Rubriky: Firefox

Dnes vychází Firefox 57 (Quantum)


Dnes vyjde ve finální verzi Firefox 57! Mozilla odvedla za rok obrovský kus práce a v s loňskou verzí 49 je v benchmarku Speedometer dvakrát rychlejší, hlavně díky novému CSS enginu a vyladěné multiprocesové architektuře. Změn se dostalo i uživatelskému rozhraní, které je skutečně citelně rychlejší – kdo nevěří, ať počká na aktualizaci a vyzkouší. 🙂

Zároveň Firefox 57 ukončuje podporu staré technologie XUL v doplňcích. Takové doplňky jsou ve správci doplňků označeny jako zastaralé a po aktualizaci vám Firefox nabídne alternativy.

Takže co všechno dnes Firefox 57 přinese:

 • Firefox 57 má zcela nové a rychlejší uživatelské rozhraní Photon.
 • Nová domovská stránka nabízí zajímavý obsah pro opětovné navštívení a průvodce, který vám ukáže zajímavé funkce Firefoxu.
 • Nové možnosti nastavení přidávají správu dat stránek.
 • K blokování reklam můžete použít ochranu proti sledování v běžném prohlížení.
 • Nová CSS knihovna Stylo, zrychluje vykreslování stránek. Do Firefox se dostala v rámci projektu Quantum, odtud název verze.
 • Konec podpory pro starou technologii XUL v doplňcích. Podporovány jsou doplňky používající asynchronní WebExtensions API.
 • Mnoho akcí v prohlížeči probíhá asynchronně, takže jsou rychlejší, plynulejší a neblokují zbytek Firefoxu. Například posouvání (scrollování) stránek, přepínání panelů nebo animace tlačítek použité ve Photonu.
 • Procesy pro obsah mají na Linuxu sandbox s omezeným přístupem na disk.
 • Vstupní pole mají podporu pro zadávání data nebo času.
 • Nástroje pro vývojáře mají vylepšený vzhled a úplně přepracované některé komponenty.
 • Udělali jsme hodně změn v překladech a lokalizaci, od konzistence terminologie po texty v možnostech nastavení nebo na chybových stránkách. V ideálním případě si vlastně ničeho nevšimnete. 😉
 • Česká verze Firefoxu posílá v pořadí jako druhý jazyk v hlavičce Accept-Language slovenštinu před angličtinou. Na webech, které se tímto řídí, tak můžete dostat slovenskou verzi místo anglické, pokud česká není k dispozici.

Až Firefox 57 vyzkoušíte, určitě nám napište do komentářů, jaké máte pocity, co si zaslouží pochvalu nebo jestli jste narazili na nějakou chybu.

270 komentářů k článku “Dnes vychází Firefox 57 (Quantum)”

 1. Tomáš napsal(a)

  Tak to je výborné! Nejdříve ve verzi 52 přestane fungovat Java. Uživatelé, kterým se Firefox nevědomky aktualizuje, na to čumí jak puk. Pak přestane fungovat vynikající FireBug a nahradí se integrovaným pazmekem, ve kterém každou chvíli něco nefunguje. Ve verzi 56 po vzoru Chrome začne Firefox sice spouštět více procesů, ale když už nějaký tab „vytuhne“, tak vytuhnou i všechny ostatní. A ve verzi 57 přestanou fungovat téměř všechny doplňky a to ještě takovým způsobem, že se Firefox na pozadí bez jakéhokoli upozornění tiše aktualizuje a člověk na to pak čumí jak puk. A to všechno k čemu? Aby se mohl FireFox dál vyvíjet? Konkrétně v čem? Ve funkcionalitě, o kterou nikdo nestojí? Nebo aby čím dál víc napodoboval Chrome? Když budu chtít prohlížeč s funkčností Chrome, tak přece použíju Chrome. Tak jaký má smysl ničit skvělou funkčnost FireFoxu jenom proto, aby ten prohlížeč co nejvíce připomínal Chrome?

  A ještě jedna perlička… zkusil jsem nainstalovat FireFox 57. Po spuštění se sice objevilo asi 6 procesů, ale to je všechno, prohlížeč se neotevřel ani po několika minutách a restartech. Takový prohlížeč si nechte.

