Nové nastavení a domovská stránka ve Firefoxu 57


Minulý týden jsem psal o novém rozhraní Photon a funkci ochrany proti sledování. K tomu Photonu bych se nyní ještě vrátil. V tom minulém článku jsem ukázal lišty Firefoxu, ale už ne další věci, které se s Photonem mění. Dneska tedy zabrousím hlavně na domovskou stránku a do nastavení.

Firefox 57 sjednotí vzhled výchozí domovské stránky se stránkou nového panelu. Ještě se vedou debaty, jestli náhodou nenechat 1% uživatelů nějaký týden nebo dva používat původní stránky pro přímé porovnání, ale i tak většina z vás, pokud ne všichni, nové stránky po aktualizaci ve Firefoxu najdete.

Kromě pole pro vyhledávání a dlaždice často navštěvovaných stránek (top stránky) tam přibudou vybrané stránky. Po chvíli prohlížení se zde objeví odkazy, které jsou pro vás podle předchozí historie prohlížení zajímavé. Například jste se na ně několikrát vrátili nebo jste si je nedávno uložili do záložek. Jednotlivé oblasti můžete samozřejmě jednoduše schovat.

Hlavně pro nové uživatele, ale i pro stávající, kteří se špatně vyznají v novém rozhraní, bude na domovské stránce vlevo nahoře průvodce. Ten vám ukáže, jaké zajímavé funkce Firefox má a jak se k nim dostat.

Jednou z věcí, které sice zůstaly na starém místě, ale vzhledově se změnily k nepoznání, jsou Možnosti/Předvolby Firefoxu. První velkou změnou je přeskupení do trochu obecnějších, ale lépe vymezených sekcí Obecné, Hledání, Soukromí a zabezpečení a Účet Firefoxu. Přibyly nějaké obrázky a smajlíky pro indikaci nastavení výchozího prohlížeče nebo dostupnosti aktualizací. V sekci Hledání najdete i dedikovanou předvolbu pro přidání pole hledání na lištu (o odebrání v nových instalacích jsem se zmiňoval minule). Co ale nesmíte přehlédnout je políčko pro hledání přímo v možnostech nastavení. Pak můžete směla zapomenout na to, kde jaké nastavení bylo dříve, nebo kde je ponovu.

Poslední drobností jsou zvířátka, která vás budou nejen na chybových stránkách při prohlížení provázet. Ve Firefoxu 57 najdete naspeedovanou super želvu, lenochoda nebo pečlivého medvídka, který vám pomůže se snímky stránek.

19 komentářů k článku “Nové nastavení a domovská stránka ve Firefoxu 57”

 1. Charla napsal(a)

  Proč medvídek, lenochod a želva? Proč ne lištičky, případně červené pandičky? 🙂 Nějaká ta ještěrka jako odkaz na kořeny Mozilly by také být mohla.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Tady je celá skvadra. 😉 https://www.mozilla.org/media/img/firefox/hub/critters.85be3ba27b7e.png

 2. Karel napsal(a)

  Zajímá mě taky, proč už není dostupná verze EME free pro linux?
  P. s. na FTP už je FF57 stable k dispozici, takže kdo chce, může instalovat.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Nahlásil jsem https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1416767.

 3. Vláďa napsal(a)

  Jak si nastavím na domovské stránce zas ty krásné velké náhledy? Na tyhle pidi co se objevily prostě nevidím 🙁 S použitelností je FF57 trochu na štíru.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Vláďa: Ty nové nejsou ani tak náhledy, jako ikony těch webů. Co se velikosti týče, stačí zazoomovat/použít lupu. Ctrl a +/- nebo kolečko myši. Firefox si to pamatuje pro každou stránku zvlášť. Nebo zkuste některý z těchto doplňků https://addons.mozilla.org/cs/firefox/search/?q=dial&type=extension

 4. Ladislav Strnad napsal(a)

  Aktualizoval se mi Firefox na verzi 57. CHCI ZPĚT VERZI „56..něco…“. Jak to mám udělat? Padesát šestka sice byla pomalejší a trochu se se mnou občas hádala, ale fungovala přesně tak, jak jsem si ji „vychoval“. Tohle je sice rychlejší, ale téměř všechna nastavení jsou v pr…, tedy pryč…. Jak mám udělat kompletní downgrade na verzi 56?????

