Rubriky: Firefox

Vyšel Firefox 6 Alfa s řadou novinek

Zatímco před pár dny vyšel dle plánu Firefox 5 Beta, ve vývojové větvi mozilla-aurora je nově dostupný Firefox 6 Alfa. Ten již obsahuje všechnu funkcionalitu pro finální verzi, která se bude nyní dolaďovat. O některých z nich jsme již psali, takže letmá rekapitulace:

Správce oprávnění Firefoxu 6

Některým z vás v seznamu patrně chybí zlepšené našeptávání adresního řádku, které bylo součástí vývojových verzí. Vzhledem k tomu, že byla funkce ještě nedoladěná, byla z vývojové verze odstraněna a objeví se patrně až ve Firefoxu 7.

Našeptávání v adresním řádku Firefoxu 6

Dosud jsme se na Mozilla.cz nezmiňovali o upravené stránce about:memory, na které naleznete informace o využití paměti Firefoxem. Tato stránka byla ve Firefoxu 6 výrazně rozšířena. Nezmiňovali jsme se též o optimalizaci načítání skupin panelů po startu Firefoxu, která by měla výrazně redukovat paměťové nároky v případech, kdy máte hodně skupin panelů. Někdy příště si též povíme o novince v podobě Firefox Telemetry.

Weboví vývojáři se ve Firefoxu 6 dočkají podpory aktuální revize WebSockets, z HTML5 jsou nově podporovány značky <progress> a <track>, v DOMu je k dispozici podpora Media Queries a další.

Chcete si Firefox 6 Alfa vyzkoušet? Je k dispozici ve vývojové verzi Aurora a lze si jej volně stáhnout. Stejně jako při vývoji Firefoxu 4 máte možnost se k nové verzi vyjadřovat pomocí aplikace Firefox Input. Odkaz na poslání reakce naleznete v nabídce Nápověda.

13 komentářů k článku “Vyšel Firefox 6 Alfa s řadou novinek”

 1. Svobodnik napsal(a)

  Škoda toho našeptávání, že bude až v sedmičce. Sice jedna z těch „menších“ věcí, ale opravdu mi to po přechodu z Chromu chybí…

 2. Pavel Cvrček napsal(a)

  Pokud se ti jedná o přímé našeptávání do adresního řádku, tak to ve Firefoxu je již řadu let. V odkazovaném příspěvku máš uvedenu předvolbu, skrze kterou si to můžeš aktivovat. Nyní se „jen“ upravuje algoritmus našeptávání a nastaví se toto našeptávání jako výchozí. Toť jediný rozdíl.

 3. Richard napsal(a)

  Chci se zeptat, proč nejsou na http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-aurora.html linky i pro Linux x64? Pokaždé mi to dává x86. Já to pak musím hledat na FTP.

 4. sheppi napsal(a)

  A co 64bitová verze pro Windows? Mluvilo se o ní už v souvislosti s verzí 4

 5. Hrach napsal(a)

  Nemůžu si pomoct, ale zrychlené vývojové cykly mě nadchly – dokud sem si neuvědomil, že na rychlosti vývoje se nic nemění. Jedinou „rozumnou“ novinkou jsou animace ve FF5. Všechno ostatní jsou neuvěřitelné „blbosti“ nebo opravené bugy, které by měli být samozřejmostí. Už vůbec nechápu, proč nejsou řešeny bugy zmíněné na arewepretty. Animace přetažení panelů – stále není ani v nightly – tak kde to jsme… 🙁

 6. Pavel Cvrček napsal(a)

  64-bitová verze je dostupná v rámci vývojové verze. Kdyby Firefox 6 pro Windows vyšel v 64-bitové verzi, určitě bychom o tom napsali.

 7. Pavel Cvrček napsal(a)

  Hrach: Vylepšení zmíněné na AreWePretty řešeny jsou. Např. ve zprávičce zmíněná vizuální úprava informací o webu či úprava hlavní nabídky, ale i další. Ber to tak, že tebou zmíněné animace zas bude považovat za blbost jiná skupina uživatelů. Ne každá novinka všechny zaujme.

 8. Richard napsal(a)

  Ty animace se dají bezproblému vypnout, takže spokojeni mohou být všichni. Ještě co mi vadí je, že na stránce nejsou linky pro Linux x64 a teď i pro Win x64. Já to pak musím hledat na FTP.

 9. Michal Stanke napsal(a)

  [7]: http://nightly.mozilla.org/

 10. MaofKO napsal(a)

  S animáciami pri prehadzovaní panelov radšej nech počkajú, kým neporiešia nejako pomalú odozvu GUI…akurát čo to zas bude viac brzdiť chod FX. Už vidím, ako to pri viacerých otvorených stránkach bude krásne sekať, tak ako animácie pri otváraní/zatváraní panelu.

 11. Hrach napsal(a)

  Na arewepretty byly prezentovany zalezitosti, kterem meli byt idealne v FF4. To ze nebyla dostatecna politicka vule, aby blokovali chapu. Nicmene to, ze po vydani FF4, se v dalsich verzich 5 a 6 nic moc neopravilo (z danych bugu) mi prijde tristni. Mezi chybejici patri napr. stylovani vyhledavaciho panelu – uplne mimo aktualni design.

  Malo novinek dokazuje i fakt, ze samotne officialni zdroje do seznamu novinek zarazuji neco jako je pridani odkazu na kontrolu pluginu, ktery tam byl, ale zmizel. At se na me kluci nezlobi, ale to je prace IMHO na hodinu max! A jestli takovato vec se objevi v seznamu 6 novinek, tak je mi smutno.

 12. DiGi napsal(a)

  Škoda, about:config a přidávání extensions.checkCompatibility.XX.0x bude teď zábava na každých 14 dní (než to člověk přidá na všech PC kde pobíhá tak může začít znovu).

 13. Hrach napsal(a)

  DiGi: nově u nigtly zadaváš extensions.checkCompatibility.nightly. Nicméně je mi jasné, že je to práce navíc a ne zrovna příjemná.