Rubriky: Doplňky Firefox

První náhled vzhledu Photon


Pro vydání Firefoxu 57 počítá Mozilla s větší změnou vzhledu. Projekt nazývá Photon a psali jsme o něm naposledy před třemi týdny. To bylo vše zastřené tajemstvím, ale dnes už se můžeme podívat na první návrh.

Verze 57, která vyjde letos v listopadu, změní leccos. Na toto vydání cílí maximální podpora doplňků WebExtensions a nové motivy vzhledů. Podrobněji se o nich rozepsal Petr Urban na serveru Cnews.cz. U nových doplňků a vzhledů to nekončí – Firefox 57 bude rychlejší díky lepšímu využití moderního hardwaru a paralelnímu zpracování úloh.

Teď už k samotnému návrhu. Našel jsem jeden obrázek, který ukazuje docela zajímavé věci. První, čeho si hned povšimnete, je návrat k hranatým panelům. Ty Firefox opustil se současným vzhledem Australis. Ve verzi 57 se k nim zase vrátí a vypadá to i na návrat tlačítka záložek do adresního řádku. Pro někoho možná trochu překvapivé je vystředění adresního řádku.

Práce na projektu Photon jsou rozděleny do pěti týmů, které celkem čítají 19 lidí. Zaměřují se na zlepšení prvního spuštění Firefoxu a zaujetí nových uživatelů, celkovou úpravu vzhledu, zlepšení animací, zrychlení odezvy uživatelského rozhraní a také upravení nabídek. Pokud chcete vše sledovat, nejlépe je začít v Bugzille. Průběžně budeme přidávat nové informace i na Mozilla.cz.

Design je věcí vkusu každého z nás. Osobně se mi už současný návrh docela líbí, i když trocha zvykání bude potřeba. 🙂 Uvidíme, jak přesně bude za půl roku vypadat výsledek v betaverzích.

(Zdroje: soeren-hentzschel.at, e-mailová konference)

29 komentářů k článku “První náhled vzhledu Photon”

 1. Calvin napsal(a)

  Snad Classic theme restorer bude i nadále dostupný. Mě už ty experimenty lezou na nervy.

  1. Karel6666 napsal(a)

   Je to jeden z doplňků, které po FF 57 přestanou fungovat. Bude to podobné jako u Chrome – zásahy do GUI neboudou možné.

  2. Tomáš Zelina napsal(a)

   To není úplné pravda – změnu vzhledu GUI umožní nové, rozšířené, Theme API, díky kterému bude možné vytvořit „klasický vzhled“ .

  3. Jaws napsal(a)

   Theme API je podle mě něco jako kompromis. Nebude umožňovat vše, co dnes nabízí Classic theme restorer.
   Na druhou stranu líbí se mi návrat k hranatým panelům. Možná bych lépe odlišil/rozdělil od sebe neaktivní panely, které trochu (asi úmyslně) splývají. Pokud to není je můj pocit. Kdyby se ještě podaří odstranit animace, tak to bude další pozitivní změna. I tak si budu muset zvykat. Přesto je to lepší než jsem čekal.
   Vypadá to lépe než nepovedený Australis. Mám pocit, že to i Mozilla přiznala, když teď pracuje na konceptu, který v mnoha ohledech jde opačnou cestou. Mám z Photonu zatím lepší pocit než z Australis. Přiznávám, že ale informací mám zatím málo.

   BTW Co bude s vyhledávacími panely (pole vedle adresního řádku bude odebráno)? Možná je to pole stejný přežitek jako třeba tlačítko domů, ale osobně mám pro moduly využití (nikoli pro to pole).

  4. Michal Stanke napsal(a)

   Jaws: V nočních verzích už je docela dlouho všechna funkcionalita z vyhledávacího pole přímo v adresním řádku. Myslel jsem, že už to je i ve finálním vydání, ale asi to tam teprve přijde.

 2. Marek S. napsal(a)

  Vypadá to hezky, těším se!

  Jediná věc, která mě na obrázku zarazila, je kulatě zvýrazněné tlačítko zpět. Zřejmě má plnit funkci poznávacího znamení Firefoxu, ale vedle hranatých panelů mi osobně moc nesedí.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Tohle je jenom první návrh. Já předpokládám, že díky novému API bude vlastně možné zůstat u dnešních kompaktních vzhledů nebo vzhled tlačítka velmi jednoduše upravit.

