Rubriky: Firefox Služby

Photon v nových obrázcích


Týden po prvních náhledech jsou tu podrobnější návrhy designu Photon pro Firefox 57. Připomínám, že jsou to jenom návrhy a všechno se může změnit. Uvidíme na nich Windows, nové nabídky a nějaké ty animace.

Firefox pro Windows

Snímek ze systému Windows ukazuje základní vzhled rozhraní a rozvržení stránky nového panelu, která bude zároveň domovskou stránkou. Tu právě teď Mozilla testuje v programu Test Pilot a už potvrdila, že se do Firefoxu dostane. Do finálního vydání se dočká nějakých úprav, což je na snímky vidět například na nastavení po pravé straně, které v programu Test Pilot chybí.

Tipy pro používání

Stávající verze Firefoxu ukazují na výchozí domovské stránce několik krátkých tipů pod vyhledávacím polem. Pracujeme na jejich zlepšení pro českou verzi, pořád ale budou mít formu krátkého „tweetu“. Uveřejněný návrh Photonu jde výrazně dál. Nová domovská stránka ukazuje šest tipů z různých oblastí pro používání a nastavení Firefoxu – synchronizace, doplňky, nastavení vyhledávání, přizpůsobení, ochrana soukromí a nastavení Firefoxu jako výchozího prohlížeče. Snaží se tak ukázat hlavní funkce a možnosti prohlížeče. To se mi hodně líbí, protože fungování takového anonymního prohlížení hodně lidí nezná a o nastavení vyhledávání často ani neví. Pokud o ně nebudete mít zájem nebo už všechny projdete, můžete je samozřejmě skrýt. Všechny tipy můžete prohlédnout na této stránce.

Nabídka v adresním řádku

Na snímcích to možná nebylo moc patrné, ale v adresním řádku se objevuje nová nabídka s nástroji a možnostmi vztahující se přímo k právě otevřené stránce. Zkopírování nebo poslání odkazu, uložení do služby Pocket, odložení panelu (experiment SnoozeTabs, o jeho začlenění se ale teprve rozhodne), odeslat do jiného zařízení přes Sync nebo uložení snímku (experiment Page Shot), to všechno bude v této nabídce. Do seznamu budou moci přidávat své akce i nainstalované doplňky.

Animace

Animace jsme zmínili ve všech předchozích zprávičkách o Photonu. V plánech Mozilla uvádí, že je chce fakticky i vizuálně zjednodušit a zrychlit. Různé prolínací animace nebo pohasínání jsou pocitově pomalé. Ne, že by je Firefox neuměl vykreslit, ale trvají dlouho samy o sobě. UX tým Firefoxu vymýšlí nějaké jednodušší a tím páde rychlejší. Použití animací se neomezuje jenom na otevírání nabídek nebo indikaci načítání panelů, jak je patrno z ukázek.

Velmi kvituji snahu o vizuální odlišení od ostatních prohlížečů a zachování možností přizpůsobení i po opuštění stávajícího systému doplňků. Čekám ale ještě na náhledy provedení na Linuxu nebo nějakou funkční verzi, kterou bych si vyzkoušel. Musím ale přiznat, že prohlížeče už fungují jako svět sám o sobě a třeba takový Chrome se příliš nesnaží zapadnout nikam. Má to svůj důvod, protože dnes asi valná většina lidí včetně mě stráví víc času používáním prohlížeče než čehokoliv jiného v systému.

(Zdroj: soeren-hentzschel.at)

17 komentářů k článku “Photon v nových obrázcích”

 1. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

  Animace bych zcela vyhodil jako zbytečné. Nabídka v adresním řádku – už se ví, jak bude přístupná z klávesnice? Mohl by to být dobrý nápad.

  1. Michal Stanke na Facebooku napsal(a)

   Jsou to jenom návrhy. O klávesových zkratkách nic nevím. Až se to objeví v nočních verzích, určitě můžeme urgovat, pokud by zkratka chyběla.

  2. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

   Nechme se tedy překvapit 🙂

  3. Karel6666 napsal(a)

   Taky se připojuji k možnosti všechny animace vypnout. Když ne ve výchozím stavu, tak alespoň v nastavení jednoduchým způsobem.

 2. Charla napsal(a)

  Bude v některé verzi před FX 57 vidět u doplňků, které z nich jsou již připraveny na přechod na FX 57, a které nikoliv? Pokud takový TabMix+ nebude připraven, budu muset update prohlížeče odložit, jelikož bez tohoto doplňku by pro mě byl FX bohužel nepoužitelný. Stačilo by to podobně, jako se zavádělo povinné podepisování, kdy se v mezi čase u doplňků ukazovalo „signed“, a tak bylo hned vidět, které budou nadále fungovat, a které nikoliv.
  Ostatně „galerie“ doplňků by měla pravidelně procházet čištěním, aby byly odstraňovány doplňky, na které mnoho let už vývojář nesáhl.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Našel jsem článek na ghacks.net, ale nevím, jaký je zdroj těch informací. Odkaz na Tab Mix Plus je v článku a něco i v komentářích.