  1. Martin napsal(a)

   Jestli myslíš java applety, tak na to byl IcedTea plugin.

  2. Martin napsal(a)

   Nebo já to dělám tak, že mám více verzí Firefoxů, mám zvlášť v jiném adresáři Firefox portable ESR. Ten nechám zatim jak je.

   Původní Firefox jsem aktualizoval, ale předtim jsem si zkopíroval adresář Mozilla kde je uloženo nastavení, pluginy atd. Většinou bývá v c:\users\nejaky_uzivatel\appdata\roaming.

   Pokud se aktualizace nezdaří, něco se mi nelíbí, tak Firefox smažu, obnovím adresář c:\users\nejaky_uzivatel\appdata\roaming\Mozilla a nainstaluju zpět starší verzi.

  3. Tomáš napsal(a)

   Do verze 51 Java fungovala normálně. Od verze 52 byla zrušena podpora. Je nutné použít verzi 52 ESR a to pouze 32-bit. Jako pro člověka, který počítačům rozumí, není problém to zjistit a přizpůsobit se. Jenže běžnému člověku, který je na nějaké takové funkcionalitě závislý, to může způsobit problémy. Už jenom tím, že to bez upozornění přestane fungovat ze dne na den.

   A to stejné verze 57. Běžný člověk má verzi 56, všechno přizpůsobené ke svému obrazu, jeden den otevře prohlížeč a najednou je všechno pryč, nic nefunguje, protože se mu to automaticky aktualizovalo a zrušilo podporu pro všechno.

   Firefox byl dříve specialita. Jenže dneska už neexistuje jeden jediný důvod, proč ho používat.

  4. HEERY napsal(a)

   Naprostá tragédie.
   Nefungují doplňky a žádné alternativní to samozřejmě nenabídne.
   Nefungují videa.
   Ten zmetek si opravdu nechte – jdu dolu nebo do palemoon….

 2. Martin napsal(a)

  Já bych měl jen dotaz, to vážně nikdo neumí navrhnout hezké rozhraní, hezké ikony, co to je teď za módu, dělat černobílé primitivní ikony? V minulosti měl Firefox několik verzí ikon a pěkných. vážně by byl problém je přibalit k instalaci a nechat na uživateli, aby si vybral co se mu líbí?

  1. Požitkář napsal(a)

   To je jedna z věcí, co je na 57 hodně mimo …

  2. Silly napsal(a)

   Vsak cernobile ikonky jsou daleko hezci nez nejake detske omalovanky. Tim samozrejme nechci zvelicovat neschopnost firefoxu, uz rok jej kvuli jeho vyvoji nepouzivam.

 3. Mozilla.cz na Facebooku napsal(a)

  David J. komentoval Mozilla.cz:

  K tomu win7 (http://tli.tl/bugmozilla), nebo dalších problémech .. https://blog.nightly.mozilla.org/. Chci říct, vědí o tom ale možná to bude až v další verzi.

 4. Pavel napsal(a)

  Zdravím,

  po dnešní aktualizaci (kterou jsem neměl ani možnost odmítnout) se mi veškerá videa zobrazují nazelenalé. (problem pouze u firefoxu. Díky za pomoc

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Pavel: Viz prosím https://support.mozilla.org/cs/questions/1185093.

 5. Petr napsal(a)

  Celý živoz mám Firefox, ale to hle je tragédie. Ihhned odstalovávám a vracím se bohužel ke Chromu

 6. jir.stepa napsal(a)

  Další a podle mě závažnější závadou nové verze firefoxu je, že se v něm nejde přihlásit do facebooku. Ověřil jsem to na několika počítačích svých i známých, kterým spravuji počítače. facebook funguje v IE , Chromu i dalších prohlížečích. Myslím, že toto bude hlavní důvod odlivu uživatelů firefoxu, pokud nedojde rychle k nápravě.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   jir.stepa: Pokud vám nefunguje přihlášení k Facebooku, zkuste pozakazovat doplňky a postup s nouzovým režimem uvedený v článku nápovědy Nouzový režim.

