Rubriky: Mozilla

Ohlédnutí za rokem 2017


Je půlka ledna 2018, ale našel jsem si trochu času a napsal krátké ohlédnutí za uplynulým rokem.

Letos jsme pro vás napsali 107 zpráviček a nepočítaně Tweetů. Už v lednu bylo o čem psát, když Mozilla uvedla své nové logo a taky jsme pro vás přeložili Firefox Focus pro iOS. Všechno jste s námi mohli náležitě prodiskutovat na DevConf.cz, kde jsme byli na roztrhání, a s měsíčními odstupy pak i na InstallFestu a PyConu.

Před prázdninami jsme se ještě jednou podívali do Bratislavy na OSS Víkend a v Praze a Brně jsme se začali scházet na nepravidelných setkáních pod názvem MozBeer, kterých jsme nakonec zvládli sedm. Zatím nejsme napevno domluveni na další, ale budete-li poblíž, určitě přijďte.

Společné foto s účastníky na konferenci DevConf.cz 2017 (Autor: M. Vašíček)

I díky našim setkáním je nás na překlady trochu víc. Přidali se k nám Kuba a Miro, který začal překládat SeaMonkey, a ještě společně s Filipem, který teď překládá Thunderbird, mi pomohli najít si dost času na velký Firefox 57 Quantum. Ještě předtím jsme o něm mluvili na dvou konferencích – LinuxDays a OpenAlt.

Michal Stanke během své přednášky o novém Firefoxu na LinuxDays 2017.

A co budeme dělat letos? To ještě přesně nevíme. 🙂 Určitě budeme pokračovat v návštěvách konferencí, MozBeerech a snad si najdeme čas i na nový web. Úkolů na nás pořád čeká docela dost. Kdybyste nám s nimi chtěli poradit, spojte se s námi přes Telegram, kde jsme my i širší komunita okolo Mozilly a Firefoxu dnem i nocí.

6 komentářů k článku “Ohlédnutí za rokem 2017”

 1. SpookY napsal(a)

  Co se týče roku 2017, pro Firefox je to NEJHORŠÍ rok ze celou její historii. Přišla doba temna.

  Vývoj Firefoxu se zpronevěřoval původním ideálům už několik let, vývojáři místo skutečného vývoje jenom vymýšleli blbosti, přidávali nežádané nesmyslné funkce, místo vývoje měnili logo a ikony, ale pokaždé se dalo nějak pokračovat. A naděje nabrat původní směr pořád zůstávala.

  Ale příchod Firefoxu Quantum není cesta do budoucnosti, ale začátek konce. Vývojáři ve své aroganci už déle nesnesli vědomí, že uživatelé si svůj Firefox upravovali pomocí addonů navzdory tomu, že jim vývojáři vnucovali stále dokola „co je správné“. A proto vývojáři použitelné addony definitvně zablokovali kompletní změnou rozhraní, ať si už uživatelé nedovolují.

  A místo Chrome, Opery a Firefoxe už máme jen Chrome, Chroperu a Chrofoxe 🙁

  1. Jirka napsal(a)

   A vidíte. Zrovna já jsem se díky Firefox Quantum vrátil, protože už toho umí sám o sobě v základu dost, je šetrnější k baterce než Chromé varianty (počínaje Chromem, přes Operu a Vivaldiho), konstrastněji vykresluje (na vyšších DPI), je konečně rychlý. Ano, mám výhrady k některým věcem, ale za mě rozhodně krok vpřed.

  2. kajmik napsal(a)

   Taky jsem quantum uvítal, Firefox je co se týká rychlosti zpět ve hře a většinu mých addonů buď aktualizovali, nebo se daly nahradit jiným, takže je to krok kupředu.
   Předtím jsem díky zastarávání FF zkoušel Opera a Vivaldi, ale teď jsem se vrátil zpět.

  3. DavidM1 napsal(a)

   RE:SpookY
   Nemyslím si.Mozilla udělala obrovský skok v rychlosti a když nikoliv předehnala tak určitě dohnala konkurenci.Dlužno dodat ,,konečně,,
   Autoři populárních Rozšíření se snaží a z mých 10 kousku všechny běží na Nightly 59.0….
   Osobně spokojenost.

   Jinak otázečka.
   Nemá Test Pilot nějaké zpozdění.Měly přijít nové věci koncem roku ne?

  4. Michal Stanke napsal(a)

   DavidM1: Mělo to tak být, ale Test Pilot jsem teď chvíli nesledoval. Teď jenom vím, že Lockbox už umí synchronizaci přes účet Firefoxu a je v rané alpha verzi. Když se mi podaří zjisti něco víc, bude samozřejmě zprávička.

 2. xystus napsal(a)

  No a já pomalu F/Q po mnoha letech opouštím. Vadí mi už ty komunitní rozšíření. Dobrý Speed Dial a úprava stránek má patřit k základu prohlížeče jako je tomu u Opery a Vivaldi. A taky by mi moc zajímalo, jak je to s rychlostí a svižností u slabších strojů. Moje zkušenost je negativní.