Rubriky: Firefox

Za 5 měsíců vzrostla stabilita Firefoxu o 40 %

V blogu Blog of Metrics se opět objevilo pár zajímavých čísel. Tentokrát se týkají stability Firefoxu a říkají, že vývojáři na ní v uplynulých 5 měsících hodně zapracovali. Výsledkem je snížení počtu pádů o 40 %. Jak si můžete na následujícím grafu všimnout, byl Firefox 3.5 méně stabilní než Firefox 3.0. Jak vysvětluje Mike Beltzner, šéf vývoje Firefoxu, je pravděpodobným důvodem zvyšující se zájem o Firefox ze třetích stran, které pro něj tvoří doplňky.

Tyto doplňky, které často obcházely standardní správu doplňků, byly častým zdrojem pádů. Firefox 3.6 v tomto směru přinesl razantní zlepšení. Dalšího výrazného snížení počtu pádů se pravděpodobně dočkáme v souvislosti s odděleným během zásuvných modulů, který bude dostupný v rámci Firefoxu 3.6.4.

Graf pádů Firefoxu

Graf převzat z blogu Blog of Metrics.

8 komentářů k článku “Za 5 měsíců vzrostla stabilita Firefoxu o 40 %”

 1. Roman napsal(a)

  Tak tenhle článek je zcela jistě omyl :o)

 2. PL napsal(a)

  Bohužel musím konstatovat opak. Od přechodu na verzi 3 to padlo občas, od 3.5 je to denním chlebem. I při psaní tohoto postu, kdy sem mezi tím chtěl otevřít další panel to lehlo (zamrzne, přesýpačky a konec). Pomáhá pouze zavřít a znovu otevřít. S každou další verzí se spomaluje a pádů přibývá.

  Je možné, že je to těmi automatickým aktualizováním, protože od doby co FF mám, sem ho zatím povyšoval jen v rámci aktualizací, nikdy sem ho zatím neodstranil z počítače kompletně.

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  [2] Pokud máš s Firefoxem nějaký problém, obrať se na fórum podpory, která najdeš na adrese http://forum.mozilla.cz/. V drtivé většině totiž nebývá chyba na straně Firefoxu, ale v doplňcích a softwaru třetích stran.

 4. Charla napsal(a)

  Musím říci, že nepočítám-li pády způsobené javou nebo jiným doplňkem (což se vyřeší jejich odděleným během) mi za poslední dva roky FX spadl jestli 2x. 🙂 Ještě bych uvítal politiku chrome a to co tab to proces, občas některá stránka přestane odpovídat a vezme sebou celý prohlížeč – není to tak časté, ale už se to párkráte stalo.

 5. mab napsal(a)

  To, co popisuje Charla by bodlo jak sůl. To vytuhnutí celého prohlížeče kvůli jednomu zlotřilému tabu by se tím mohlo lépe řešit.

 6. v6ak napsal(a)

  Nejdříve řeknu to, jak si pojmy představuji.

  Nestabilita = počet pádů za jednotku času
  Stabilita = převrácená hodnota stability

  Jednotka času by měla být samozřejmě reprezentativní, tedy žádné diferenciální t -> 0.

  Původní informace je, že nová nestabilita (n1) je o 40% nižší než původní nestabilita (n0), tedy n1 = 0.6*n0.

  Nová stabilita (s1) je tedy 1/n1 = 1/(0.6*n0) = (1/0.6) * (1/n0) = (5/3) * s0.

  Stabilita se tedy podle mého chápání zvýšila podle těchto statistik o 2/3, tedy o cca 67%.

 7. Pavel Cvrček napsal(a)

  [6] Z původní zprávičky: „Over the past five months, Firefox has seen a 40% improvement in stability.“

 8. v6ak napsal(a)

  Aha, já se chytnul toho „Výsledkem je snížení počtu pádů o 40 %.“ a předpokládal, že titulek je pouze nepřesné shrnutí.

  Ale „(i.e., 100% improvement is still being strived for)“ naznačuje, že jde zřejmě o jiné chápání pojmů. Zřejmě za zlepšení stability o 100% považují vymýcení pádů. Podle mého chápání by to bylo snížení pádů na polovinu.