 3. Jaws napsal(a)

  Pod těmi třemi tečkami v adresním řádku se toho skrývá až moc. Osobně nemám rád, když se musí proklikávat k něčemu, co používám častěji. Bylo by dobře, kdyby některé volby (jejich ikonky) mohl uživatel přesunout také do adresního řádku vedle té tečky. Podle toho které používá častěji.

  Activity Stream jsem kdysi zkoušel a asi jsem ho nepochopil. Pořád mi z historie nabízel jen stránky, které jsem už nechtěl vidět. Když už bych se chtěl vracet na stránku, kterou už jsem jednou měl otevřenou, tak si ji dám do záložek nebo do Pocketu. Z obrázků nepoznám, jestli to půjde vypnout. Hlavně Highlights nepotřebuji. Buď by to mělo nabízet stránky podle mé volby (záložky, pocket, „klasický“ Speed Dial), protože tam záleží na mé volbě… Nebo by to mělo být víc logické. Např. by mi to z historie mohlo nabízet stránky, které souvisí s tím, co už čtu (mám otevřené v předchozím panelu stránku o sportu nebo nějaký zpravodajský web, tak se mi nabídnou jiné obdobné stránky, které často otvírám současně s tou předchozí) nebo podle času (např. ráno – počasí, zprávy a večer něco jiného na základě mé historie prohlížení). Nějakou logiku prosím. Tak jak funguje AS je to podle mého názoru naprostá zbytečnost. Třeba se mýlím. Přidal jsem si to do FF, několik dní čekal, kdy objevím přínos a pak jsem to zase odebral. Třeba jsem jediný. Nevím. Opravdu AS někdo používá a přijde mu nějakým způsobem užitečný?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ne všichni záložky nebo Pocket používají – proto má většina lidí kolem mne pár desítek otevřených panelů. Protože se k nim jednou chtějí vrátit, prostě je nezavřou. Jaká je stávající logika výběru stránek nevím. Každopádně souhlasím, nikdy jsem žádnou z těch stránek v sekci Vybrané neotevřel.

   Minimálně ve vývojové verzi Activity Streamu skrýt jdou a místo nich můžete mít třeba dvě řady dlaždic top stránek. Nebo si Vybrané stránky připnout a používat je jako současné dlaždice.

 4. Erik Wachtarz napsal(a)

  Nelíbí. Ta úvodní stránka nebo co to je, vypadá jak pro malé děti.
  Líbil se mi vzhled Firefoxu 4+ než přišli s Australisem. Teď používám Kompaktní tmavý vzhled (neboli Developer Edition Theme), který vypadá opravdu dobře a originálně. Ve Firefoxu 53 je dostupný bez doplňku, ale kdoví, jestli ho s příchodem Firefoxu 57 nezruší.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Ty omalovánky jsou zmiňovaný průvodce s tipy, který se zobrazí po rozkliknutí ikonky vlevo nahoře na prvním snímku. Nebude to tam pořád, spíš pro seznámení pro nové nebo zvídavé uživatele.

   Ty kompaktní vzhledy nebo jejich obměna předpokládám zůstanou. Jsou vytvořené pomocí nového API pro vzhledy.

 5. DiGi napsal(a)

  Když mě se Australis prostě líbí. Zvlášť ve fullscreenu je to pěkné.

  Kus z toho dělá i TabMixPlus, který obarvuje nenačtené taby jinou barvou, ale to je jen drobnost.

  K tomu odlišení – ty ostré taby (panely) – ale tahle přesně vypadá Edge.

  1. Fullscreen napsal(a)

   Mně se líbí každý browser ve fullscreenu – nezobrazuje totiž nic jiného, než vlastní web… 😉

 6. klop*cz napsal(a)

  Vzhled vypadá celkem dobře, ale oválné tvary tabů / panelů bych nechal. Ty hranaté vypadají strašně.

  1. Marián Kyral napsal(a)

   @klop*cz: Já si naopak myslím, že strašné jsou oválné taby. Chce to nechat možnost volby. Mně by se strašně líbilo, kdyby Firefox zcela zapadl do mého aktuálního desktopu (kompletně přebral téma ze systému).

   Na nějaké puberťácké vylomeniny jedné aplikace nejsem zvědavý 😀

  2. K-meleon napsal(a)

   Pokud se nepletu, tak systémové UI přebírá K-meleon (což má výhodu, že díky tomu i konzumuje méně zdrojů). Ale zase je mj. kvůli tomu nerozšiřitelný. Browser, který by uměl všechno potřebné a navíc správně, ještě nebyl vynalezen… :-/

  3. klop*cz napsal(a)

   @Marián Kyral: Tady je přesně vidět, že má každý úplně jiné preference 😀 Mě ty oválné taby přirostly k srdci 😀
   Na druhou stranu, pokud by byly hranaté taby jediná věc, co se mi nelíbí, tak se nezblázním 😀 Zbytek se mi naopak líbí dost.

  4. Src napsal(a)

   @Marián Kyral: moznost volby je to co Firefox v porovnani s konkurenciou sice na jednej strane odlisuje ale zaroven aj zabija. Preto je Firefox pocitovo pre mnohych pomaly a zasekany. Umoznuje toho az prilis vela a niekde sa to prejavit musi. V Chrome UI nezmenis defakto nic a ako si ho ludia pochvaluju. S prehladom najpouzivanejsi prehliadac.