Rubriky: Firefox

Vyšel Firefox 11 Beta s podporou synchronizace doplňků

Jak už bývá v poslední době zvykem, spolu s vydáním nové verze Firefoxu s do fáze betaverze přesunula další připravovaná verze (Firefox 11) a do vývojového kanálu Aurora pak Firefox 12 (popis kanálů vývoje). Je tedy ideální doba zmínit, co nového Firefox 11 Beta přináší. Jednou z hlavních novinek je bezesporu podpora synchronizace doplňků.

Synchronizace doplňků ve Firefoxu

V rámci ní jsou aktuálně podporovány „pouze“ doplňky hostované na serveru Doplňky Mozilly, kterých je aktuálně většina. Pokud vás zajímá, jak je to s přenosem jejich nastavení, tak zde záleží na autorovi doplňku, zda podporuje jejich synchronizaci. Např. AdBlock Plus tak činí, u velkého množství doplňků však lze ze začátku očekávat, že podporu pro synchronizaci nastavení nebudou obsahovat.

Pro existující uživatele synchronizace ve Firefoxu je též dobré zmínit, že po aktualizaci na Firefox 11 nebude ve výchozím nastavení synchronizace doplňků aktivní a zájemci si ji tak budou muset v dialogu Možnosti aktivovat. Jak autoři uvádí, nechtějí automaticky aktivovat synchronizaci něčeho, s čím uživatel nesouhlasil.

Firefox 11 Beta nově podporuje import dat z Google Chrome. Konkrétněji je aktuálně podporována migrace záložek, historie a cookies.

Migrace dat z Chrome do Firefoxu

Nově se též můžete setkat s centrováním zobrazovaných obrázků.

Přibyla též podpora pro rychlou instalaci oprav skrze speciální doplněk (bez nutnosti vydávat aktualizovanou verzi Firefoxu).

Pro vývojáře je nyní k dispozici podpora protokolu SPDY (jeho podpora je prozatím ve výchozím nastavení vypnuta), který řeší některé nedostatky protokolu HTTP a umožňuje k uživatelům rychleji distribuovat obsah. O podpoře protokolu SPDY ve Firefoxu si můžete přečíst na blogu Mozilla Hacks.

Tím ovšem výčet novinek pro vývojáře nekončí. U existujících nástrojů si můžete povšimnout různých vylepšení, ale hlavně si povšimnete nového editoru CSS a 3D pohledu na web. Ten si můžete prohlédnout v následujícím videu.

Detailnější přehled těchto a dalších novinek naleznete jako vždy v poznámkách k vydání. Firefox 11 Beta si pak můžete volně stáhnout. Vydání finální verze Firefoxu 11 je naplánováno na 13. března.

3 komentářů k článku “Vyšel Firefox 11 Beta s podporou synchronizace doplňků”

  1. kronko napsal(a)

    Zdravím, chcem sa spýtať ohľadom toho nového zobrazovania obrázkov, to treba dakde nastaviť? Používam Nightly 13 ale obrázky sa stále otvárajú postarom t.j nové okno vľavo hore.

  2. Edds napsal(a)

    Nie netreba nic nastavovat. Funguje to automaticky. Nepouzivas potom original Nightly 13 alebo ti nieco zmenilo nastavenia.

  3. kronko napsal(a)

    Práveže použivam. Je to z ich FTP. Dokonca mam dva. Jeden mám čistý a druhý sa mi aktualizuje od verzie 9. No neviem síce, čo by mohlo zmeniť nastavenia, tak potom treba zmeniť dáku hodnotu v configu?