 7. Jan napsal(a)

  úplne celé komplet zle… po aktualizácii som ju asi po par minútach odinštaloval a vrátil sa späť k starej verzii a zakázal automatické aktualizácie… nefunguje mi asi 90% rozšírení na ktoré som zvyknutý – je to asi 10 kusov rozšírení – a neklamte! firefox neponúka žiadne alternatívy!!! predpokladám,že preto, lebo žiadne ani neexistujú, takže si svoj FF 57 niekam strčte!

 8. Tomáš napsal(a)

  Zdravím, v adresním řádku není možné potvrdit adresu pomocí enter. Procházel jsem nastavení, jestli to není součást volitelného nastavení, ale není. Máte někdo podobný problém? Nevíte, jestli je toto nově úmysl vývojářů, nebo se tento nedostatek dá odstranit. Díky T.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Tomáš: Zatím jsem o tomto neslyšel. Zkuste prosím postup s nouzovým režimem a případně v něm odkázanou obnovu Firefoxu.

  2. Tomáš napsal(a)

   Pardón, ale tohle je největší trapárna Firefoxu. Na každé hlášení bugu, každý problém atd. je vždy zareagováno obnovou Firefoxu, smazáním profilu atd. A to i kolikrát na zcela zjevné bugy. Pokud např. aplikace spadne kvůli chybnému přístupu do paměti (Access Violation), tak na prvním místě je lenost a fušeřina programátorů neošetřovat výjimečné stavy a nikoli „vadný“ profil.

   Jinými slovy – je až zvláštní, jak rozšířené je u Firefoxu poškozování profilu…

 9. Jiří Bednář napsal(a)

  Po aktualizaci ,na verzi 57, je Mozila zcela nepoužitelná. Reakce veškerých „tlačítek“ je kolem 30-60 vteřin,posun stránky kolečkem je na delší oddych a konec zatím všech akcí z Mozilou bylo když totálně zamrzla,jak starých dobrých časů začátků internetu. Okamžitě instaluju starou verzi a zakazuju aktualizace.

  1. David J. napsal(a)

   Žvaníš nesmysly. Nebo uveď kroky abychom to mohli ověřit.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Jiří Bednář: Zkuste prosím postup s nouzovým režimem a případně v něm odkazovanou obnovu Firefoxu.

  3. Radim Koutňák napsal(a)

   @David J. – Nežvaní nesmysly. Mi to „funguje“ úplně stejně. Ale ještě horší je, že když si nainstaluju předchozí verzi a zakážu aktualizace, tak se hned při příštím spuštění opět nainstaluje verze 57.

  4. Radim Koutňák napsal(a)

   @Michal Stanke – zkusil jsem postup s nouzovým režimem s obnovou, ale bohužel. Každé přepnutí na jinou záložku i jakákoliv jiná činnost na stránce (výber odkazu, tisk, stažení souboru apod.) znamená i několikaminutové zatuhnutí/nemožnost cokoliv dělat.

  5. David J. napsal(a)

   Oba jste zkoušely nový profil?
   Radim: Podívej se do Možností (Obecné) about:preferences#general na volbu aktualizací.
   1. volba změní app.update.auto 2. app.update.enabled a 3. obě do false.

  6. Radim Koutňák napsal(a)

   @David.J: A co jsem psal? … a zakážu aktualizace, … Takže jsem v Možností (Obecné) about:preferences#general na volbu aktualizací vybral tu volbu 3. (obě do false.)
   Nicméně jsem tady někde níže četl, že se má ta volba automatických aktualizací zrušit ve FF57 ještě před downgradem. A zatím se zdá, že to je funkční postup.

 10. vop napsal(a)

  Již na dvou PC jsem musel downgradovat, zakázal jsem aktualizace a do rána tam byla zase 57! Chová se to nejen nevychovaně, ale také agresivně… 🙁

  Slunecnice.cz, která je pro spoustu lidí první krok k získání nějakého downloadu, již nabízí (jen) 57, tak pro ty ostatní připomínám: https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/ (konkrétně https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/56.0.2/win32/cs/ nebo https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/56.0.2/win64/cs/ )

  PROSÍM, pokud chcete dát Firefoxu ještě nějakou šanci, zastavte to! Dejte uživatelům a autorům doplňků DOST ČASU tento technologický krok skousnout a připravit se na něj…

  1. Ladislav Strnad napsal(a)

   Tak to jsem to stihnul na Slunečnici az minutu celá. Když jsem downgradoval FF a stahoval verzi 56.02 tak ještě na Slunečnici byla. 🙂 Držím vám palce.

