Rubriky: Firefox

Na co se můžeme těšit ve Firefoxu 4.0 Beta 7

Vydání Firefoxu 4.0 Beta 7 se pomalu blíží a před jeho vydáním je potřeba opravit méně než 30 chyb (či lépe řečeno úprav). O novinkách, které se v sedmé betaverzi objeví, píšeme na Mozilla.cz pravidelně. V uplynulých 14 dnech se jich opětovně pár objevilo a myslím, že stojí za zmínku.

Jednou z výrazných novinek je odstranění stavového řádku. O tom se již mluvilo v souvislosti s přesunutím zobrazování cílové adresy odkazu na stránce do adresního řádku, když přes něj přejedete kurzorem myši. Pokud se zamyslíte nad zbývající úlohou stavového řádku, tak ve Firefoxu 3.6 slouží k zobrazování informace o průběhu stahování a často jsou v něm zobrazeny ikonky různých rozšíření (např. Firebugu).

Zatímco otázka zobrazování průběhu stahování ještě není dořešena, druhý problém má řešení v podobě Lišty doplňků. Jedná se o konfigurovatelnou lištu v místě, kde byl stavový řádek, a která je implicitně skryta. Ve finále by lišta měla být zobrazena jen tehdy, kdy je nainstalováno nějaké rozšíření, které jej využívá. Neměla by být též zobrazena na celou šířku okna, ale jen v šířce, kde je v souvislosti s rozšířeními něco zobrazeno.

Lišta doplňků Firefoxu

Drobných novinek se dočkal adresní řádek a pole pro vyhledávání. Pokud se podíváte do místní nabídky adresního řádku, pravděpodobně si povšimnete nové volby Vložit a jít. Jak již název volby napovídá, provede vložení odkazu ze stránky a automatický přechod na ní. Dále si můžete povšimnout, že z adresního řádku zmizela ikonka RSS. Ta se zobrazovala tehdy, když navštívená stránka indikovala, že RSS poskytuje.

Volba Vložit a jít ve Firefoxu

Na základě měření totiž bylo zjištěno, že ji drtivá většina uživatelů nepoužívá. Nově ji tedy naleznete „pouze“ v nabídce Záložky, kde je volba Odebírat kanál této stránky. V 8. betaverzi se navíc objeví samostatné tlačítko, které si budete moci přidat na lištu, a které bude plnit stejnou funkci.

Další novinkou je, že se v poli vyhledávání již nebude zobrazovat barevný efekt, když navštívená stránka v hlavičce nabízí vyhledávací modul. Důvodem odstranění je to, že většina uživatelů nevěděla, co uvedený efekt znamená. Pokud navštívená stránka nabízí vyhledávací modul, který nemáte nainstalován, bude i nadále nabízen k instalaci v seznamu vyhledávacích modulů.

Pokud se podíváte do nabídky Nápověda, pravděpodobně narazíte na novou volbu Restartovat se zakázanými doplňky. Jedná se o možnost snadného spuštění Firefoxu v jeho nouzovém režimu. Ten slouží k řešení problémů, které často bývají způsobeny právě doplňky. Odkaz na spouštění nouzového režimu Firefoxu v Nabídce Start Windows byl naopak odstraněn (uživatelé jej často spouštěli omylem) a možnost spuštění nouzového režimu skrze příkazovou řádku zůstala zachována.

Restart Firefoxu bez rozšíření

Mezi nenápadná novinky se určitě řadí ochrana proti zacyklenému zobrazování dialogů JavaScriptu. K němu může docházet na základě chyby vývojáře webu či z důvodu nějaké legrácky. Nově máte při opakovaně zobrazovaném dialogu zaškrtnout, že si ho již nepřejete zobrazovat.

JavaScriptový dialog Firefoxu

Poslední novinou (či spíš opravou chyby), o které bych se chtěl zmínit, je zachovávání stavu zásuvných modulů při přesunutí panelu do nového okna. Ve Firefoxu 3.6 se vám pravděpodobně nelíbilo, že se při této akci znovu načetla stránka, což v případě např. běžícího videa na YouTube vadilo. Nyní je tento problém minulostí.

