Rubriky: Firefox

Co nového přinese Firefox 15

Firefox 15 vyjde v úterý, a proto je nejvyšší čas se podívat na to, co nového přinese. Asi nejčastěji diskutovanou a nejvíce očekávanou novinkou je výrazná redukce problémů s pamětí u rozšíření. Není asi překvapivá informace, že kvalita rozšíření je různá. Lze narazit na rozšíření velmi slušně napsaná, ale i na ta, která dokážou nepřímo nadělat slušnou paseku.

Problémy s pamětí u rozšíření jsou jedna taková oblast. Týká se to zejména rozšíření třetích stran, která nejsou dostupná skrze oficiální katalog rozšíření Doplňky Mozilly, kde je každá jejich aktualizace kontrolována a lze tak zamítnout zveřejnění nejednoho problematického doplňku. Bohužel, u rozšíření mimo katalog lze tak maximálně doplněk zablokovat, což je však řešení až pro situaci, kdy se projeví problémy u uživatelů.

V Mozille tak přemýšleli, jak by se takové případy daly podchytit a výsledek jejich práce bude dostupný ve Firefoxu 15. Neznamená to ovšem, že by nyní autoři doplňků nemuseli brát na paměť zřetel. Doplněk, který bude vykazovat problémy, může být i nadále z oficiálního katalogu rozšíření vyřazen, pokud autor nesjedná nápravu. Benefit pro uživatele je však zřejmý. Problémy s pamětí u rozšíření se výrazně zredukují.

Vývojáři webů se ve Firefoxu 15 mohou těšit hned na dvě novinky. Responzivní design je nástroj, pomocí kterého si lze snadno vyzkoušet vzhled navrženého webu v různých rozlišeních přímo uvnitř okna prohlížeče.

Nástroj Responzivní design ve Firefoxu

Druhou novinkou je nový Debugger pro ladění JavaScriptu.

Debugger JavaScriptu ve Firefoxu

Vedle zmíněných novinek si můžete povšimnout nového pohledu na rozvržení prvku na stránce u prozkoumávání stránky, podpory zvukového formátu Opus (vyžadován pro WebRTC) či několik dalších novinek v podpoře HTML5. Vše podstatné je jako vždy dostupné v poznámkách k vydání.

Až doteď jsme hovořili o Firefoxu na desktopu, ale určitě je dobré zmínit i Firefox pro Android. Ten totiž v nové verzi přinese několik zajímavých novinek. Předchozí verze (Firefox 14) přinesla znatelné zrychlení oproti předchozím verzím. Chyběla však podpora pro tablety, která přichází právě s Firefoxem 15. Nově je k dispozici funkce pro vyhledávání na stránce, možnost importu dat z výchozího prohlížeče v Androidu či vylepšený Správce stahování. Kompletní přehled novinek je dostupný v poznámkách k vydání.

13 komentářů k článku “Co nového přinese Firefox 15”

 1. Ragimiri napsal(a)

  „Responzivní design je nástroj, pomocí kterého si lze snadno vyzkoušet vzhled navrženého webu v různých rozšířeních přímo uvnitř okna prohlížeče.“

  Asi bylo míněno „v různých rozlišeních“. 😉

 2. Jaroslav Matura napsal(a)

  …a kdy bude implementován chat a sociální sítě? Nejdřív to mělo být ve FF15, ale teď to zase posunuli?

 3. Pavel Cvrček napsal(a)

  [1] Chybka 🙂 Díky, opraveno.
  [2] Nepleteš si to s chatem v Thunderbirdu? Ten totiž má být ve verzi 15.

 4. Lucas napsal(a)

  V které verzi se má Firefox bránit proti bordelu typu ask.com ? Nedávno jsem instaloval Format factory, a tohle se mi to tam nacpalo (nepatřím mezi uživatele, co klikají jen na next). Díky za info

 5. Kája napsal(a)

  takže pokud nemám rozšíření z nabídky mimo katalog a neladím web, tak FF15 nepotřebuji. Hlavně že čistý start FF bez doplňků na Duronu 1200 MHz s 512 MB DDR RAM na XP 32 bit, trvá 12 sekund. Chrome a IE do 1 sekundy.

 6. Charla napsal(a)

  Co nový správce stahování, který je v aktuální verzi zatím vypnutý? Nebo zásuvné moduly na dotaz, též vypnuté? Ostatně k funkci spouštění modulů na dotaz, aktivoval jsem si jí a raději jsem se vrátil k FlashBlocku, protože ta funkce nefungovala příliš přesvědčivě, žel :-/

 7. Vítek napsal(a)

  Nový správce stahování mi fungoval do včerejška, dokud se mi ff nezbláznil a nezakázal, mi všechny zásuvný moduly potom už nefungoval a na konfigurační stránce zapnout taky nejde.

 8. Kája napsal(a)

  drobní změna ve Firefox 15: již není možné prohodit lištu s oušky panelů a lištu s adresním řádkem, tak aby byl nad panely. Kdo je zvyklý takto, má smůlu, nebo musí lovit někde v about:config.

  Pokud si chcete přidat do záložek (oblíbené) aktuální panel, nemůžete tak udělat pomocí pravého myšítka, neb tato funkce tam není (pouze přidat všechny panely). Analogicky pokud chcete přidat všechny panely do záložek (oblíbené), a jdete přes menu Hlavní nabídky (pokud ji máte), možnost přidání všech panelů tam nenajdete. Rozčiluje mě to už od doby kdy to tak změnili. Jako by obě volby nemohli být v obou menu.

 9. Jaroslav Matura napsal(a)

  Bojím se toho, že v příštích verzích (speciálně 17 -> Australis) bude odstraněna i klasická hlavní nabídka (Soubor, Úpravy Zobrazení, Historie, Záložky, Nástroje a Nápověda). Já ji sice nepoužívám, ale jsou uživatelé, kteří by kvůli tomu klidně od Firefoxu odešli.

 10. Pavel Cvrček napsal(a)

  [8] Prohodit lištu s panely pod adresní řádek je stále možné.
  http://www.mozilla.cz/zpravicky/jak-ve-firefoxu-15-premistit-listu-s-panely-pod-adresni-radek/

  Volba pro přidání záložky je k dispozici v místní nabídce kdekoliv na stránce (pokud nebudu uvažovat ikonku hvězdičky v adresní řádku prohlížeče).

 11. Kája napsal(a)

  díky za info. Už si dělám seznam, co všechno musím v about:config hledat a přenastavovat.
  Možnosti přidání do záložek po kliknutí kamkoliv na stránku jsem si vůbec nevšiml, děkuji, budu používat. Urputně jsem klikal pouze na ouško panelu, kde tato volba, promě ze záhadných důvodů, chybí a kde jsem ji očekával.

 12. Michal Janík napsal(a)

  Velmi pěkně shrnuto Pavle. Děkuji.

 13. Alpin napsal(a)

  Nový správce stahováni mi již v nové Auroře 17 jede bez problémů : ))