 11. Vláďa napsal(a)

  Celý FF jsem ovládal gesty myší, teď přestalo fungovat rozšíření. Gesturefy nefunguje na Linuxu. Bojím se že toto je poslední verze FF v mém počítači. Opravdu sh.t

  1. Idealista napsal(a)

   Gesta su v haji minimalne do FF58, mozno FF59, ak neurychlia opravu bugu.
   Ja som na Linuxe pouzil easystroke, na konfiguraciu som pouzil klavesove skratky (https://support.mozilla.org/en-US/kb/keyboard-shortcuts-perform-firefox-tasks-quickly#w_navigation), zial treba to nakonfigurovat rucne. Aspon sa to da vyuzit pre cely system 🙂

   Odkliadnuc od tych gest je novy FF super.

 12. Vláďa napsal(a)

  Ach jo, vedle Firegestures taky nefunguje Collabim, gtranslate, password exporter a regular expession tester. Jděte s touhle verzí FF někam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (do pr…)

 13. Idealista napsal(a)

  Namiesto gtranslate pouzivam „Instant Translate: Select and Translate“ a „Translate Now“
  Na gesta sa da pouzit Foxy Gestures, ak nie ste na Linuxe.

  1. Vláďa napsal(a)

   právě že již 10 let mám na desktopu Linux. A nechci měnit OS.

 14. xystus napsal(a)

  Mám dobrou zprávu pro ty z nás, kdo používali či používají doplněk SUPER START. Cyberscorpio připraví aktualizaci pro uživatele FF57 + … .
  A zároveň mám dotaz na pokročilé uživatele, nejde nějakým způsobem hamburger menu přesunout na levou stranu? Je sice hezké, že si můžu jednotlivé ikony (doplňky, nastavení apod) přesunout kamkoliv, ale pro mne je šikovnější mít HM vlevo a vybírat si po kliknutí z nabídky. Tak jak to má Vivaldi … kéž by i Mozilla přibalila k prohlížeči pořádný SPEEDDIAL a zvětšení stránek. A ne to všechno nechat na komunitě.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   xystus: Ano, jde to přesunout pomocí userChrome.css. Jak na to je v příkladech https://www.mozilla.cz/podpora/prehled-souboru-v-uzivatelskych-profilech-aplikaci-mozilla/jak-na-soubory-userchrome-css-a-usercontent-css-v-uzivatelskem-profilu/

  2. Tomáš napsal(a)

   A jde už konečně po X letech donutit Firefox 57, aby na Win10 akceptoval standardní systémové téma a nepřekresloval ho svým vlastním nesmyslem? Do v56 jsem mohl alespoň nastavit v userChrome.css „background-color: transparent !important;“ a fungovalo to. Ve 57 se všechno úplně rozbije.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   Tomáš: S výchozím tématem by měl Firefox přejímat pozadí panelů z nastavení barvy v systému (viz screenshot v článku).

  4. Tomáš napsal(a)

   Michal Stanke: nejde o barvu, ale celkově o systémové téma, které Firefox na Win10 ignoruje. Ve Win7/8 jej akceptuje, ale ve Win10 do pozadí panelů vykreslí vlastní obdelník s vlastními ovládacími prvky, které vůbec nerespektují to, co je nastaveno v systému. V předchozí verzi šlo pomocí userChrome.css donutit, aby tento obdelník byl průhledný, takže bylo vidět systémové téma pod ním. Od verze 57, ale nastavení průhlednosti způsobí, že se nezobrazí vůbec nic.

  5. HankaK napsal(a)

   a kdy bude ta aktualizace toho SuperStartu se asi neví, že? 🙂 mně bez něj snad šibne 😀

  6. Michal Stanke napsal(a)

   HankaK: Autor na stránce píše, že možná ano, ale kdy to bude už ne. Mezitím si můžete vybrat nějakou náhradu z těchto doplňků https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/new-tab-tools/ nebo https://addons.mozilla.org/cs/firefox/search/?q=dial.

