Rubriky: Firefox

Brzy vyjde Firefox 13, přinášíme přehled novinek

Vydání Firefoxu 13 je za dveřmi. Nová verze by měla vyjít 5. června tj. příští týden v úterý. Jako vždy přináší několik novinek, o kterých je dobré vědět. Pojďme si je tedy představit. Asi nejviditelnější změnou bude vzhled nového panelu, který již nebude prázdný, ale bude obsahovat náhledy nejnavštěvovanějších webů. Změn se též dočkala výchozí stránka prohlížeče, kde jsou k dispozici odkazy pro rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím prohlížeče.

Velice zajímavou novinkou je možnost obnovy Firefoxu do výchozího nastavení při zachování dat jako jsou záložky, hesla či historie. Užitečná funkce, pokud Firefox nedělá to, co má a vy jej chcete jednoduše opravit. Popis funkce naleznete v článku na webu podpory Firefoxu.

S touto funkcí tak trochu souvisí i jiná novinka. Tou je automatické přepnutí Firefoxu do nouzového režimu v situaci, kdy Firefox opakovaně při startu spadne.

Počínaje Firefoxem 13 bude ve výchozím nastavení aktivována volba na pozdržení obnovení panelů při startu prohlížeče. Nově se ve výchozím stavu obnoví až tehdy, když na ně klepnete. Výhodou je nepochybně rychlejší start prohlížeče, původní nastavení je i nadále k dispozici.

Obnova panelů po startu Firefoxu

Zbystřit by měli uživatelé Windows 2000. Firefox 13 je první verzí Firefoxu, který již nebude Windows 2000 podporovat. Podporovány přestávají být i Windows XP bez druhého servisního balíčku. Firefox s rozšířenou podporou (ESR) Windows 2000 a XP bez SP i nadále podporují.

Jako každá nová verze Firefoxu obsahuje Firefox 13 i řadu vylepšení integrovaných nástrojů pro vývojáře. Zajímavé je aktivování protokolu SPDY ve výchozím nastavení. Díky němu mohou zrychlit některé weby, které tento protokol využívají.

Firefox 13 obsahuje samozřejmě více novinek a jejich přehled naleznete jako vždy v poznámkách k vydání

10 komentářů k článku “Brzy vyjde Firefox 13, přinášíme přehled novinek”

 1. RadimV napsal(a)

  Díky za shrnutí novinek.

 2. Tinny napsal(a)

  díky za článek. Mě by více potišilo, kdyby FF mnohem rychleji startoval (tj. první spuštění) a byl svižnější na slabších počítačích. Pak by se mi líbilo, kdyby v případě, že ho zavřu (třeba omylem) a pak hned zapnu, aby to nepsalo to hlášení, že „nejde zapnout, protože je ještě zapnutý“. Dál by mě potěšila změna voleb v menu záložky a v kontextovém menu myši nad záložkami, aby v obou byly obě volby: přidat tento panel a přidat všechny panely do oblíbených. A pak ještě kdyby šla přesunout ikonka pro otevření nového tabu na jinou lištu a přitom současně zůstalo plusko nového tabu v řádku za taby. Nic víc moc od nového FF nechci a byl bych spokojený.

  Zajímavá by byla anketa, proč konkrétně se mnohla lidem nelíbí nebo ho nemají jako prohlížeč číslo jedna.

 3. armino napsal(a)

  Ja by som mal taký dotaz, či sa bude dať nastaviť aj väčší počet speed dial záložiek, alebo to je pevne dané na 3×3.

 4. Tommy napsal(a)

  Ta RSS čtečka a její úprava je děs v 13tce !

 5. Michal Stanke napsal(a)

  Tinny: Na zrychlování se pracuje průběžně, nečekej během jedné verze nějaké raketové zrychlení, i když teď se objevily určité možnosti s ukončením podpory starších Windows.
  Pokud máš návrhy pro tvůrce, piš na https://bugzilla.mozilla.org/.
  S dotazy o pomoc je tu případně naše fórum podpory.

 6. Menty napsal(a)

  Tinny: To, že vyskočí hláška že je Firefox spuštěn a neodpovídá není chyba Firefoxu. To pouze znamená, že se aplikace ještě neukončila. Pokud s tím máš problém, tak ji ručně ukonči přes Správce úloh/Procesy/Firefox.exe

 7. Lucas napsal(a)

  Tohle jsou novinky ve Firefoxu 13, co byly opomenuty:

  Podsvícení tlačítka vlevo Firefox 12 a vpravo Firefox 13
  http://www.imagehosting.cz/?v=backogo.jpg

  Tady zase pro změnu docela hloupá změna v defaultní RSS Firefoxu

  Vlevo Firefox 13 a vpravo klasika 12
  http://www.imagehosting.cz/?v=rtrtr.jpg

  Prostě snad to půjde změnit na původní hodnoty v configu, nebo snad vypnu aktualizace. Je mi jasné, že to směřuje k tomu co nejvíce okopírovat Google Chrome, a to je smutné…

 8. Pavel Cvrček napsal(a)

  Uvedenou změnu v RSS jsem nezaregistroval. Spustil jsem si poslední Firefox 13 Beta a RSS se mi chová stále stejně tj. jako ve verzi 12.

 9. Lucas napsal(a)

  To Pavel: to vám závidím hodil jsem čistou instalaci, a ty změny jsou nejspíš natvrdo součástí této verze.

 10. Lucas napsal(a)

  Fakt to nechápu, proč se musí dělat změny tohoto typu :/