Rubriky: Firefox

Tab Candy se staly součástí Firefoxu 4.0

Pomalu se blíží zmražení vývoje pro vydání čtvrté betaverze Firefoxu 4.0. Ve vývojové verzi se tak objevila řada novinek. Jednou z nejvýznamnějších je bezesporu Tab Candy, o kterém jsme zde nedávno psali. Oč jde? Ve stručnosti jde o možnost snadného seskupování panelů do skupin a možnost mezi těmito skupinami snadno přepínat. Jak vše funguje vám představuje autor, Aza Raskin, v následujícím videu.

Pro přepnutí do vizuální práce se skupinami panelů slouží následující tlačítko. V aktuální verzi není standardně na liště, takže si jej budete muset ručně přidat. Pro někoho může být šikovnější klávesová zkratka CTRL+mezerník.

Tlačítko Tab Candy

Po stisknutí tlačítka se vám zobrazí „pracovní plocha“, v rámci níž můžete přetahováním panelů snadno spravovat skupiny. Ty lze v aktuální verzi i pojmenovávat. Klepnutím na panel skupiny se přepnete zpět do zobrazení v panelech a zvolený panel bude aktivní. Spolu s ním se pochopitelně zobrazí v panelech i ostatní panely skupiny. Pro návrat lze též použít klávesu Esc. Jeden tip. Vytvoření nové skupiny můžete snadno realizovat v místní nabídce nad ouškem panelu.

Tab Candy v režimu náhledu

Kdy se celá tato funkce může hodit? Možností je celá řada a do finální verze Firefoxu 4.0 pravděpodobně přibudou další, ale z našeho pohledu funkci využijí zejména uživatelé, kteří pracují s větším množstvím panelů. Možnost některé panely skrýt ve skupině na pozadí je šikovná.

7 komentářů k článku “Tab Candy se staly součástí Firefoxu 4.0”

 1. Davpe napsal(a)

  Netušíte, co se stane, když bude zkratka konfliktní s jinou aplikací (konkrétně Launchy, na kterém jsem velice závislý).

 2. Ondrej Galbavý napsal(a)

  alebo Find and Run Robot 🙂

 3. Seattleman napsal(a)

  Mňa by zaujímalo, čo sa stane s ctrlTab, ktoré je pevnou súčasťou Firefoxu už nejaký čas a pritom je toto „rozšírenie“ od začiatku vypnuté. Ak ho chce užívateľ zapnúť musí liezť do about:config. Obsahuje Firefox viac takýchto skrytých „rozšírení“?

 4. Mr.Henky napsal(a)

  Zaujímavé, ja mám ikonu v panely kariet od začiatku.

 5. Charla napsal(a)

  [3] Souhlasím, ctrlTab měl být co si pamatuji už v 3.0 ale nakonec byl kvůli problémům odložen až do 3.5 ale mnoho uživatelů o tom vůbec neví, protože je nenapadne se podívat do about:config a hledat tam nějakou takovouto volbu. Přitom pokud na tom Mozilla dělala a implementovala to, tak by to mělo být vidět a pokud je to z nějakého důvodu stále vypnuté, tak dát do nastavení (místo na to tam je) zaškrtávátko ‚zobrazovat náhledy panelů při přepínání‘ nebo cokoliv….
  Každopádně, jak vidím, jak se do FX přidávají nové a nové věci, jako sync, Tab Candy, personas….. skoro si říkám, že se za chvíli dostaneme k molochu typu opera, který nabízí i ‚web server‘. Jeden z důvodů proč jsem si oblíbil FX je fakt, že neumí skoro nic a já si do něj dodám přesně co potřebuju, a ne sto tisíc funkcí, které vývojáři považují za užitečné. Já osobně za užitečné považuji rozšíření minimize to tray, adblock, tab mix plus, image zoom, nebo třeba easy drag to go. Proč nejsou zaintegorvány i ty?
  Osobně by mě i zajímalo, proč hlavní novinkou FX 4B2 byla multidotyková podpora? kolik počítačů má dotykový display? Určitě by se našli užitečnější věci k implementaci, a třeba tohle mohlo být i jako rozšíření, ale to je jen můj názor.

 6. v6ak napsal(a)

  [5] Opačný pohled: Kdo má podporovat multimouch jako první, když ne výrobci velkých a masově rozšířených aplikací?

 7. David napsal(a)

  Z toho důvodu, že mám druhý build čtvrté betaverze, můžu potvrdit, že TabCandy jsou ve FF4.0B4… Betu 4 zatím můžete stahovat jako obvykle ze složky s kandidátem pro Firefox (4.0b4-candidates > build2 > win32 > cs)…