 15. xystus napsal(a)

  Díky Michale. Josef

 16. Vláďa napsal(a)

  Nejde mi v Linuxu v FF57 načíst stránka pinterestu. Zůstane jen kolečko lazy loadu a to se točí navěky. V jiných prohlížečích, které mám v PC (Cr, O, Vivaldi) vše funguje normálně. Na FF nepomůže ani vystoupit/nastoupit. Máte někdo podobný problém?

  1. Vláďa napsal(a)

   ani v safe-modu ten Pinterest nejde. Není nějaké omezení pamětí nebo počtem spuštěných procesů FF?

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Vláďa: Vyzkoušejte tedy prosím postup pokud problém nastává i v nouzovém režimu.

 17. Pavel napsal(a)

  Existuje možnost, jak nastavit více řádků „oušek“? Všechno ostatní jsem s větší či menší úspěšností nahradil, případně obětoval, ale neustále se posunovat v jednom řádku při 20+ otevřených tabech je neskutečný opruz, pro mne nepřekročitelný.

  1. Jan Nováček napsal(a)

   Myslím, že takto by to mělo jít. Já to ale nezkoušel.
   https://www.mozilla.cz/podpora/prehled-souboru-v-uzivatelskych-profilech-aplikaci-mozilla/jak-na-soubory-userchrome-css-a-usercontent-css-v-uzivatelskem-profilu/

  2. Pavel napsal(a)

   Díky za snahu. S tím jsem si hrál celou sobotu a nejede to. Potřeboval bych, aby někdo potvrdil, že mu to opravdu funguje, a že problém je někde u mne.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   Pavel: Přidal jsem tam příklad s nastavením panelů na více řádků. Není to dokonalé, ale jako základ to poslouží.

   /* Chceme lištu s panely na více řádků */
   #TabsToolbar .tabbrowser-tab {
    visibility: visible !important;
   }
   #TabsToolbar .arrowscrollbox-scrollbox {
    height: 58px; overflow-y: auto;
   }
   #TabsToolbar .arrowscrollbox-scrollbox > * {
    display: inline-block;
   }

  4. Pavel napsal(a)

   Díky. Založím nový profil (v tom starém to prostě nemohu rozchodit) a večer tomu věnuji. Dám vědět.

  5. Michal Stanke napsal(a)

   Alternativa je používat doplněk https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/tree-style-tab/ nebo podobný, který zobrazí panely v postranní liště.

  6. Pavel napsal(a)

   Mám sice velký monitor (2560*1440), ale potřebuji mít spuštěné i jiné aplikace. S bočním panelem záložek si další boční panel nemohu dovolit, leda bych koupil třetí monitor (na druhém jedou grafy). Bohužel, potřebuji „ouška“ nahoře. Po večeři budu zkoušet tip s css

  7. Pavel napsal(a)

   Stanke: Hezké to není, ale jako nouzovka funguje. Kupodivu nestačí restartovat Firefox, je nutno restartovat celý PC, aby se to chytlo.

   Bohužel to rozšíří rádek „oušek“ i v oknech, kde je jen jedna stránka, ale co už. Snad to někdo brzy vyřeší.

   Díky za pomoc, díky Vám zatím neutíkám ke konkurenci 🙂

 18. violator napsal(a)

  Tak nevím, ale větám chybí konce a slova. Tohle se fakt nepovedlo.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   violator: Jakým větám chybí konce a slova? Můžete být prosím konkrétnější?

 19. Kolja napsal(a)

  Toto sa ale naozaj vôbec nepodarilo… za dlhé roky používania FF a doplnkov je všetko v háji.
  Aktualizácia bez možnosti odmietnuť, alebo aspoň možnosti si niektoré nastavenia doplnkov uložiť(kým budú verzie pre FF57). V Speeddiale som mal „quantum“ stránok ktoré su nadobro preč, alebo ich budem pol roka obnovovať a nikdy to nebude ako predtým. A ešte keby tú vašu sperrýchlosť bolo badať, ide mi to rovnako ako predým, ba niektoré stránky aj sa mi zdá pomalšie. proste celé zle toto…nechajte si ho…

  1. Tomáš napsal(a)

   Když v about:config změníte browser.newtabpage.activity-stream.enabled na false, vrátí se položky ve speeddialu, nebo ne?

