Rubriky: Doplňky Firefox

Multiprocesová architektura pro uživatele s doplňky


Jsou to čtyři měsíce, co si první z vás mohli vyzkoušet Electrolysis (e10s) ve finální verzi Firefoxu. Mozilla ji označila číslem 48 a hned ve verzi 49 se už dostalo na všechny, kdo nepoužívají žádné doplňky nebo čtečky obrazovky pro zrakově postižené. V tuto chvíli e10s používá asi polovina z vás. Od té doby se Mozilla soustředí na sandboxování procesů a finální vydání také pro uživatele s doplňky.

První vlna už je vlastně z námi. Autoři doplňků mají možnost své doplňky označovat jako kompatibilní nebo naopak nekompatibilní s novou architekturou. Pokud tedy všechny vaše doplňky jejich autoři označili jako kompatibilní, s vydáním Firefoxu 50 už používáte multiprocesovou architekturu také. Pokud vše půjde dobře, ve Firefoxu 51 se architektura zapne pro všechny, kteří nemají nainstalovaný doplněk explicitně označený jako nekompatibilní.

Zároveň s tím Mozilla pracuje na dalším vylepšování. Kromě projektu Quantum, který sáhne ještě hlouběji do základů, co se týče přepisu zdrojového kódu, pokračuje dále i vývoj e10s. Prvním krokem je vyzkoušení ještě více procesů pro obsah v nočních verzích Nightly. Testeři nočních verzích tak už mohou mít zapnutý druhý proces a postupně bude Mozilla tento počet zvyšovat a hledat nejlepší poměr mezi získaným výkonem z více procesů a zvýšenou spotřebou operační paměti.

Následovat bude zmiňované sandboxování procesů. Jde o zabezpečení procesů a vymezení, kam mohou a nemohou přistupovat pro větší bezpečnost, pokud už se nějaký škodlivý kód podaří útočníkovi ve Firefoxu spustit. První a velmi základní verzi sandboxu už má Firefox 50 pro Windows. Během několika následujících verzí jej dostane i verze pro Mac a Linux a začne také „utahování“ sandboxu – omezování práv procesů Firefoxu pro větší bezpečnost.

I když bylo vydání multiprocesové architektury Electrolysis velkým krokem ve vývoji Firefoxu, spíše tento milník otevřel další možnosti, kam vývoj dále posouvat. Jakmile se objeví nějaké nové zprávy, budeme o nich zase co nejdříve informovat. Sledujte nás na Twitteru, Facebooku nebo přes RSS, ať vám nic neunikne!

4 komentářů k článku “Multiprocesová architektura pro uživatele s doplňky”

 1. Calvin napsal(a)

  Snad to vyjde

  1. Bimbo napsal(a)

   Pokud tím myslíš, že Firefox spadne zase o 2 nebo 3 %, jako tomu bylo v případě zavedení Australis, tak to vyjde určitě. Např. Classic Theme restorer už autor označil jako doplněk, který s největší pravděpodobností nepůjde převést. Takových doplnků bude spousta, což znamená, že odpadne další důvod, proč užívat Firefox a nepřejít na Chrome.

 2. Lukas napsal(a)

  prečo ja ešte nemám dostupný multiproces ? a ako ho môžem mať už teraz ? (používam doplnky)

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Asi nejsou všechny vaše doplňky označeny jako kompatibilní. Vynutit e10s jde ručně podle https://www.root.cz/clanky/firefox-48-jak-zapnout-multiproces-s-electrolysis/ S doplňky pak ale nemusí všechno fungovat.