Přehled dalších novinek 7. betaverze

15 komentářů k článku “Na co se můžeme těšit ve Firefoxu 4.0 Beta 7”

 1. Michal Maňák napsal(a)

  Další beta. Skvělé, to se mi moc líbí. Jsem rád, že se na vývoji FF4 opravdu usilovně pracuje. Už se těším, až vypustí FF4 final do světa. Jen doufám, že zavčasu budou i doplňky tuto verzi podporovat.

 2. Charla napsal(a)

  S tím, že uživatelé občas omylem spustí nouzový režim souhlasím, nicméně, když nainstalují doplněk, který jim bude zasekávat prohlížeč tak, že se ani k tlačítku nápověda nedostanu…inu špatně se spouští záloha z primárního systému, když ten nefunguje. To je jako chtít sejít po schodech když není elektřina, k nimž se ovšem dostanete až poté co dvě patra pojedete výtahem. Nechci vidět jak budete uživatel vysvětlovat jak má spustit nouzový režim přes příkazový řádek – polovinu času zabere vysvětlit mu co je příkazový řádek ^^
  A druhá věc 4.0 Beta 7, sice zbývá dodělat jen méně než 30 nedostatků, nicméně podle původního plánu měl být Code freeze 15. a jak kokám na seznam chyb k dořešení před vydáním vždy je tam ráno kolem 27 – večer to klesne na 24 a přes noc to opět stoupne na 27 a takhle je to už nějakých 5 dní.

 3. David napsal(a)

  Nevím, jak vy, ale já už v doplňkové liště mám AdBlock Plus a měli by ho aktualizovat pro beta 9 😀 Která asi nebude…

 4. David napsal(a)

  Jinak – bude addon lišta pěknější? Mě se taková šedá nelíbí… 😀

 5. Co je toto? napsal(a)

  Samé dobré věci až na:
  – odstranění rss ikonky – bude možná dostupná jako volitelné tlačítko, ale to určitě zabere více místa
  – odstranění upozornění na vyhledávací modul – když budu chtít přidat modul, nemusí tam vůbec být takže několikrát kliknu zbytečně
  – tu ochranu před alerty tam měli dát dříve než mi někdo poslal odkaz na nobrain.dk
  – Nouzový režim jsem na windowsech také často omylem spouštěl, kompromisem by bylo umístit ikonu v nabídce start do podsložky
  doufám, že se ten restart v nabídce nápověda ještě zeptá jestli jsem se nepřeklikl

 6. Frankenstein napsal(a)

  Jak bude vypadat ten řádek doplňků s dolním panelem pokud bude malý?
  Takto:
  http://img821.imageshack.us/img821/2921/snmekobrazovkyh.png
  nebo se roztáhne?
  Nechci mít dole díru.

 7. Vít Ondruch napsal(a)

  1) Škoda že byla odstraněna ikonka RSS. Ono ji většina uživatelů nepoužívá, protože neví k čemu je, ale je to jedna z nejužitečnějších ikonek které ve FF kdy byly. Spíš by se měli uživatelé vzdělávat než RSS pohřbít ještě někam hlouběji.

  2) Řádek doplňků? Chmm … no zatím to je hodně ubohé 🙁

 8. Charla napsal(a)

  Ikona RSS mi alespoň indikovala, že na stránce RSS kanál je a já si ho mohl vzít a dát do čtečky, takhle se to nedozvím, když nebudu mít ikonu, že stránka nabízí RSS

 9. PepiQ napsal(a)

  Vubec mi prijde, ze se davaji pryc (resp. komplikuji) zazite postupy, ktere „nikdo“ nepouzival a zacatecnici se citili zmateni… Jenze prave tihle zacatecnici budou pozdeji pozadovat po pokrocilych uzivatelich radu, co a jak a ve vysledku tenhle stav nikomu neprospeje.
  Skutecny zacatecnik spoustel FF ikonou na plose, pripadne z „QuickLaunch“, pravdepodobne nemel nainstalovane zadne doplnky, takze jestlize se nekdy dostal do „nouzaku“, tak ho to snad v nicem neomezilo… takze novinky ohledne RSS, absence efektu u vyhledavacich modulu a predevsim odstraneni nouzoveho rezimu ze Start menu nijak nevitam, nevidim duvod.

