je dobré zmínit, že Firefox 16 je poslední verzí Firefoxu, která bude fungovat na Mac OS X 10.5.

Jak bývá zvykem, vyšla i verze pro Android. Co je nového? Asi nejzajímavěji se jeví nová funkce snadného čtení, která umožní zobrazení stránky ve snadno čitelné podobě bez okolního balastu. Zajímavá je též možnost odeslání otevřené stránky na desktopovou verzi Firefoxu pomocí Firefox Sync. Naopak chybí dříve avizovaná podpora pro procesory ARMv6. Ta zůstala v betaverzi a měla by se objevit s Firefoxem 17.

Tlačítko pro režim snadného čtení

Hledáte novou verzi Firefoxu ke stažení? Stahujte z Mozilla.cz.

6 komentářů k článku “Vyšel Firefox 16 s novou lištou pro vývojáře”

 1. Menty napsal(a)

  Taky bych chtěl dodat, že obsahuje nativní boxy a tak dále, takže pokud kliknete na planetku, například, vyjede na vás inovovaný „box“, stejně tak u nového správce souborů.

 2. Danny B. napsal(a)

  Možná by to chtělo update informací: Na rozdíl od tvrzení v odkazovaném článku z června lišta je v defaultu povolená a vyvolává se pomocí Shift+F2.

 3. jj napsal(a)

  V jaké verzi se aktuálně plánuje nasazení nového správce stahování?

 4. Jaroslav Matura napsal(a)

  Mně současný správce stahování mi naprosto vyhovuje, je plně funkční, jednoduchý a malý, takže nemusím mít otevřené hlavní okno Firefoxu, když něco stahuju, chci vidět postup, ale nic jiného nepotřebuju.
  Pokročilejšího správce bych samozřejmě taky uvítal, ovšem s tím, aby byl zachován i jeho starší bráška (pro případy, jako jsem já).

 5. Anonym napsal(a)

  „Naopak chybí dříve avizovaná podpora pro procesory ARMv6.“

  No to snad ne. Několik měsíců se vyhýbám Opeře Mini s tím, že si počkám na FF 16 a Mozilla mě takto podrazí.

 6. Menty napsal(a)

  Mělo to být už kdysi, nakonec z toho sešlo. Teď to mělo zase být ve verzi 18, nakonec se to ale posunulo až do 19. Kdo ví, jestli to vůbec někdy vyjde. Můžete si ho ale zapnout i ve verzi 16 na stránce about:config pod předvolbou browser.download.useToolkitUI, přepnout na False.