Přichystejte se na Firefox 38 s rozšířenou podporou

Zítra (12. května) se můžeme těšit na vydání důležité verze 38. Vydání Thuderbirdu 38 se bohužel kvůli opravám chyb opozdí a vyjde zřejmě 26. května, ale Firefox vyjde včas podle plánu včetně verze pro podniky ESR.

Samotný Firefox 38 přinese jako nejviditelnější novinku nastavení Možností v novém panelu. S touto změnou už autoři experimentovali dlouho, ale nakonec vše stihli před vydáním další verze s prodlouženou podporou.

about_preferences

Dalšími novinkami bude odstranění podpory atributu autocomplete=off pro pole formuláře pro uživatelské jméno či heslo, a také podpora Encrypted Media Extensions (EME) API pro přehrávání šifrovaných HTML5 multimédií. Z technických důvodů bude ale fungovat jen ve Windows Vista a novějších.

Mnohem větší porce změn ale bude čekat uživatele v kanálu ESR s rozšířenou podporou pro podniky. Ve verzi 38 se dočkají všech novinek, které ostatní uživatelé dostávají už od verze 32. Bude to např. nová HTTP mezipaměť, rozhraní pro vyhledávání, podpora HTTP/2 nebo konfigurace našeptávání.

Nastavení vyhledávání ve FirefoxuNašeptávání v adresním řádku

O co budou zřejmě stále ochuzeni je Firefox Hello a zmiňovaná podpora Encrypted Media Extensions. Současná verze ESR 31 bude podporována už jen do vydání Firefoxu 40, je tedy čas začít aktualizovat.

Kompletní seznam změn naleznete v poznámkách k vydání.

Přečtěte si také

10 odpovědí

 1. eddy napsal(a) :

  Zabudli ste dodať, že zároveň s touto verziou vyjde prvá oficiálna 64bit verzia Firefoxu.
  To len tak pre nedočkavcov, ako som ja 🙂

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Bohužel 64bitová verze pro Windows zatím nebude. Firefox 38 byl původní odhad. https://wiki.mozilla.org/Firefox/win64

 2. SpookY napsal(a) :

  Zase vymýšlí ptákoviny. Už se těším na plugin „Classic settings restorer“ 🙂

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Vůbec není potřeba. Pokud budete chtít mít nastavení v okně jako doposud, můžete na stránce about:config přepnout předvolbu browser.preferences.inContent na false.

 3. Tommyk napsal(a) :

  Snad ještě předevčírem byla 64bitová verze v kanálu beta dostupná :O

 4. Michal Stanke napsal(a) :

  Beta v 64bitové verzi pro Windows ke stažení pořád je, a to na https://www.mozilla.org/en-US/firefox/beta/all/. Ne vše z bety se ale dostane i do vydání. Příkladem je i Seznam ke čtení, který na začátku cyklu bety 38 přítomný byl, ale pak jej kvůli ESR zase vývojáři vypustili (vypnuli).

 5. Borec napsal(a) :

  Pro uložení hesel jsem si nastavil hlavní heslo (v přechozí verzi funkční), po upgrade na verzi 38 se nemůžu dostat k uloženým heslům.
  Zadání hlavního hesla neakceptuje !!!
  Stále nelze zamezit změně proxy nastavení. (heslem nebo účtem)

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Napište nám prosím, co se týče hesla, na fórum http://forum.mozilla.cz/, kde poskytujeme uživatelskou podporu. S proxy se můžete podívat na témata http://forum.mozilla.cz/viewtopic.php?f=3&t=13729 nebo http://forum.mozilla.cz/viewtopic.php?f=3&t=13733.

 6. Charla napsal(a) :

  A Thunderbird, který se měl opozdit jen o pár dní stále nikde. Čekal jsem že včerejší update FX na verzi 38.0.5 přinese třeba i Thunderbird, ale nic. Možná si počkáme až na příští major verzi 🙁 Ukazuje to v jakém stavu projekt je – bohužel.

  1. Michal Stanke napsal(a) :

   Thunderbird 38 je vlastně první velká verze, kterou vydává komunita sama za sebe. Pokusím se ve volné chvíli zjistit, proč ještě není hotový.

   Bohužel i verze SeaMonkey se nám opozdily, a to hlavně kvůli problémům s infrastrukturou.