  Ale treba si to moc beru nebo budoucnost ukaze, ze mela Mozilla pravdu. 🙂

 10. Charla napsal(a)

  [9] Osobně souhlasím, to že to používá minoritní část uživatelů není totéž jako ‚nikdo nepoužívá‘. Pokud ano, tak lze prohlásit, že minoritní část používá veškeré nástroje pro vývojáře a tedy by měli být z FX odstraněny, protože běžný uživatel je nepotřebuje a neví k čemu sou – ať jsou tedy jako rozšíření. Pak to tedy ve výsledku dopadá tak, že prohlížeč hezky vypadá (personas), ale nastavit si pár věcí ohledně fungování panelů, na to potřebujeme rozšíření. Myslím, že pár voleb by rozhodně přibýt mohlo.
  Třeba se v dalších verzích budou tyto odebrané věci slavně vracet a věci přidané odebírat XD. Co se pokroku vývoje týče tak oněch méně než 30 chyb nám aktuálně (v době psaní tohoto komentáře) vzrostlo na 32. 😀

 11. v6ak napsal(a)

  Co? RSS? To si dělají srandu! Když jsem četl o odstranění indikace možnosti přidání vyhledávacího modulu, říkal jsem si, že to mohli nějak sloučit s přidáním RSS. Asi nemohli…

  Spíše bych pochopil, kdybych si musel doinstalovat vývojářské nástroje (navíc stejně již mám Firebug), než že budu muset hledat rozšíření, které mi usnadní přidání RSS. Nejsem zvyklý hledat na stránce odkaz na RSS, Takové /RSS ještě jde, ale mnohdy je na to jen obrázek a pak je asi rychlejší se mrknout do zdrojáku.

 12. Michal Stankoviansky napsal(a)

  Všetky zmeny okrem jednej vítam, aj keď v tomto prípade Firefox trochu dobieha zameškané – „Paste and go“ mala Opera už minimálne 5 – 8 rokov, ak nie viac, Chrome ju má tiež od svojho počiatku. JavaScript alerty sú na tom podobne. Ale som rád, že už to bude aj vo Firefoxe.

  Čo sa týka RSS ikonky – jej odstránenie nepovažujem za dobré rozhodnutie – okrem iného má totiž aj informačný a vzdelávací význam. Jednak na stránke vidím na prvý pohľad, že má k dispozícii RSS, jednak používatelia, ktorí ju aj doteraz nevyužívali, sa skôr či neskôr možno budú zaujímať že „čo to tam svieti za ikonku“ a dozvedia sa tak možno o krásnom a vzrušujúcom svete RSS feedov 😛 Keď bude pochovaná niekde v záložkách, asi to bude trochu ťažšie. To už môžeme odstrániť aj všetko v adresnom riadku za doménou, „lebo väčšina používateľov“ sa o zvyšok adresy aj tak nikdy nezaujíma, nie? 😉

 13. David napsal(a)

  A jinak – k čemu slouží mar soubory u nočních buildů? Jestli jako instalátor, tak ho ve Win nerozjedu a v Linuxu už to je nějaká binárka.

 14. David napsal(a)

  Ve vývojové verzi s právě objevilo víc klávesových zkratek, konkrétně v App Menu.

 15. jmeno napsal(a)

  Nechápu proč tady tak „bojujete“ pro zachování RSS ikonky, když si ji prostě budete moci dát hned vedle adresního řádku, prostě tam pořád bude, jenom o pár pixelů víc vpravo… Většina lidí ji nepoužívá, je jim k ničemu, tomu věřim, tak proč ji neodstranit v default nastavení že….