Náhrada za Classic Theme Restorer pomocí userChrome.css


Minulý týden vyšel Firefox 57. Mnohem rychlejší a s novým uživatelským rozhraním. Jednou ze změn a daní za ta vylepšení i další budoucí vývoj bylo ukončení podpory staré technologie XUL v doplňcích. Změna technologie pro doplňky nebyla bezbolestná ani pro Mozillu, která musela přepsat za rok miliony řádků kódu, ani pro autory samotných doplňků. Hlavně ty delší dobu neudržované už ve Firefoxu 57 vůbec nefungují, stejně tak ty, které dělaly zásadní změny v uživatelské rozhraní. Mozilla sice i po dvouletém přechodném období připravila nástroj, který vám pomůže najít náhradu za starý doplněk, v případě Classic Theme Restoreru to tak ale jednoduché není. Jeho autor připravil jiný způsob, jak vzhled Firefoxu upravit do starší podoby.

Tím je úprava souboru userChrome.css. Celé uživatelské rozhraní Firefoxu je totiž stylovatelné pomocí CSS úplně stejně, jako webové stránky. Soubor userChrome.css pak umožňuje přidat do rozhraní Firefox vlastní pravidla stylu. Styly, které upraví Firefox po vzoru starších verzí, najdete v tomto repositáři. Než začnete, přečtěte si jak pracovat se souborem userChrome.css, kam je potřeba styly nahrát.

Aktualizace: Pokud vám naopak vyhovovaly kulaté panely, můžete stejným způsobem použít některý z těchto stylů pro userChrome.css.

(Zdroj: ghacks.net)

14 komentářů k článku “Náhrada za Classic Theme Restorer pomocí userChrome.css”

 1. Ladislav Strnad napsal(a)

  Hezkej článek. Počkám pár let, pak zkusím znovu aktualizaci z verze 56 směrem nahoru. Ta aktuální verze 57 se moc nepovedla. Rychle jsem dělal downgrade, dokud ještě byl k dispozici inst. 56.02.

  1. Radim Koutňák napsal(a)

   A mohl byste mi prosím poradit, jak to udělat, aby starší verze (56) na počítači zůstala zachována a neaktualizovala se na verzi 57. Já když si verzi 56 nainstaluju, tak hned nastavím, že nechci kontrolovat a instalovat aktualizace, ale přesto se mi hned při dalším spuštění FF ta verze 57 nainstaluje. PC (registry) jsem od jakékoliv zmínky o FF před instalací v.56 vyčistil, ale nepomohlo to.

 2. Veronika Prachařová na Facebooku napsal(a)

  Poradí mi někdo, prosím? Lištu záložek mám zobrazenou, ale není na ní vidět žádná z uložených stránek. Na ty se dostanu přes „záložky“. Přidat to podle návodu taky nejde. A ráda bych měla záložky pod adresním řádkem.

  1. Mozilla.cz na Facebooku napsal(a)

   Pokud záložky vidíte v nabídce, ale nejsou v liště, jako první prosím obnovte výchozí nastavení lišt podle článku nápovědy https://support.mozilla.org/cs/kb/jak-si-upravim-listy-firefoxu.

 3. Zdeněk Charvát napsal(a)

  Mám takový design problém
  —————————————–
  Všechny doplňky které mám na liště když na ně kliknu a zobrazují kartu(menu) nebo nějaké nastavení nebo cokoliv mají toto zleva a zdola ukousnuté v lepším případě mohu vnitřkem karty rolovat a jsou tam posuvníky – jakoby se špatně nastaví velikost karty ale přijde mi to jako systémové nepředpokládám, že by to měly všechny doplňky stejně blbě tím, že to dělají blbě…

  http://www.drakmrak.cz/img/menuproblem.png

  Dá se to nějak umravnit ?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Zdeněk Charvát: Nemáte nastavenou nějakou jinou velikost písma v systému nebo přímo v nastavení Firefoxu, nebo nějak upravené zvětšení textů? Rozhodně není chyba mít něco takového nastavené, ale ty popisky v otevřené nabídce mi přijdou nějak veliké třeba oproti záhlaví panelů. Možná je to chyba ve Firefoxu, že se s tím správně nevypořádá, a mohli bychom ji nahlásit.

 4. Zdeněk Charvát napsal(a)

  pardon z prava a zdola 🙂

 5. Zdeněk Charvát napsal(a)

  Dík za navedení na problém – bylo to opravdu velikostí písma v systému.
  Jak to má člověk dlouho zapnuté tak si to neuvědomuje.
  Nicméně to asi není dobře, když FireFox neumí akceptovat jinou velikost písma a tomu nepřizpůsobí velikost panelů… Je to systémová hodnota a písmo v prohlížeči a další věci se tím řídí.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Zdeněk Charvát: Díky za vyzkoušení a potvrzení, kde je problém. Nahlásil jsem to jako bug 1420073.

 6. Zdeněk Charvát napsal(a)

  Ještě mám jeden trabl:

  Pokud si zahesluju firefox hlavním heslem tak mám jeden problém…
  Vždycky když startuju FireFox jsem požádán o zadání hesla což je OK ale to zadání je BOJ…
  Pravděpodobně jak to jede ve více vláknech tak box pro zadání hesla strácí fokus a zadat heslo je fakt zábavná činnost. Tak na třikrát než se povede 🙂

  Asi kdyby člověk nekvaltoval dal si kávičku a počkal až se nacůcnou okna tak to bude OK

  Není to BUG ale je to slušná nepříjemnost… než si člověk zvykne, že je potřeba chvilku počkat…

 7. Tomáš napsal(a)

  Děkuji za tip. Pomohl vyřešit problém s nerespektováním systémového tématu ve Win10. Teď ještě vrátit funkcionalitu TabMixPlus a PrivateTab.

 8. xystus napsal(a)

  Nedělal si už někdo náhodou tuhle úpravu: hamburger menu do hlavičky okna vlevo a změnění původního vzhledu tlačítka HM na nové logo Firefoxu? Přes úpravu souboru userChrome.css?

 9. Bila liga napsal(a)

  Každa verze mozily je horši od 57 jsem odinstaloval a nepouživam

 10. 25let uživatel napsal(a)

  jak zvětšit písmo ve sloupci záložek?