 3. mrfox napsal(a)

  Vystředěný adresní řádek je super. Konečně bude bez vyhledávacího modulu vypadat Firefox pěkně! Není v plánu „Hledání“ v samostatném řádku zrušit úplně? Tomu jsem nikdy na chuť nepřišel.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Na náhledu není, takže možná ano, nebo nebude v základním nastavení vidět. Já používám už docela dlouho vyhledávací moduly přes klíčová slova rovnou z adresního řádku.

 4. peekaa napsal(a)

  ty hranatý věci jsou šílený…

  1. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

   Asi chtějí, aby Firefox líp zapadl do Windows 10. 🙁 V tom systému je taky všechno hranaté.

 5. Amidos77 napsal(a)

  Nebylo by jednodušší, kdyby vývojáři přibalili k výchozí instalaci Firefoxu nějaký plugin na změnu vzhledu, třeba právě ten Classic theme a případně ještě tam připravili několik přednastavených vzhledů/skinů pro ty, co se nechtějí nějak moc šťourat v nastavení, aby si mohli lidi jednoduše vybrat?

  Bylo by to jednodušší i pro vývojáře. Nemuseli by se programováním GUI ani zabývat, když to za ně už udělal někdo jiný. Protože vážně nevim, jaký má smysl udělat jednou oblé panely, pak zas zpět k hranatým? Jednoumu se líbí to, druhému ono.

  Právě GUI je věc, kterou bych nechal na vývojářích pluginů a soustředil bych se na důležitější věci – paralelní spracování procesů, rychlost, stabilita… etc.

  1. Idealista napsal(a)

   Presne moja rec. Zbytocne plytvanie zdrojmi.

  2. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

   Souhlasím. Vzhled by měl být tím posledním, čím by se měli vývojáři zabývat. Navíc časté změny vzhledu Firefoxu škodí. Moji známí ho odmítají používat s tím, že nevědí, kdy si budou muset zvykat na nový vzhled. 🙁 Jsem propagátorem Firefoxu (ale taky Thunderbirdu, případně SeaMonkey 🙂 ), ale několik uživatelů v mém okolí už Firefox ztratil právě kvůli měnícímu se vzhledu. A taky kvůli tomu, že občas kvůli novým omezením přestane fungovat nějaký doplněk, na který si lidé zvykli. 🙁 Některé se mi podařilo aspoň přesvědčit k používání sady SeaMonkey. Tam se vzhled nijak dramaticky nemění.

 6. Idealista napsal(a)

  Mne tam ten vyhladavaci riadok chyba, ja ho i aktivne pouzivam – ked cez neho vyhladavam otvori mi novu kartu.
  Hlavne bude zalezat ako to implementuju do adresneho riadku.

  Celkovo je ten vzhlad taky divny a mam pocit, ze co bolo hranate je okruhle a naopak. Take zmeny kvoli zmenam. Mne sa aktualne zalozky pacia viac ako tie hranate.

  Vystredenie adresneho riadka vypada celkom dobre.

  Nechapem tu zmenu umiestnenia tlacitok spät/dobredu/obnovit. Oproti aktualnej implementacii mi to pride ako krok spät. Takto sa umiestnovali tlacidla uz hodne davno
  https://images.duckduckgo.com/iu/?u=http%3A%2F%2Fscreenshots.modemhelp.net%2Fscreenshots%2FNetscape%2FImages%2Fv6.0%2FNavigator%2FIndex.jpg&f=1

  Zalozky v adresnom riadku sa mi pacia. Myslim, ze to tak bolo i predtym a je to navrat k lepsiemu.

  Podtrzeno-secteno tento preview noveho vzhladu neprinasa nic moc lepsieho. Aktualny vzhlad nie je perfektny, ale zatial lepsi ako to co vidno na obrazku. Uvidime ako sa to vyvinie.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   V nočních verzích už je docela dlouho všechna funkcionalita z vyhledávacího pole přímo v adresním řádku. Pro otevření v novém panelu stačí Ctrl+Enter. Myslel jsem, že už to je i ve finálním vydání, ale asi to tam teprve přijde.

