Rubriky: Firefox

Novinky ve vývoji Firefoxu 4.0

Již delší dobu jsme se nevěnovali žádným novinkám, které přijdou spolu s Firefoxem 4.0. Bylo by tedy dobré se podívat, co je nového. Jak asi většina z vás zaznamenala, dosud prezentované novinky, které jsou součástí vývojové verze Firefoxu 4.0, jsou zaměřeny zejména na vývojáře. Příkladem může být hardwarová akcelerace skrze Direct2D, podpora WebGL či CSS transitions.

Novinek pro koncové uživatele prozatím není tolik, i když již uživatelé mohli zaregistrovat první změny ve vzhledu aplikace či možnost měnit velikost textových oblastí. Rozpracovaných novinek je však celá řada a jejich přehled naleznete v Mozilla Wiki. Ty nejzajímavější jsou uvedeny v následujícím seznamu:

Přehled samozřejmě není úplný a řada novinek se může objevit později. V posledních vývojových verzích přibyly hned tři novinky. Ta první se týká úpravy vzhledu automatického doplňování u formulářů na webových stránkách. Jak si můžete všimnout na následujícím obrázku, již napsaná část textu je v nabízených možnostech zvýrazněna a jednotlivé položky jsou od sebe vizuálně odděleny.

Firefox 4 a automatické doplňování formulářů

Druhou novinkou je nabízení již otevřených panelů v adresním řádku. Tuto novinku ocení zejména uživatelé, kteří mají otevřeno hodně panelů a již se ztrácí v tom, zda mají konkrétní stránku otevřenu či nikoliv. Pokud začnete psát do adresního řádku stránku, kterou již máte otevřenu, nabídne vám Firefox přepnutí na panel, kde je otevřena.

Přepnutí na otevřený panel ve Firefoxu 4.0

Třetí novinka se týká Windows 7 a konkrétně zobrazování průběhu stahování přímo v ikoně na hlavním panelu.

Průběh stahování ve Firefoxu 4 ve Windows 7

Obrázek převzat z Bugzilly.

Vývoj Firefoxu 4.0 se vyznačuje častým vydáváním milníků. Třetí alfaverze vyšla před pár dny a čtvrtá má v nejbližší době následovat. Kromě tří novinek zmíněných výše bude obsahovat další optimalizace čtení a zápisu na disk či rychlejší 64 bitovou verzi Firefoxu pro Linux.

10 komentářů k článku “Novinky ve vývoji Firefoxu 4.0”

 1. lzap napsal(a)

  To jsou skvělé zprávy. Musím říct, že zejména linuxová verze někdy trpí tím, že se snaží zapisovat data do diskové cache i když je počítač plně diskově vytížen. A jádra před ..31 měly ten známý problém s nastavením časovače… Optimalizace v této oblasti jsou super. Disk nebo systém by určitě neměl zdržovat prohlížení.

  Další vylepšení jsou taky svělá.

 2. josefec napsal(a)

  Chystá se vůbec pro Firefox 4 také nějaké revoluční zrychlení JavaScriptu či obecně běhu stránek a Firefoxu jako takového?

 3. Edic napsal(a)

  Tak tu 3. novinku – priebeh stahovania v ikone ako a kde nastavim ak to vobec funguje uz v 3.7a4pre

 4. Mr.Henky napsal(a)

  [3] Pretože to tam ešte nie je.

 5. puchal napsal(a)

  v sestavení 20100327 Minefield/3.7a4pre jsem si nevšiml těch funkcí na hledání a přepínání tabů je v základu vypnuté? rád bych je měl funkčí
  a ještě mi nějak nefunguje automatická aktualizace nefunguje někomu taky?
  těším se na další řadu líbí se mi ty jiné tlačítka:)a hlavně ff start je rychlý:) a nebo že by to bylo větzšinou vyplých doplnů:[ i tka se těším

 6. Pavel Cvrček napsal(a)

  [2] https://wiki.mozilla.org/JaegerMonkey
  [5] Je to v základu zapnuté, ale podle mě musíš mít alespoň o den novější build. Automatické aktualizace fungují bez problémů.

 7. DiGi napsal(a)

  Ještě by k té podpoře Windows 7 mohli přidat ikony u Jumplist zástupců a užitečné akce. Toto má Chrome (aktuální 5.x verze) vyřešené daleko lépe.

 8. Mr.Henky napsal(a)

  [7] Mne vôbec celá implementácia Jump Listov vo Firefoxe pripadá veľmi divná.

 9. PepiQ napsal(a)

  [8] Chtel si rict (ne)implementaci? 😉 (ikdyz patrne hovoris o non-stable verzich). Moc nevim, co Mozille treba prave na jumplistech a indikaci stahovani souboru v hlavnim panelu tak trva. Nebo jestli si vse schovava az na FF v.4, aby to byl zbrusu novy prohlizec a pro uzivatele novinka po vsech strankach?

 10. Edic napsal(a)

  [9]Mas pravdu aj ja sa pytam preco to tak trva, ale asi to je zamer aby bola v.4 ako hovoris zbrusu novy prehliadac. Vsetky konkurencne browsery jumplisty a ten priebeh stahovania v ikone uz nejaku tu dobu maju…