 20. Jirka napsal(a)

  Dost katastrofická aktualizace. Vše naprosto překopané bez možnosti si předem něco nastavit. \jsem spíše běžný uživatel a nechci se zabývat složitým nastavováním. Firefix používám léta, ale dnes mám velký důvod změnit prohlížeč. PRO MNE ZÁSADNÍ PROBLÉM – VŠECHNY ZÁLOŽKY JSOU PRYČ A XMARKS NEFUNGUJE.

 21. Leon napsal(a)

  Čest, Mozilláci, do 56. verze se při otevření odkazu v panelu otevřel panel hned vedle bez ohledu na počet dalších otevřených panelů, ale od 57. verze se mi odkaz otevře na konci těch mnoha dalších panelů. Do té 56. verze byla ještě možnost Otevřít v novém panelu na pozadí (možná to byl nějaký doplněk, už si nepamatuji). Do nedávné verze mi fingovalo ještě rozšíření Password Exporter, za který zatím marně hledám náhradu (na jednom stroji je vyexportovat a na druhém je zase naimportovat). Vzhled je hrůza. Na pomalejším 8 let starém stroji s W7 jsem si rozdílu v rychlosti nějak ani nevšiml.

  1. Leon napsal(a)

   Možná i na to otevírání panelů byl nějaký doplněk.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Leon: Pozici nového panelu můžete změnit doplňkem https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/open-tabs-next-to-current/. Co se týče hesel, pro jejich synchronizaci mezi zařízeními můžete použít službu Firefox Sync. Data jsou tam v bezpečí, šifrovaná end-to-end, tzn. že ani Mozilla je na svých serverech nevidí.

 22. Comodet napsal(a)

  Fuj to jsem se lekl, uz jsem myslel, ze se mi nainstaloval misto aktulizace FF rovnou Chrome. Vsak i ta ikona FF, kde se nam nejak zvetsil zluty ocas a z modre zemekoule zustalo uz jen modre kolecko je vic Chrome nez FIrefox – opravdu lacine. Tak treba v pristi verzi uz to bude ChromeFox uplne a az budou ty rozsireni WE kompatibilni mezi FF a Ch tak uz to bude vlastne jedno.

  1. Leon napsal(a)

   M. S., díky, nějak bohužel nepomohlo. Ikona a nastavení pro open tabs nikde, i když je doplněk nainstalován a povolen. Sync mi bohužel nevyřešil ani v minulosti úpravu, přepsal mi na dalším stroji opravené heslo starým, proto jsem měl soubor s hesly na PC po ruční opravě pro import.do dalšího stroje. I tak díky, i když odpovědi nepomohly. Vidím to na opětovné na přeinstalování starší verzí 🙁

  2. Leon napsal(a)

   Comodet, no bylo to skoro na infarkt 🙂

 23. Michal Stanke napsal(a)

  Leon: Žádné nastavení není potřeba. Po instalaci doplňku se nový panel (Ctrl+T) otevírá vpravo od současného. Co se synchronizace týče, zkuste ji znovu. Možná jste používal tehdy předchozí verzi synchronizace, kde podobné problémy občas byly. Já jsem třeba měl vždy vypnutou synchronizaci historie, protože to Sync nezvládal. Před nedávnem jsem to ale zapnul a všechno v pohodě. Synchronizuji mezi dvěma laptopy a telefonem.

 24. Zappy napsal(a)

  Takze muj vysledek reseni. Rychlost je fakt dobra, hlavne na starsich pocitacich, ktere pouzivam jen na prehravani filmu – tam je novej Firefox.
  U sebe mam novej, starej, a totok:
  http://www.palemoon.org/
  A po vikendovem testovani vyhrava Palemoon. Je to starej dobrej Firefox, byt nektery pluginy nejedou v posledni verzi. Ale jedou vsechny a zaroven je rapidne rychlejsi a stabilnejsi nez Firefox 56.0.2

