Rubriky: Firefox

Co nového přinese Firefox 23

Příští týden v úterý vyjde Firefox 23, takže je ideální doba se podívat na to, co nového přinese. Tato verze nepřináší kromě řady oprav a vylepšení žádné radikální změny, ale přesto je dobré se o některých zmínit. Z mého pohledu nejzajímavější je konsolidace předvoleb pro vyhledávání.

Jak asi víte, řada aplikací třetích stran svévolně přenastavuje vyhledávání v adresním řádku prohlížeče. Vyhledávač je skryt pod předvolbou keyword.url na konfigurační stránce about:config tj. pro většinu uživatelůl neviditelný. Počínaje Firefoxem 23 bude tato předvolba zrušena a vyhledávání v adresním řádku se bude řídit nastaveným vyhledávačem v poli hledání. Některým zkušenějším uživatelům se tato úprava nemusí líbít, a proto mohou sáhnout po rozšíření Keyword Search.

Druhou zajímavou novinkou je blokování nezabezpečeného aktivního obsahu na zabezpečených stránkách. V praxi to znamená, že pokud máte zabezpečenou stránku, do níž je vkládán obsah z nezabezpečeného zdroje a tento obsah může měnit strukturu stránky, pak bude nyní ve výchozím nastavení blokován. Takto zabezpečená stránka totiž ve skutečnosti není zabezpečená a je náchylná k bezpečnostním problémům. Cílem této úpravy je zvýšit bezpečnost, ale pokud máte pocit, že víte, co děláte, máte možnost podobné blokování u webu vypnout.

Drobnou úpravu doznala grafická podoba stránky about:memory, která slouží k analýze aktuálního využití paměti Firefoxu.

Stránka about:memory ve Firefoxu

Mezi další novinky patří podpora nového stylu scrollbarů Mac OS X 10.7 a výše, nové logo Firefoxu, drobné úpravy dialogu Možnosti, podpora akcelerace videa v H.264 ve Windows Vista či úpravy grafického rozhraní u upozornění na instalaci zásuvných modulů.

Vývojáři naleznou přehled novinek jako vždy na Mozilla Developer Network. Za zmínku určitě stojí nový panel na sledování načítání stránky a jednotlivých požadavků v rámci nástrojů pro vývojáře či možnost zobrazit/skrýt konkrétní sekce těchto nástrojů.

9 komentářů k článku “Co nového přinese Firefox 23”

 1. Pilda napsal(a)

  Ach jo, to s tím vyhledáváním je pěkná podpásovka pokročilejším uživatelům. To je takový problém povolit tu změnu vyhledávače jenom z UI? Pokud ano, tak třetí strany stejně tak budou moct měnit to vyhledávání pomocí toho vyhledávacího políčka, ne?

  Už jenom čekám, kdy kvůli BFU zruší panel s oblíbenýma položkama, tak jako google chrome a Opera. Většina BFU si ukládá jenom pár stránek, tak vývojáři usoudili, že bude lepší to odstranit úplně, aby na to náhodou BFU někde v menu nenarazili a nebyli zmatení.

  Pokud půjde vývoj tímto,to směrem, tak budou muset za chvilku zkušenější uživatelé buď používat desítky rozšíření, nebo si psát své vlastní prohlížeče.

  U FF je dobré, že se dá skoro cokoliv udělat pomocí rozšíření, ale do Opery, nebo GCH prostě ten postranní panel nedostane nikdo.

 2. sheppi napsal(a)

  Já za nejlepší vylepšení této verze považuju to, že se už konečně řídí nastavením DPI ve Windows a podle toho zvětšuje text a prvky stránek.
  Na toto jsem čekal velice dlouho a zkoušel používat spoustu různých doplňků, ale žádný z nich mi nevyhovoval. Teď se konečně nemusím dívat na stránky ve stylu tenkých nudlí ve středu monitoru 🙂

 3. Kája napsal(a)

  tak jsem odinstaloval a nainstaloval FF 21. Stále bug s nastavením DPI.

 4. Kája napsal(a)

  a ještě zmizela volba nezobrazovat lištu s panely když je jen jeden. Asi trvale zakotvím na FF 21.

 5. al napsal(a)

  Řešit problém s věčně přenastaveným vyhledáváním ano, ale tímto způsobem ne. Vyhovuje mi mít v každém okénku jiný vyhledávač. To vážně nešlo do adresního okénka přidat ikonečku se šipkou pro výběr, jako je to v tom malém vyhledávacím? Takhle mohli vyhledávací okénku zrušit úplně.

 6. stepand76 napsal(a)

  Ahoj nemáte někdo problém se stabilitou FF 23? Na Windows 7 x64 se mi na jedné stránce spolehlivě zasekne. Dělá to i v nouzovém režimu. FF 22 je v pohodě. FF 24 (beta) se zasekává taky.

 7. Pavel Cvrček napsal(a)

  Problém nemám. Na jaké stránce máš problém?

 8. stepand76 napsal(a)

  https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=903475

 9. Michal Stanke napsal(a)

  stepand76: Lepší by bylo napsat do fóra podpory. Nicméně i příspěvky tady trochu sleduju a jak jsem napsal k tomu bugu, nepodařilo se mi to nijak napodobit.