Rubriky: Firefox

Co bude nového v dnešním Firefoxu 65

Dnes je naplánované vydání Firefoxu 65, první velká verze letos. Tak na co se můžete těšit?

Toto vydání nebude žádné revoluční změny, ale drobné novinky, které potěší. Pro Windows to bude podpora nového kodeku AV1, a na všech platformy včetně Androidu se Firefox naučí zobrazovat obrázky ve formátu WebP.

Pro Windows bude dostupný oficiální MSI instalátor, který potěší hlavně firmy s možností přizpůsobení a hromadných instalací. Dále tu budou bezpečností úpravy na pozadí, změna výchozího chování předávání window.opener při otevírání odkazů a zjednodušené ovládání funkce blokování obsahu (rozšíření ochrany proti sledování).

V neposlední řadě Firefox ve správci úloh doplní informaci a množství paměti využívané jednotlivými panely a doplňky a bude vás vždy varovat při zavírání okna s více panely, i pokud máte nastaveno jejich obnovení po opětovném spuštění. Toto chování půjde upravit v nastavení.

Aktualizace bude jako vždy automatická nebo podle vašeho nastavení, jehož možnosti najdete v naší nápovědě. Firefox 65 sice vyjde dneska, ale jak je běžné, distribuce proběhne postupně pro ověření jeho 100% stability. Ke stažení aktualizace může dojít i později ve zbytku tohoto týdne.

24 komentářů k článku “Co bude nového v dnešním Firefoxu 65”

 1. IDe napsal(a)

  Ještě se (znovu) naučit MHT/MHTML, nevnucovat místo tohoto formátu s ničím nekompatibilní paskvily a lidé se Vám možná začnou pomalu vracet. A samozřejmě přestat se slíděním a pomatenými levičáckými bláboly o „boji“ za důvěryhodnost informací, postavení žen a pod…

  1. micaai napsal(a)

   Pokud je boj za důvěryhodnost informací pomatený levičácký blábol, znamená to, že pravičáci chtějí, aby se nedůvěryhodné informace šířili? Dobré vědět.

  2. 666 napsal(a)

   mas rech! zenske patri za sporak!

 2. Karel napsal(a)

  U toho správce úloh mi vadí, že 1 nebo 2 řádky jsou schované pod hlavičkou tabulky.
  V přístí verzi měl být aktivní WebRender. A jak jinak, zase odloženo.

 3. Bolb napsal(a)

  Jak je to s tím nastavením aktualizací?
  „Aktualizace bude jako vždy automatická nebo podle vašeho nastavení, jehož možnosti najdete v naší nápovědě.“
  Tam ale není možnost aktualizace úplně zakázat. Já to třeba mám zablokované nějakým neofiko způsobem, co jsem našel na netu. Důvod? Udělám aktualizaci až za minimálně 14 dní, až se projeví, že nová verze není nějak problematická. To je zkušenost z praxe a nebudu to měnit.
  Je v plánu dodělat i nastavení „aktualizovat ručně a nevnucovat novou verzi“ a tím se přizpůsobit i ITkům, nebo se budete chovat dál jako Microsoft a vnucovat? Už tam chybí jen vynucený restart PC.
  Pak se divte, proč měl dřív FF obrovský tržní podíl a dnes paběrkuje, takto to nevylepšíte…

 4. David napsal(a)

  Firefox 65 mi neotevře žádnou stránku kvůli certifikátům. Lituju, že mám automatické aktualizace. Stáhnul jsem kvůli toho prohlížeč od Seznamu 🙁

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Několik uživatelů hlásilo po aktualizaci problém se zobrazováním hlášky Vaše připojení není zabezpečené. Děje se to docela často a důvody popisuje tento článek.

   Většinou za to může antivirový program, který se snaží číst šifrovaná spojení, ale tím šifrování narušuje. Zkuste kontrolu šifrovaného přenosu (HTTPS, SSL) v antiviru vypnout.