 25. JUX napsal(a)

  Tak jsem si myslel, jak jsem to přečůral, a zatím Mozilla opět přečůrala mě.
  Smazal jsem instalaci té nové sračky – ver.57 , ze zálohy jsem nainstaloval starší verzi, A NASTAVIL „NIKDY NEVYHLEDÁVAT AKTUALIZACE“ . Pak jsem věnoval další svůj drahý čas zpětné konfiguraci všeho, co ve starší verzi měl, a říkal jsem si, že to nějak přežiju bez aktualizací. ALE P.R.D. !!
  AČKOLIV JSOU AKTUALIZACE V NASTAVENÍ STÁLE ZAKÁZÁNY, FIREFOX SE MI OPĚT AKTUALIZOVAL !!!! DOPRDELE !!!! To už je fakt jako u Mrvosoftu, který si taky dělá, co chce, bez ohledu na administrátorská ! konfigurační nastavení …
  Nezbývá, než souhlasit s textem H.N.F. „… to svět se po….l“ … ECH !
  Asi taky zkusím přežít na ESR, snad se v Mozille mezitím někdo umoudří, nebo utvoří nějakou „odnož“ Firefoxu pro normální uživatele …

  1. Michal Stanke napsal(a)

   JUX: Zřejmě se vám aktualizace stáhla před tím, než jste instalaci aktualizací vypnul. Co konkrétního si ve Firefoxu přenastavujete?

 26. DrakMrak napsal(a)

  Musím říct, že až na pár doplňků které trošku chybí (DownTheAll! … )je to solidní veledílo a solidní zrychlení… Je mi jasný, že zepár verzí se to bude dotesávat ale zatím spokojenost a jen tak dál…

  Na větší problémy jsem nenarazil ale co mě trošku trápí a to vytrvale je, že když si zahesluju Firefox hlavním heslem tak při jeho opětovném startu zadat tohle heslo je BOJ… 😉
  Při spouštění prostě ten box neustále ztrácí fokus a tak zadat heslo je fakt dobrej opruz… většinou tak na třikrát než se zadaří…

 27. Jirka napsal(a)

  nechápu proč se musí s aktualizací dopr*** celá lišta to je k nasr*** já si to upravim k obrazu svému, ale co staří lidé? Hodit do pytle a zkopnout ze stráně co…

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jirka: Můžete být prosím konkrétnější, co a s jakou lištou je špatně/jinak než chcete?

  2. DrakMrak napsal(a)

   Taky netuším co mele za Lištu se mi to upgradlo správně a zůstalo vše jak má. Možná se schovala lišta s Odkazy ale to stačilo přes pravé tlačítko zase vrátit…

   Nesmyslné výkřiky některých fakt nechápu. (jo když se kácí les lítají třísky to tak holt občas je a jako vývojář vím, že každá větší změna něco přinese a něco odnese ale s tím se fakt nedá nic dělat. XUL byl zastaralý moloch a drhlo na něm podle mě hodně věcí a hlavně bezpečnost a pokud se FF měl někam posunout tak to muselo dopryč.)

   Jako ano je problém s nějakými rozšířeními ale jednak na to měli vývojáři nějaký čas a těm co o něco šlo to celkem zvládli.
   Druhak zase tak hrozný to není… pravda, něco jsem musel předělat ale to zásadní mám stejný a zase jsem objevil pár nových která jsou defakto docela zajímavá…

   Třeba TreeStyleTab který jsem nepoužíval

   Hodně používám GreaseMonkey skripty tak jak Opička taknavíc přibylo Tampermonkey

   Opravdu jediné co mi chybí je „DownThemAll“ ale zase kolikrát jsem ho použil… no dá se bez toho zatím fungovat.

   Přeskládávání prostředí na jiné jsem zase tak moc nevyužíval takže mi to stávající vyhovuje a je to pěkně svižné. Obzvláště je to vidět třeba na G+, Našem firemním molochu, WordPressu a dalších větších aplikacích

   I vývojové prostředí je super…

   Asi není důvod se vracet spíše kopat do vývojářů pluginů aby to či ono převedli a pak do vás na Mozille aby dotáhli API protože některé věci které by to chtělo zatím nejdou nebo obtížně (obzvláště kolem souborů).

   p.s. a jsem skalní fanoušek FireFoxu používám ho fakt leta a nemám zásadní problém pochopit co to je vývoj… a ten přelomový krok vůbec není marný… a doufám, že problémy a rozšíření se postupně doladí. A hodně to záleží i na vývojářích doplňků…

  3. Tomáš napsal(a)

   DrakMrak: „pokud se FF měl někam posunout tak to muselo dopryč“… a kam konkrétně to FF posune? To, že se z toho stane další Chrome?

