Plán vývoje Firefoxu na zbytek roku 2018

Mozilla minulý týden aktualizovala plán vývoje Firefoxu. Těšme se na blokování reklam nebo úplně nového správce hesel.

Loni v létě Asa Dotzler uveřejnil na Mozilla Wiki plán vývoje Firefoxu na loňský rok a začátek toho letošního. Obsahoval hlavně dokončení Electrolysis a většinu věcí spojených s Firefoxem 57. Můžete se na něj zpětně podívat a udělat si obrázek, co všechno Mozilla zvládla splnit.

Nový plán pro letošní rok vytyčuje pět oblastí, na které se Firefox zaměří. Rychlost, přizpůsobení, mobilní verze, odlišení od konkurence na poli ochrany soukromí a podpora webových technologií.

Rychlost

V rychlosti Firefoxu pomůže nová vykreslovací komponenta WebRender, která efektivně využívá grafického čipu (GPU). První vydání se plánuje v listopadu (Firefox 64) pro uživatele vybraných karet nVidia. Další budou následovat. Z dlouhého seznamu dalších plánovaných změn zaujme také oddělení rozšíření do vlastního procesu.

Přizpůsobení

Firefox byl na tom vždy velmi dobře co se týče přizpůsobení, i když verze 57 změnou API pro doplňky možnosti trochu omezila. V plánu jsou návrhy doplňků k instalaci, rozšíření API pro vzhledy i doplňky (skinovaní dalších částí UI, skrývání panelů, uživatelské skripty, správa záložek, relací a další). Firefox dostane i integrované přepínání jazyků, pokud si nainstalujete anglickou verzi místo české.

Speciální pozornost dostane zabezpečení. Kromě vícefázového přihlašování k účtu Firefoxu připravuje Mozilla nového správce hesel (v tuto chvíli označovaný jako Lockbox), který bude fungovat nejenom ve Firefoxu a dostane i svou mobilní aplikaci.

Mobilní Firefox

Firefox má několik mobilních verzí – standardní Firefox pro Android, Firefox pro iOS, odlehčený Focus/Klar pro obě zmíněné platformy a několik dalších, které jsou ve fázi experimentu nebo ještě nejsou dostupné pro české uživatele. Počítá se hlavně s portování změn z projektu Quantum, které se zatím dostaly jenom do počítačové verze.

Možná jste také nevěděli, že Firefoxu Focus v tuto chvíli používá v Androidu vestavěné jádro WebView, což mu dodává na rychlosti startu i malé velikosti při instalaci. S projektem Quantum se ale karta obrací a Focus letos začne používat vlastní tzv. GeckoView.

Ochrana soukromí

Mozilla si uvědomuje, že neroste jenom web (což je super), ale i rizika pro vaše soukromí, které na něm číhají (to už není super). Ochrana proti sledování je třeba skvělá funkce, i když jí Mozilla nedělá moc velkou reklamu. Během letošního roku se tato funkce dočká dalších vylepšení a doplní ji třeba možnost blokování reklam a možná i javascriptových popupů. Velmi zajímavý je i projekt upozornění na bezpečnostní incidenty a úniky hesel ze služeb, které využíváte.

Webové technologie

Ty budou zajímavé hlavně pro vývojáře webů a webových aplikací. Z těch nejdůležitějších zmíním Web Components, ES6 moduly, Web Authentication, CSS overscroll-behavior a nové funkce v nástrojích pro vývojáře, včetně profilování a vzdáleného ladění.

Závěr

Celý plán mi přijde velmi ambiciózní, ale věřím, že ho Mozilla z větší části zvládne. Fandím hlavně novému vykreslování WebRender, správci hesel Lockbox a Firefoxu Focus na GeckoView, i když právě u těchto projektů je asi největší šance, že doje ke zpoždění.

(Zdroj: Mozilla Wiki)

3 komentářů k článku “Plán vývoje Firefoxu na zbytek roku 2018”

 1. Tomáš napsal(a)

  Ad rychlost… Firefox by vážně měl zapracovat. Ve verzi 47 jsem hlásil (Bug #1287269) velmi pomalé načítání webových stránek, které se děje vždy a všude. Pro nezájem tento problém řešit (a nejen kvůli tomu), jsem se na Firefox vykašlal a přešel na Operu, kde se dané stránky načtou okamžitě. Pro zajímavost jsem zkusil Firefox 59 – problém se stále vyskytuje a je to možná ještě horší.

 2. Karel napsal(a)

  Pokud jde o tu rychlost, od verze 58 jsem zaznamenal chybu v oblíbených (CTRL+SHIFT+O).
  Častokrát své oblíbené importuju z html. Po importu musím vše přesunout, aby se to zobrazilo na panelu.
  Od verze 58 je přesouvání zpomalené. Dám „Vyjmout“ a čekám 20 s než se mohu přepnout na jinou složku. Po vložení čekám znovu 20 s. Čekal jsem, že to bude ve verzi 59 opraveno, ale nestalo se.

 3. franta napsal(a)

  Nejdůležitější změna bude vydání nové ikonky 😀 😀 Zajímavé je mít pořad Adost ze stream.cz v záložkách, kde má faviconu gmailu a jinak má normálně od stream.cz