  2. Amidos77 napsal(a)

   Tak to nechápu. Tohle je prostě typický zabývání se druhotnýma věcma, který nikoho netlačí. A pokud ten vyhledávací řádek opravdu někomu vadí, tak si jej může vyhodit pryč už dávno v nastavení – zobrazení – nástrojové lišty – nastavit lišty.

   Takže pokud ho většina lidí nepotřebuje, tak uplně stačí, když bude ve výchozí instalaci schovaný a kdo bude chtít, tak aby měl možnost si to tam přidat jako v podstatě dosud.

   A je vyřešeno. Vůbec bych se tímto nezabýval

 7. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

  Jsem zvědavý, jak to bude s rychlostí Firefoxu vypadat. Zatím je hrozná. Například hraji hru TrainStation od Pixel Federation. Ve Firefoxu neběží plynule, zato v Chrome ano. Taky načítání stránek s mnoha skripty je daleko pomalejší než v Chrome nebo Edge.

 8. 666 napsal(a)

  A kde je vyhledavaci pole?

  1. Vyhledávání napsal(a)

   Podle vyjádření výše už nebude :-/

   Jsem zvědav, jak to bude vyřešeno tím jedním všeschopným polem.

   Já používám hodně klávesové zkratky, takže jsem si zvykl na Ctrl-L (adresní řádek) a Ctrl-K (vyhledávací pole). Zajímalo by mne, jak rozliší, jestli chci něco vyhledat nebo někam přejít…

   1. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

    zkus do adresního řádku napsat třeba „hodinky prim“ a stisknout Enter. Adresní řádek už dávno není jenom adresním řádkem, což mě osobně mrzí. Ale zatím dobrá zpráva – ve verzi Developer Edition 54a2 vyhledávací pole funguje. Třeba v SeaMonkey vyhledávací pole ve výchozím nastavení není, je tam jenom tlačítko pro vyhledávání, ale to pole jde normálně přidat na panel.

  2. Calvin napsal(a)

   Taky mě to jebe 🙁 já používám search bar i jako poznámkovej blok 😀 😀

  3. Calvin napsal(a)

   No jdou ve šlépějích Chrome a Opery. Prostě jeden dlouhej adresní řádek na vše

 9. Amidos77 napsal(a)

  A ještě jeden vzkaz autorům. Něco o tom, jak by se to mohlo dělat. Mohli by si vývojáři vzít přiklad třeba z programu jako je Foobar 2000. Ten má ve výchozí instalaci obyčejný jednoduchý vzhled, který se příliš nemění. Ale je možné díky doplňkům od komunity si jej změnit k nepoznání. Každý si najde to své, co se mu líbí.
  Takže v základu vypadá takto:
  http://www.foobar2000.org/screenshots

  Ale může vypadat třeba takto:
  http://customize.org/screenshots/65675308
  http://jech.webz.cz/obrazky/fb2k.jpg
  Nebo uplně jinak.
  Podstatné je, že vývojáři programu se mohou zabývat jinými věcmi a vývoj vzhledu nechat komunitě.

  1. Josef Krásný na Facebooku napsal(a)

   Vypadá to, že jsme jediní, komu ty zbytečné změny vzhledu Firefoxu vadí. 🙁

 10. Calvin napsal(a)

  Ten Firefox je nějaký dojebaný. Mám otevřená dvě okna a čtu něco a on mě přepne na vedlejší okno sám od sebe. Nějaký bug ne?

  1. Tomáš Zelina napsal(a)

   Dobrý večer, pokud potřebujete pomoct nebo poradit s nějakým problémem, obraťte se prosím na naši podporu. Pokud jste nalezl chybu a dokážete ji reprodukovat, budeme moc rádi, pokud ji nahlásíte pomocí bugzilly. Děkujeme.

  2. Nic nového napsal(a)

   To mi dělá už mnoho verzí zpět. Bohužel tak naprosto náhodně, že jsem ani za ty roky nebyl schopen vypozorovat nějakou závislost, aby se to dalo zreprodukovat.

   Někdy mi dokonce při přepnutí do jednoho z FF oken vytuhne a najednou přesune aktivní tab do zcela nového okna.

 11. Calvin napsal(a)

  Já to právě pozoruji od verze 52 a mám nejnovější ovladač na grafiku. Ach jo….Firefoxu kam to směruješ?