Rubriky: Firefox

Vyšel Firefox 5 pro desktop a mobily

Tak jak bylo naplánováno, vyšel dnes Firefox 5 pro desktop a mobily. Tři měsíce po vydání Firefoxu 4 je tu nová verze, která je jako první výsledkem krátkých vývojových cyklů, v rámci kterých vychází nová verze Firefoxu v pravidelných a předem daných intervalech. Zapomeňte tedy na několikrát odložené verze, nyní mají nové verze časově ohraničený vývojový cyklus.

Firefox 5 obsahuje více než 1000 úprav a vylepšení, z nichž byla řada vytvořena již před vydáním Firefoxu 4, ale nakonec se do něj nedostala. Setkáte se například s upraveným chováním lišty s panely, podporou CSS animací a řadou úprav, které zrychlují prohlížeč. Bližší informace jsou dostupné v poznámkách k vydání. Nová verze je nabízena v rámci automatických aktualizací, případně si ji můžete můžete volně stáhnout.

Firefox

Spolu s desktopovou verzí Firefoxu 5 vyšla i verze pro mobily, která je k dispozici pro platformy Android a Maemo. V nové verzi naleznete řadu úprav souvisejících s rychlostí prohlížeče či podporu funkce Do Not Track.

Spolu s vydáním Firefoxu 5 vyšel Add-on SDK 1.0. Jedná se o sadu nástrojů a API pro snadné vytváření rozšíření pro Firefox. Bližší informace o Add-on SDK si můžete přečíst v článku na serveru Zdroják.cz.

7 komentářů k článku “Vyšel Firefox 5 pro desktop a mobily”

 1. Woodstock napsal(a)

  Nejsou nějaké informace o oficiálním vydání 64bitové verze pro Windows?

  Před vydáním 4.0 bylo někde zmíněno, že 64bit verze vyjde o něco později. Ale pořád stále nic. Stále jen vývojové verze..?

 2. Pavel napsal(a)

  Jako by nestačilo číslo verze 4.1. 😉

 3. Ragimiri napsal(a)

  No, je divné, že já ho mám už od neděle, kdy šel stáhnout i přímo z webu. Myslel jsem, že to je nějaká poslední beta, leč není, binárky jsou stejné.

 4. Charla napsal(a)

  Žel opravdu mohla být verze 4.1.X. Když jsem měl verzi 1 a vyšla verze 2, tak se člověk kochal novinkami, stejně tak rozdíl 2 a 3. 3 a 4 ani nemluvě. Ale dnes se nainstaloval nová major verze a já si toho v podstatě až na nefunkčnost dvou doplňků nevšiml. Není nic, co by mě uhodilo do očí, abych řekl „Ha, mám 5ku.“ Ale alespoň zatím se mi zdá, že konečně UI odezva je lepší a že práce s prohlížečem není tak velký porod, jak býval. Když nadále UI bude zrychlovat budu jen rád.

 5. Martin Hubáček napsal(a)

  Také bych už chtěl nativně používat 64-bit verzi když už mám nově 64-bit systém, ale na druhou stranu jsem používal FF od verze 0.8 v 32-bit tak zase pro mě není takový problém s tím žít i dál.

  Jinak verze FF5, bezproblémová aktualizace – jako vždy, mírné zrychlení, trochu menší zatížení na operační paměť (jo při 20 záložkách je to trochu znát, ale jinak přínos např. CSS animací atd., zatím nikde na žádném webu nevidím. Celkově jako vždy spokojenost :-))

 6. Pooky napsal(a)

  Spousta humbuku pro nic za nic, tyhle úpravy bohatě stačilo označení 4.2 Fascinují mě zprávy na twitteru, jak jsou všichni unešeni z nového firefoxu… Rád bych se přidal ale tady opravdu není nad čím jásat, prakticky jsem si nevšiml zda pracuji s FF4 nebo FF5…

 7. GeBu napsal(a)

  Jak je to s kompatibilitou doplňků? Jsem myslel, že bude zachována.