Rubriky: Doplňky Firefox

Co je projekt Photon


Tomáš Zelina v jednom z předchozích článků zmínil projekt Photon. V té době nebylo k dispozici moc informací, ale pak se na svém blogu rozepsal Sören Hentzschel.

Současný vzhled Australis se dostal do Firefoxu před třemi lety. Je tedy nejvyšší čas zamyslet se nad tím, jaké úpravy by si Firefox ve svém vzhledu zasloužil. Největší změny totiž byly kosmetické úpravy oznámení apod. Přitom projekt Photon se promítne už do podoby Firefoxu 57. Ten mimo jiné přejde plně na WebExtensions API a současně slibuje i slušný balík zrychlení díky projektu Quantum. Že chce Mozilla omladit vzhled Firefoxu 57 napovídá i Bugzilla – hned první komentář zmiňuje konec roku a verze 57 se s vydáním v listopadu jasně nabízí.

Zatím to vypadá hlavně na změny, které ovlivní pocitové vnímání prohlížeče. Například na systému Windows se přestanou používat některé efekty animací a otevírání nabídek bude okamžité. Stejně tak Mozilla řeší rychlejší otevírání nebo zavírání oken, které už nebude vypadat tak pomalé. Kromě toho se připravuje nová stylistická příručka pro vzhled Firefoxu (rozpracovaná verze k nahlédnutí). Zatím není ani zdaleka dokončená, ale najdete v ní první návrhy na tvorbu ikon a používání barev. Za zmínku určitě stojí, co si změnami vlastně Mozilla klade za cíl.

Přizpůsobení
Firefox by se měl moci přizpůsobit každému. Od nových uživatelů (jednoduché ovládání, nabídka funkcí) po dlouholeté uživatele (přizpůsobení ovládání celého prohlížeče).
Informovanost
Firefox dává na uživatele pozor a poskytuje jim nástroje pro bezpečné a lepší prohlížení. Firefox je také pozorný a sleduje náznaky uživatele, co dál.
Rychlost
Firefox bude moderní a rychlý prohlížeč! měl být rychlý Od dokončení úkolů po animace ikon.
Podpora
Firefox rozumí potřebám uživatelů a podporuje je odpovídajícím způsobem. Prohlížeč by měl být nápomocen uživatelům v plnění jejich úkolů pasivně i aktivně.
Rozmanitost
Používání Firefoxu je zábava. Prohlížeč by měl potěšit očekávaným a někdy i neočekávaným způsobem.

Firefox 57 bude bez debat přelomové vydání. Kromě už dávno ohlášeného přechodu na WebExtensions API přinese i zrychlení díky vylepšení z jádra Servo a teď i omlazení vzhledu. Jsme zvědavý, jak bude práce postupovat a jestli Mozilla nepřidá do konce roku ještě něco dalšího.

14 komentářů k článku “Co je projekt Photon”

 1. LOL napsal(a)


  Přizpůsobení
  Firefox by se měl moci přizpůsobit každému. Od nových uživatelů (jednoduché ovládání, nabídka funkcí) po dlouholeté uživatele (přizpůsobení ovládání celého prohlížeče).

  To je zcela protikladné ke zrušení podpory XUL rozšíření, která právě to „přizpůsobení kažému“ zajišťovala…

 2. Animace napsal(a)

  Animace jsou jedna z prvních (zcela zbytečných) věcí, které jako žrouty zdrojů vypínám.

 3. Otevírání a zavírání oken napsal(a)

  „Stejně tak Mozilla řeší rychlejší otevírání nebo zavírání oken, které už nebude vypadat tak pomalé.“

  Ono nevypadá, ono je.

 4. Lukáš napsal(a)

  „Prohlížeč by měl potěšit očekávaným a někdy i neočekávaným způsobem.“

  Neočekávaným způsobem nás Firefox těší už několik let. Bohužel ne v tom pozitivním slova smyslu.

 5. Marek S. napsal(a)

  Na nový vzhled jsem zvědavý, osvěžení by některým prvkům neuškodilo.

  Jakožto uživatel Linuxu bych nejvíce uvítal, kdyby přibyla možnost integrovat lištu panelů se záhlavím okna — jak to už dlouho funguje na Windows a macOS. Nevíte, jestli se v tom směru něco podniká?

 6. MartyMC napsal(a)

  Quantum, Photon …. ?! Je skvělé, že se Mozilla inspiruje v astrofyzice. …. Teď ještě tu nadsvětelnou rychlost by to chtělo.

  1. FiNCh napsal(a)

   Mi nedavno firefox spadnul tak rychle, ze jsem to ani nepostrehl…

 7. Pavel napsal(a)

  Neblbněte. Nepřeorávejte, co funguje dobře, nerušte doplňky, soustřeďte se na bezpečnost a stabilitu.

  Kecy o potřebě změny protože dlouhá doba jsou jen hloupé frikulínství. Předělávat za každou cenu vzhled je zjevně v módě, ale uživateli většinou pro zlost. Přizpůsobovat matlacím plackám na úkor desktopu je taky blbost. Animace nezajímají, cloudové nesmysly nesnáším a vypínám, neotravujte s nimi.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   S žádnou cloudovou službou tahle zprávička nesouvisí a animace se právě vypínají. O přizpůsobování dotykovým zařízením tu také není řeč. V době XULu nikdo nepočítal s použitím více procesů, které souvisí se sandboxem a vyšší bezpečností a stabilitou prohlížeče. Proto půjde pryč.

 8. RoNax napsal(a)

  Australis je nepovedená chromizace. Mozilla se snažila napodobit trend, který nastolil Google, ale nepovedlo se to. Tak to teď zkusí znova a snad lépe. Ty proklamované cíle bych nebral vážně. Už první je nesmysl. Jednodušší WebExtensions neumožní to, aby doplňky měly přístup ke komponentám uživatelského prostředí. Takže přizpůsobivost bude značně omezena. Mozilla tím sleduje nějaké jiné cíle, ale tím se nic nemění na tom, že Firefox už nebude tak přizpůsobitelný. Tím ztratí Firefox další jeho rys. Takže jak to dopadne? Hádám, že Firefox bude zase trochu víc vypadat jako Chrome, což by pořád bylo lepší než ten zmetek Australis. Co přijde příště? Podpora motivů určených původně přímo pro Chrome? Taková strata identity. :-/

 9. Michal napsal(a)

  Nechápu, proč ještě není jeden instalátor s podporou všech jazyků, kde by se i v nastavení dalo lehce změnit. Všechny ostatní prohlížeče to zvládají.
  Je to alespoň v plánu?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Proč potřebujete přepínat jazyky rozhraní Firefoxu (a jaké)?

   Spoiler: Ano, je. 😉

  2. Michal napsal(a)

   Michal Stanke:

   Přepínat ani ne, ale na každý profil bych potřeboval jiný jazyk UI (já: cz, manželka: de, dcera: eng).
   Teď musí být Firefox nainstalován 3x, 3 profily a 3x aktualizace pokaždé, jak výjde nová verze.
   Když instalátor měl 12 MB, tak se to dalo. Teď má >45 MB a objem dat značně narostl.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   Michal:

   Omlouvám se, že odpovídám až dneska.

   Pak si nejlépe stáhněte anglickou verzi a do ní přidejte pro každého uživatele lokalizační balíček. Ten český včetně postupu instalace a nastavení je na https://www.mozilla.cz/stahnout/firefox/. Další jsou pak na https://addons.mozilla.org/cs/firefox/language-tools/.