Rubriky: Firefox

Fennec 2.0 Alfa 1 nově i pro Android

Mobilní verze Firefoxu, který je vyvíjena pod kódovým označením Fennec, dnes vyšla ve verzi 2.0 Alfa 1. Hlavní novinkou je bezesporu dostupnost verze pro Android, která se v první vývojové verzi objevila letos v dubnu. Po platformě Maemo a zastaveném vývoji pro Windows Mobile je tak mobilní Firefox dostupný pro další platformu. Tím ovšem výčet novinek nekončí.

Další velkou novinkou je multiprocesová podpora, v rámci které je nyní GUI prohlížeče zpracováváno odděleně od vykreslování webových stránek. Prohlížeč by tak měl svižněji reagovat, i když nutno podotknout, že se stále jedná o alfaverzi. Celkově se vývojáři dle slov Stuarta Parmentera (jednoho z vývojářů mobilního Firefoxu) zaměřili na výkon, který by měl být výrazně lepší než v předchozí verzi. Pro betaverzi, která by měla následovat, se navíc počítá s výraznou úpravou vykreslování stránek, která by měla odezvu prohlížeče dále vylepšit. V rámci ní se dočkáme i hardwarové akcelerace.

Z novinek, které jsou pro uživatele více viditelné, si můžete povšimnout integrace Firefox Sync, který umožňuje synchronizovat vaše data jako záložky či hesla s desktopovou verzí Firefoxu. Není bez zajímavosti, že vývojová verze Firefoxu 4.0 taktéž obsahuje integraci Firefox Sync, takže snadné synchronizaci dat nic nebrání. Vedle toho je nově dostupná funkce vyhledávání textu na stránce, můžete snadno sdílet odkazy na Facebooku či Twitteru a zahrnuta je podpora vícedotykového ovládání. Krátké představení novinek naleznete též na následujícím videu:

Bližší informace o nové verzi jsou dostupné v poznámkách k vydání a vývojovou verzi pro Android a Maemo si můžete volně stáhnout. Pro uživatele Androidu je důležitou informací to, že je vyžadován alespoň Android 2.0. V Mozilla Wiki též naleznete seznam podporovaných telefonů. Pod nimi si představte seznam telefonů, na kterých byl Firefox pro Android vyzkoušen. Pokud váš telefon v seznamu není, neznamená to automaticky, že nebude podporován :).