Co nového přinese Firefox 23

Příští týden v úterý vyjde Firefox 23, takže je ideální doba se podívat na to, co nového přinese. Tato verze nepřináší kromě řady oprav a vylepšení žádné radikální změny, ale přesto je dobré se o některých zmínit. Z mého pohledu nejzajímavější je konsolidace předvoleb pro vyhledávání.

Jak asi víte, řada aplikací třetích stran svévolně přenastavuje vyhledávání v adresním řádku prohlížeče. Vyhledávač je skryt pod předvolbou keyword.url na konfigurační stránce about:config tj. pro většinu uživatelůl neviditelný. Počínaje Firefoxem 23 bude tato předvolba zrušena a vyhledávání v adresním řádku se bude řídit nastaveným vyhledávačem v poli hledání. Některým zkušenějším uživatelům se tato úprava nemusí líbít, a proto mohou sáhnout po rozšíření Keyword Search.

Druhou zajímavou novinkou je blokování nezabezpečeného aktivního obsahu na zabezpečených stránkách. V praxi to znamená, že pokud máte zabezpečenou stránku, do níž je vkládán obsah z nezabezpečeného zdroje a tento obsah může měnit strukturu stránky, pak bude nyní ve výchozím nastavení blokován. Takto zabezpečená stránka totiž ve skutečnosti není zabezpečená a je náchylná k bezpečnostním problémům. Cílem této úpravy je zvýšit bezpečnost, ale pokud máte pocit, že víte, co děláte, máte možnost podobné blokování u webu vypnout.

Drobnou úpravu doznala grafická podoba stránky about:memory, která slouží k analýze aktuálního využití paměti Firefoxu.

Stránka about:memory ve Firefoxu

Mezi další novinky patří podpora nového stylu scrollbarů Mac OS X 10.7 a výše, nové logo Firefoxu, drobné úpravy dialogu Možnosti, podpora akcelerace videa v H.264 ve Windows Vista či úpravy grafického rozhraní u upozornění na instalaci zásuvných modulů.

Vývojáři naleznou přehled novinek jako vždy na Mozilla Developer Network. Za zmínku určitě stojí nový panel na sledování načítání stránky a jednotlivých požadavků v rámci nástrojů pro vývojáře či možnost zobrazit/skrýt konkrétní sekce těchto nástrojů.

Přečtěte si také

9 odpovědí

 1. Pilda napsal(a) :

  Ach jo, to s tím vyhledáváním je pěkná podpásovka pokročilejším uživatelům. To je takový problém povolit tu změnu vyhledávače jenom z UI? Pokud ano, tak třetí strany stejně tak budou moct měnit to vyhledávání pomocí toho vyhledávacího políčka, ne?

  Už jenom čekám, kdy kvůli BFU zruší panel s oblíbenýma položkama, tak jako google chrome a Opera. Většina BFU si ukládá jenom pár stránek, tak vývojáři usoudili, že bude lepší to odstranit úplně, aby na to náhodou BFU někde v menu nenarazili a nebyli zmatení.

  Pokud půjde vývoj tímto,to směrem, tak budou muset za chvilku zkušenější uživatelé buď používat desítky rozšíření, nebo si psát své vlastní prohlížeče.

  U FF je dobré, že se dá skoro cokoliv udělat pomocí rozšíření, ale do Opery, nebo GCH prostě ten postranní panel nedostane nikdo.

 2. sheppi napsal(a) :

  Já za nejlepší vylepšení této verze považuju to, že se už konečně řídí nastavením DPI ve Windows a podle toho zvětšuje text a prvky stránek.
  Na toto jsem čekal velice dlouho a zkoušel používat spoustu různých doplňků, ale žádný z nich mi nevyhovoval. Teď se konečně nemusím dívat na stránky ve stylu tenkých nudlí ve středu monitoru 🙂

 3. Kája napsal(a) :

  tak jsem odinstaloval a nainstaloval FF 21. Stále bug s nastavením DPI.

 4. Kája napsal(a) :

  a ještě zmizela volba nezobrazovat lištu s panely když je jen jeden. Asi trvale zakotvím na FF 21.

 5. al napsal(a) :

  Řešit problém s věčně přenastaveným vyhledáváním ano, ale tímto způsobem ne. Vyhovuje mi mít v každém okénku jiný vyhledávač. To vážně nešlo do adresního okénka přidat ikonečku se šipkou pro výběr, jako je to v tom malém vyhledávacím? Takhle mohli vyhledávací okénku zrušit úplně.

 6. stepand76 napsal(a) :

  Ahoj nemáte někdo problém se stabilitou FF 23? Na Windows 7 x64 se mi na jedné stránce spolehlivě zasekne. Dělá to i v nouzovém režimu. FF 22 je v pohodě. FF 24 (beta) se zasekává taky.

 7. Pavel Cvrček napsal(a) :

  Problém nemám. Na jaké stránce máš problém?

 8. stepand76 napsal(a) :

  https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=903475

 9. Michal Stanke napsal(a) :

  stepand76: Lepší by bylo napsat do fóra podpory. Nicméně i příspěvky tady trochu sleduju a jak jsem napsal k tomu bugu, nepodařilo se mi to nijak napodobit.