Rubriky: Firefox

Firefox 10 přichází s kompatibilními doplňky a rozšířenou podporou

Dnes vyšel Firefox s jubilejním číslem 10. Mezi novinkami vyčnívají dvě věci: kompatibilní rozšíření ve výchozím nastavení a rozšířená podpora. Co konkrétního si pod tím představit? Od Firefoxu 4 jsou vždy s novou verzí kompatibilní všechna rozšíření, která jsou hostována na serveru Doplňky Mozilly a není u nich znám důvod, proč by neměla fungovat. Díky tomu se výrazně snížil počet nekompatibilních rozšíření s novou verzí aplikace, ale velké množství z nich je hostováno mimo uvedený server a u nich problém s kompatibilitou přetrvával. Samozřejmě jen v případech, kdy je autor včas nezaktualizoval.

Od Firefoxu 10 jsou ve výchozím nastavení kompatibilní s novou verzí všechna rozšíření, s výjimkou těch, u kterých je znám problém s kompatibilitou, obsahují binární komponenty nebo s těmi, u kterých jejich autor uvedl, že si přeje striktní kontrolu kompatibility zachovat.

Firefox 10 je též první verzí Firefoxu podle nového plánu rozšířené podpory (ESR), v rámci které vyjde každý půlrok verze Firefoxu, která bude mít podporu 42 týdnů. Verze je cílena zejména pro větší nasazení Firefoxu, kde není žádoucí jeho aktualizace každých 6 týdnů. V rámci podpory této verze pro ní nebudou poskytovány nové funkce, pouze bezpečnostní aktualizace, které budou vycházet každých 6 týdnů. Bližší informace o této verzi, která se od standardního Firefoxu 10 nijak neliší (kromě zdroje pro aktualizace), jsou k dispozici na webu Mozilla.com.

Firefox 10 tak v zásadě vyšel ve dvou variantách. První, doporučenou a nabízenou pro koncové uživatele, pro které bude se každých 6 týdnů nabídne nová verze s novou funkčností (za 6 týdnů to bude Firefox 11). Nově je Firefox 10 dostupný i ve verzi s rozšířenou podporou (ESR), který je určen primárně pro firmy a Mozilla jej nebude pro koncové uživatele propagovat. V rámci verze s rozšířenou podporou vyjde za 6 týdnů Firefox 10.0.1. Příští verze s rozšířenou podporou bude Firefox 17.

Co další novinky? Firefox 10 přináší některé nové nástroj pro webové vývojáře, které jsou přímou součástí Firefoxu. Podívat se na ně můžete v následujícím videu. Bližší informace s přehledem novinek pro vývojáře naleznete jako vždy na Mozilla Developer Network.

Ve Firefoxu 10 se též můžete setkat se skrýváním tlačítka Vpřed v případech, kdy nelze vpřed přejít.

Tlačítka Zpět/vpřed ve Firefoxu

Tlačítka Zpět/vpřed ve Firefoxu

Bližší informace o nové verzi si můžete jako vždy přečíst v poznámkách k vydání. Je nabízena v rámci automatických aktualizací, případně si ji můžete volně stáhnout. Co se týče verze s rozšířenou podporou, můžete si stáhnou verze pro Windows, Linux (Linux 64bit) a Mac OS X.

13 komentářů k článku “Firefox 10 přichází s kompatibilními doplňky a rozšířenou podporou”

 1. Martin Hubáček napsal(a)

  Paráda, ale stejně pořád více očekávám FF12. Snad mi přinese vytoužený nový správce stahování .. 😉

 2. Filip napsal(a)

  Dobrý den,
  bude Firefox ESR v češtině?
  Děkuji

 3. David Myška napsal(a)

  Ty Web Developer Tools vypadají líp než Firebug. Asi zkusim vypnout Firebug, jestli mi postačí tyhlety vychytávky.

 4. David Myška napsal(a)

  A ještě dotaz, nevíte někdo, proč mám stále tlačítka zpět i vpřed, i když vpřed nejde jít? Myslel sem, že sem to popletl a tahle funkce má být až ve FF11, ale očividně ne. Tak sem zkusil přehodit na původní vzhled a taky nic.

 5. Chevron napsal(a)

  Nechce se mi skrývat tlačítko zpět. Nevíte co s tím?

 6. Edds napsal(a)

  [1] Bohuzial neprinesie. Vyvoj FF12 bol vcera ukonceny a novy spravca stahovania tam nie je, takze ani vo finalnej verzii nebude. FF13 najskor.

 7. Charla napsal(a)

  [1] Až 12? Já myslel že už 11, když to tolikrát slibovala…. už od 4ky 🙁

 8. Edds napsal(a)

  [4][5] Pre skryvanie tlacidla vpred nesmiete mat medzi tlacidlom vpred a URL barom ziadne ine ikony,tlacidla,medzery atd. a tiez to nefunguje s malymi ikonami.

 9. Chevron napsal(a)

  [8] Odstranil jsem všechno mezi nimi, ale pořád nic.

 10. Chevron napsal(a)

  Edit: Mně to funguje jen s velkými ikonami.

 11. David Myška napsal(a)

  Aha, tak to je škoda. Zvykl jsem si totiž na jeden vzhled a „Domů“ mezi navigačníma šipkama (vpřed/zpět) a URL barem. Na druhou stranu ta šípka vpřed zase tolik místa nezabírá.

 12. Edds napsal(a)

  [10] Len s velkymi ikonami to bolo planovane, s malymi nie.
  [11] Ja tiez a nasiel som riesnie 🙂 http://goo.gl/rlEU8

 13. Kvalkan napsal(a)

  Skrývání vpřed mi začalo fungovat až když jsem restartoval nastavení v nastavení lišty (už původně jsem měl velké ikony a nic mezi nimi).