  2. Martin napsal(a)

   Tak mi to po aktualizaci na verzi 65 také hlásilo u všech stránek že připojení není zabezpečené. Po chvíli hledání v nastavení antiviru AVG jsem našel zaškrtnutou volbu Povolit testování HTTPS. Toto povolení jsem zrušil a Firefox zese běhá bez problémů (zatím :))

  3. David napsal(a)

   Díky za pomoc, už to jede 🙂 (Avast)
   Přesto jsem z toho malinko rozladěný. Na druhé straně, na počítačích s Win 10 nechávám vlastní antivirus a tam problém zdá se není. U tohoto mám Win 7 a je asi externí antivirus potřebný.

  4. Martin napsal(a)

   Tak problém s hláškou Vaše připojení není zabezpečené jsem měl jen na PC s Win7 + AVG. Na druhém PC kde mám Win10 + AVG proběhla aktualizace Firefoxu na verzi 65 bez problémů a nemusel jsem v antiviru vypínat kontrolu šifrovaného přenosu HTTPS.

 5. Bolb napsal(a)

  Á, netrvalo dlouho a první problémy této verze už se jak vidím objevily 🙁
  Michale Stanke, ještě se divíte mému přístupu, proč odmítám automatické aktualizace?
  Ani ase nedivím, že jste na můj předchozí post neodpověděl, musel byste přiznat, že toto Mozilla opravdu nezvládla a že ta volba zakázat aktualizace opravdu má smysl a chybí tam.
  Ale je fajn vidět, že prevence funguje a má smysl, toto je zářným důkazem 🙂

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Snažím se reagovat jenom na dotazy nebo problémy, se kterými dokážu nějak pomoci.

   Tohle není ani tak problém Firefoxu, ale praktik antivirů pro sledování HTTPS provozu. V praxi je to prostý útok man in the middle, který způsobí, že prohlížeč dostane neplatný nebo nedůvěryhodný certifikát.

 6. Bolb napsal(a)

  To je ale přece jedno, že právě v tomto případsě za to může antivirus. Pokud se neprovede aktualizace FF, žádný problém nenastane. Čili v tom FF nějak jede, něco se v něm změnilo, co ten problém vyvolalo, protože s předchozí verzí to nedělalo.
  Ale k věci – proč se nově aktualizace vnucují a nejdou vypnout, resp. nejdou vypnout slušným způsobem a musí se to obcházet? Opravdu vám to nepřipomíná přístup Microsoftu, který my ITáci tak všichni nesnášíme? Proč si Mozilla tímto se*re na hlavu?

 7. petr napsal(a)

  Po cca pěti minutách zkoušení Chrofoxu verze 65 jsem dospěl k názoru, že se vůbec nedivím tomu, že od tohoto kdysi dobrého prohlížeče lidé utíkají k normálnímu prohlížeči. A to i když jde o prohlížeč šmírovací. Vám v té Mozille prostě leží na srdci ikonky a barvičky víc než použitelnost.

 8. Petr napsal(a)

  A je to tady zase!! Při upgradu Firefoxu na 65.0 se zase přepnul do anglické verze, už mě to začíná vytáčet. Jen podotýkám, že mám Linux a češtinu uplatněnou v rámci celého systému. A hláška, že „Czech language pack is incompatible with Firefox 65.0“ mě akorát tak může přimět k tomu, že Firefox zruším jednou provždy…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Tohle je bohužel jak je Firefox zabalený ve většině linuxových distribucí – jeden balíček jako Firefox a druhý balíček jako lokalizace. Je potřeba aktualizovat oba. Co máte za distribuci?

   Další možností, jak mít Firefox na Linuxu v češtině, je nainstalovat si balíček jako doplněk z addons.mozilla.org. Pak je zase potřeba aktualizovat ten. A to jsem nezmínil, ale právě od verze 65 jde jazyk přepínat v nastavení, viz https://support.mozilla.org/en-US/kb/use-firefox-another-language (do češtiny zatím aktuální verze článku přeložená není).

   A poslední je stáhnout si Firefox z https://www.mozilla.cz/stahnout/, kde je dostupný jako archiv včetně lokalizace.

  2. Petr napsal(a)

   Michal Stanke: Děkuji moc, zafungovalo stáhnutí češtiny a přepnutí, podle toho návodu v ang. Protože původně ten doplněk právě nebyl dostupný, nyní už se tváří jako, že je :o).

