Za 5 měsíců vzrostla stabilita Firefoxu o 40 %

V blogu Blog of Metrics se opět objevilo pár zajímavých čísel. Tentokrát se týkají stability Firefoxu a říkají, že vývojáři na ní v uplynulých 5 měsících hodně zapracovali. Výsledkem je snížení počtu pádů o 40 %. Jak si můžete na následujícím grafu všimnout, byl Firefox 3.5 méně stabilní než Firefox 3.0. Jak vysvětluje Mike Beltzner, šéf vývoje Firefoxu, je pravděpodobným důvodem zvyšující se zájem o Firefox ze třetích stran, které pro něj tvoří doplňky.

Tyto doplňky, které často obcházely standardní správu doplňků, byly častým zdrojem pádů. Firefox 3.6 v tomto směru přinesl razantní zlepšení. Dalšího výrazného snížení počtu pádů se pravděpodobně dočkáme v souvislosti s odděleným během zásuvných modulů, který bude dostupný v rámci Firefoxu 3.6.4.

Graf pádů Firefoxu

Graf převzat z blogu Blog of Metrics.

Přečtěte si také

8 odpovědí

 1. Roman napsal(a) :

  Tak tenhle článek je zcela jistě omyl :o)

 2. PL napsal(a) :

  Bohužel musím konstatovat opak. Od přechodu na verzi 3 to padlo občas, od 3.5 je to denním chlebem. I při psaní tohoto postu, kdy sem mezi tím chtěl otevřít další panel to lehlo (zamrzne, přesýpačky a konec). Pomáhá pouze zavřít a znovu otevřít. S každou další verzí se spomaluje a pádů přibývá.

  Je možné, že je to těmi automatickým aktualizováním, protože od doby co FF mám, sem ho zatím povyšoval jen v rámci aktualizací, nikdy sem ho zatím neodstranil z počítače kompletně.

 3. Pavel Cvrček napsal(a) :

  [2] Pokud máš s Firefoxem nějaký problém, obrať se na fórum podpory, která najdeš na adrese http://forum.mozilla.cz/. V drtivé většině totiž nebývá chyba na straně Firefoxu, ale v doplňcích a softwaru třetích stran.

 4. Charla napsal(a) :

  Musím říci, že nepočítám-li pády způsobené javou nebo jiným doplňkem (což se vyřeší jejich odděleným během) mi za poslední dva roky FX spadl jestli 2x. 🙂 Ještě bych uvítal politiku chrome a to co tab to proces, občas některá stránka přestane odpovídat a vezme sebou celý prohlížeč – není to tak časté, ale už se to párkráte stalo.

 5. mab napsal(a) :

  To, co popisuje Charla by bodlo jak sůl. To vytuhnutí celého prohlížeče kvůli jednomu zlotřilému tabu by se tím mohlo lépe řešit.

 6. v6ak napsal(a) :

  Nejdříve řeknu to, jak si pojmy představuji.

  Nestabilita = počet pádů za jednotku času
  Stabilita = převrácená hodnota stability

  Jednotka času by měla být samozřejmě reprezentativní, tedy žádné diferenciální t -> 0.

  Původní informace je, že nová nestabilita (n1) je o 40% nižší než původní nestabilita (n0), tedy n1 = 0.6*n0.

  Nová stabilita (s1) je tedy 1/n1 = 1/(0.6*n0) = (1/0.6) * (1/n0) = (5/3) * s0.

  Stabilita se tedy podle mého chápání zvýšila podle těchto statistik o 2/3, tedy o cca 67%.

 7. Pavel Cvrček napsal(a) :

  [6] Z původní zprávičky: „Over the past five months, Firefox has seen a 40% improvement in stability.“

 8. v6ak napsal(a) :

  Aha, já se chytnul toho „Výsledkem je snížení počtu pádů o 40 %.“ a předpokládal, že titulek je pouze nepřesné shrnutí.

  Ale „(i.e., 100% improvement is still being strived for)“ naznačuje, že jde zřejmě o jiné chápání pojmů. Zřejmě za zlepšení stability o 100% považují vymýcení pádů. Podle mého chápání by to bylo snížení pádů na polovinu.