Rubriky: Firefox Thunderbird

Přichystejte se na Firefox 38 s rozšířenou podporou

Zítra (12. května) se můžeme těšit na vydání důležité verze 38. Vydání Thuderbirdu 38 se bohužel kvůli opravám chyb opozdí a vyjde zřejmě 26. května, ale Firefox vyjde včas podle plánu včetně verze pro podniky ESR.

Samotný Firefox 38 přinese jako nejviditelnější novinku nastavení Možností v novém panelu. S touto změnou už autoři experimentovali dlouho, ale nakonec vše stihli před vydáním další verze s prodlouženou podporou.

about_preferences

Dalšími novinkami bude odstranění podpory atributu autocomplete=off pro pole formuláře pro uživatelské jméno či heslo, a také podpora Encrypted Media Extensions (EME) API pro přehrávání šifrovaných HTML5 multimédií. Z technických důvodů bude ale fungovat jen ve Windows Vista a novějších.

Mnohem větší porce změn ale bude čekat uživatele v kanálu ESR s rozšířenou podporou pro podniky. Ve verzi 38 se dočkají všech novinek, které ostatní uživatelé dostávají už od verze 32. Bude to např. nová HTTP mezipaměť, rozhraní pro vyhledávání, podpora HTTP/2 nebo konfigurace našeptávání.

Nastavení vyhledávání ve FirefoxuNašeptávání v adresním řádku

O co budou zřejmě stále ochuzeni je Firefox Hello a zmiňovaná podpora Encrypted Media Extensions. Současná verze ESR 31 bude podporována už jen do vydání Firefoxu 40, je tedy čas začít aktualizovat.

Kompletní seznam změn naleznete v poznámkách k vydání.

10 komentářů k článku “Přichystejte se na Firefox 38 s rozšířenou podporou”

 1. eddy napsal(a)

  Zabudli ste dodať, že zároveň s touto verziou vyjde prvá oficiálna 64bit verzia Firefoxu.
  To len tak pre nedočkavcov, ako som ja 🙂

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Bohužel 64bitová verze pro Windows zatím nebude. Firefox 38 byl původní odhad. https://wiki.mozilla.org/Firefox/win64

 2. SpookY napsal(a)

  Zase vymýšlí ptákoviny. Už se těším na plugin „Classic settings restorer“ 🙂

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Vůbec není potřeba. Pokud budete chtít mít nastavení v okně jako doposud, můžete na stránce about:config přepnout předvolbu browser.preferences.inContent na false.

 3. Tommyk napsal(a)

  Snad ještě předevčírem byla 64bitová verze v kanálu beta dostupná :O

 4. Michal Stanke napsal(a)

  Beta v 64bitové verzi pro Windows ke stažení pořád je, a to na https://www.mozilla.org/en-US/firefox/beta/all/. Ne vše z bety se ale dostane i do vydání. Příkladem je i Seznam ke čtení, který na začátku cyklu bety 38 přítomný byl, ale pak jej kvůli ESR zase vývojáři vypustili (vypnuli).

 5. Borec napsal(a)

  Pro uložení hesel jsem si nastavil hlavní heslo (v přechozí verzi funkční), po upgrade na verzi 38 se nemůžu dostat k uloženým heslům.
  Zadání hlavního hesla neakceptuje !!!
  Stále nelze zamezit změně proxy nastavení. (heslem nebo účtem)

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Napište nám prosím, co se týče hesla, na fórum http://forum.mozilla.cz/, kde poskytujeme uživatelskou podporu. S proxy se můžete podívat na témata http://forum.mozilla.cz/viewtopic.php?f=3&t=13729 nebo http://forum.mozilla.cz/viewtopic.php?f=3&t=13733.

 6. Charla napsal(a)

  A Thunderbird, který se měl opozdit jen o pár dní stále nikde. Čekal jsem že včerejší update FX na verzi 38.0.5 přinese třeba i Thunderbird, ale nic. Možná si počkáme až na příští major verzi 🙁 Ukazuje to v jakém stavu projekt je – bohužel.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Thunderbird 38 je vlastně první velká verze, kterou vydává komunita sama za sebe. Pokusím se ve volné chvíli zjistit, proč ještě není hotový.

   Bohužel i verze SeaMonkey se nám opozdily, a to hlavně kvůli problémům s infrastrukturou.