  1. Ladislav Strnad napsal(a)

   Už se povedlo. Naštěstí se ta instalace ver. 57 downgradu na 56.02 nebránila, jak mají ve zvyku některé aplikace od woknasoftware.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Pro ty, kdo by tápali, je kdyžtak na serveru podpory návod. Před downgradem ale důrazně doporučuji najít řešení pro novou verzi. Jednak downgrade nemusí vždy proběhnout v pořádku a také tím zůstanete u neaktuální verze bez bezpečnostních oprav.

 5. Martin Žůrek napsal(a)

  Dobrý den,
  dnes jsem si stáhl novou verzi prohlížeče. Musím uznat, že prohlížení stránek a celkově surfování je velice svižné. Jen nechápu proč, ale start prohlížeče trvá oproti předchozí verzi nehorázně dlouho. Asi 8-10 vteřin bílá obrazovka a pak teprve naskočí domovská stránka. Mám i Chrome a ten naskočí hned po kliknutí na ikonu. Lenovo G510, Windows 8.1 64bit, Intel Core i7 4700 MQ, 8Gb RAM. Nevíte v čem může být problém. Děkuji.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Martin Žůrek: Zkuste provést obnovu Firefoxu. Možná je to nějaký relikt nebo nepovedené nastavení z předchozích verzí.

 6. Petr Maček napsal(a)

  Bohužel včera proběhla aktualizace na verzi 57.
  Díky tomu přestává fungovat rozšíření new tab – home page.
  Měl jsem to zařízeno tak, že když otevřu novou záložku, otevře se mě stránka uložená na mém počítači, kde mám svou grafikou vytvořený jakýsi webový rozcestník.
  Vzhledem k tomu, že tohle přestali podporovat, tak se budu muset vrátit k jiným prohlížečům.
  Nebo víte někdo jak toto opět zprovoznit?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   New Tab Override umí nahrát soubor z disku a ten zobrazovat.

 7. Henrich Lichtner napsal(a)

  Zdravim, chcel by som sa spytat, ze v starom FF som otvaral nove karty, alebo odkazy hned za aktualnou kartou, teraz to neviem nastavit. Viete mi poradit?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Henrich Lichtner: Pro změnu pozice nově otevřeného panelu použijte https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/open-tabs-next-to-current/

 8. Radim Koutňák napsal(a)

  Skoro všichni si libují, jak je nový Firefox Quantum rychlý. U mě je to naprostá katastrofa. Každé přepnutí se na existující nebo novou záložku znamená desítky sekund (někdy i mnoho minut) čekání, než bude možné cokoli dělat. Musím se vrátit k předchozí verzi, ale hlavně by mě zajímalo, čím toto může být způsobeno (Win10, před 2 týdny čistá reinstalace s Fall Creators Update)

 9. Standa napsal(a)

  Ahoj, jsem nespokojen – Classic Theme Restorer nefunguje. Tato novinka je děsná katastrofa. Nic nefunguje. Při otevření nové záložky se zobrazují zbytečné dlaždice facebooků a jiných nesmyslů namísto domovské stránky. To nejsou schopni dát alespoň do úpravy, že se pří otevření nové záložky namísto tzv. TOP stránek objeví stránka, kterou chcete? Záložky nad adresním řádkem a ne pod ním je jen pokračování blbého vtipu, který už zavedli před časem, ale to alespoň Classicem šlo opravit. A teď nic. Co za hňupa oddělí stránku od záložky? Totální neschopnost. No a na závěr – dvojí kliknutí na otevření nové záložky je taky pryč. Fakt hrůza.

  1. Pavel Horák napsal(a)

   Jojo, a když už tu delší dobu píšu, že to bude hrůza, tak mě všichni mají za exota.. 🙁 Já zatím jedu na ESR a jsem v pohodě, ale co bude dál, to fakt nevím.. :/

 10. Standa napsal(a)

  Ahoj, umí někdo ty záložky (panely) předělat pod adresní řádek? A nemyslím nějaké zasahování do kódu či tak. Jsem jen obyčejný uživatel, který si tak akorát (dle návodu) přenastaví nastavení.
  Díky za každou dobrou radu.