   Ta první možnost takhle nefunguje, upgrade provádím skrze Správce aktualizací, který hlásí, že je dostupná nová verze Firefoxu, čili člověk předpokládá, že jsou aktuální všechny jazykové verze, když už se objeví ve Správci. Linux Mint (čili Ubuntí – Debianní, distribuce).

 9. AlpinCZ napsal(a)

  Vadí mi, že nikdo není schopen (nebo spíše nechce) odpovědět na docela zásadní otázku, kterou zde několikrát položil uživatel Bolb. A tato věc trápí mnoho dalších uživatelů, nejenom Bolba.
  To se máme jako sebrat a ptát se vás na nějakém tom Mozilla srazu z očí do očí, nebo jak? Měl jsem za to, že FF tvoří komunita uživatelů, ale to už je asi jen prázdné motto.. Určité věci nikdo prostě slyšet nechce, natož na ně odpovědět.

  A pane Stanke. Když píšete, že se snažíte odpovídat pouze na záležitosti, se kterými můžete pomoci, tak na koho jiného se máme obrátit, než na zástupce české komunity?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jestli myslíte automatické aktualizace, tak proč se konkrétně Mozilla rozhodla pro preferování jejich automatizace bez jednoduchého možnosti to vypnout vám nepovím, protože to nevím. Můžu jen spekulovat, že je to kvůli jednoduššímu způsobu distribuce. Všechno je lehčí když nebude potřeba řešit problémy se starými verzemi, kompatibilitu při pokusech uživatelů aktualizovat o 8 verzí najednou, a všechno ostatní, co už jen samotná existence starých instalací přináší.

   Pokud chcete vědět přesnou odpověď, zkusil bych hledat někoho, kdo u toho rozhodnutí byl, kdo ho udělal. Třeba na Discourse nebo IRC.

   Taky bych se úplně nenazval „zástupcem“ české komunity. Nikoho nezastupuji, jsem asi jenom nejvíc vidět, když tu píšu zprávičky. Jsem členem komunity podobně jako každý jiný. Každý mu může nějak přispět – já tím, že píšu zprávičky (proto jsem asi tolik vidět a lidé se mě ptají?), někdo jiný, že ho používá a dává zpětnou vazbu, někdo překládá, někdo pomáhá ostatním na fóru, … Nemám s Mozillou ani žádný zaměstnanecký poměr ani nezasahuji do jejího rozhodování, minimálně ne v tomto směru. Nejsem nic víc než jste nebo může být každý návštěvník tohoto webu, takže každý. ;

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Ještě doplním, že pro „pomalejší“ tempo aktualizací můžete zvolit Firefox ESR (ke stažení z https://www.mozilla.cz/stahnout/firefox/). Je hlavně pro firmy a oproti „normálnímu“ Firefoxu dostává průběžně jenom bezpečnostní aktualizace, velké novinky souhrnně jen jednou za rok a kousek. Podrobnosti na https://www.mozilla.org/firefox/organizations/.

 10. Pavel Drozda napsal(a)

  Dobrý den, již řadu let používám mozilla firefox, a v posledních cca 2 měsících mám problém, že po cca 10-20ti minutách se mi přes stránky začnou zobrazovat černá pole, hlavně když scrolluji myší dolu, a nakonec prohlížeč spadne. Firefox pravidelně aktualizuji, ale tento problém byl v v.66 a je i v současné Firefox 66.0.1 (32bit). U Chrome nebo Windows Edge se mi toto neděje, ale jsem zvyklý na Firefox.
  Díky

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Děje se to i nouzovém režimu? Pokud máte 64-bitové Windows s alespoň 2 GB paměti, doporučil bych možná Firefox přeinstalovat na 64-bitovou verzi.

 11. Pavel Drozda napsal(a)

  reakce na doporučení “ Michal Stanke napsal(a) 27. 3. 2019 v 18:10: „:
  problém trvá i v nouzovém režimu Firefox, na PC mám 32-bitové Windows s 4 GB, kontroloval jsem využití paměti v okamžiku výskytu problému – 59%

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Tak to bohužel víc nevím. Zkuste to prosím přímo na serveru podpory.