  4. Zbyněk Burget napsal(a)

   Já se třeba taky považuju za skalního fanouška FF a nedám na něj dopustit. V případě upgradu na FF 57 se ale přikláním na stranu těch optavde nejnespokojenějších. Vzhled je mi ukradený. Já nepotřebuju omalovánky, potřebuju parcovat. Ale…
   Bezpodmínečně potřebuju dva doplňky – SessionManager a TabGroups a oba jsou ve stavu, že kvůli omezením WebExtensions NEJDOU portovat pro FF 57. A to je problém.
   Já ho vyřešil nejjednodušším způsobem – vrátil jsem se k FF 56. A budu čekat, až vývojaři hnou zadní částí těla a WebExtensions dostanou do takového stavu, aby mohl mít FF takovou funkcionalitu, jako měl dřív. Zajímala by mě nějaká statistika, kolik lidí FF downgradovalo, případně kolik od něj úplně odešlo k jiným prohlížečům.
   Můj názor je, že FF 57 a způsob upgradu na něj byl sice velký krok, ale bohužel totálně mimo cestu!

 28. 4majkl napsal(a)

  mno, tak:
  – správa paměti se moc nezlepšila…. furt si to sežere cca 4G RAMky s třiceti panely
  – doplňky, díky kterým byl firefox použitelný na rozdíl od ostatních prohlížečů, tak nefungují
  – alespoń na tabletu se rychleji zoomuje než doposud…

  a to jsem nezkoušel další věci…

 29. moshe napsal(a)

  proboha poraďte mi někdo prosím, jak si mám firefox přeinstalovat zpátky na starší verzi, aniž by mi to smazalo alespoň ten zbytek uložených dat typu přihlášení, hesla, panely, doplňky atd … ????? … to nový se fakt nedáááá !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! … nechci chrome !!!! chci zpátky dobrej firefox !!!

  1. Michal Stanke napsal(a)

   mosche: Jaká data se vám ztratila?

  2. Zbyněk Burget napsal(a)

   Michal Stanke: Místo debilního dotazu bys mohl dát radu, o kterou si moshe žádá – a to https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/56.0.2/win32/cs/
   Opravdu ne všichni sdílí tvoje nadšení tím novým nefunkčním paskvilem. A jak už jsem zde jednou psal, považuju se za skalního příznivce FF a nechci ho měnit. Jen musím počkat, až bude opět umět to, co už jednou uměl a co ke své práci potřebuju.

  3. Zbyněk Burget napsal(a)

   Ještě dodatek – PŘED přeinstalací na starší verzi je potřeba v nastavení FF vypnout aktualizace.

  4. Michal Stanke napsal(a)

   Zbyněk Burget: Já se snažím problémy řešit, ne je obcházet. Informace, že někdo chce instalovat starší verzi, je k ničemu, když se nikdo nedozví ani proč přesně to bylo a jestli to opravdu bylo potřeba. A když už, odkaz by byl https://support.mozilla.org/cs/kb/Instalace%20p%C5%99edchoz%C3%AD%20verze%20Firefoxu.

  5. Zbyněk Burget napsal(a)

   Předpokládám, že pokud někdo žádá instalaci předchozí verze, tak ví proč. Pokud by chtěl poradit, jak řešit nějaký konkrétní problém s novou verzí, má možnost se zeptat na tu konkrétní věc. Zde byl ale jasný požadavek na instalaci starší verze.
   O.K. – uznávám, tvůj odkaz je možná univerzánější – jen je škoda, že tam přímo odkazují na verzi FF 55.0.3 a ne na 56.0.2, kteroužto si uživatel musí najít sám v poměrně nepřehledném adresáři se všemi verzemi.
   Instalace starší verze bohužel u tohoto upgradu FF ve většině případů není obcházením problému, ale právě jeho řešením. Bohužel, nemyslel jsem si, že někdy něco takového v případě FF napíšu, ale je to tak. Běžným uživatelům každopádně FF doporučuju (i v jeho nejnovější verzi) a na nově instalované stroje ho předinstalovávám. Jen jsou prostě situace, kdy je opravdu absolutně nepoužitelný a to bez alternativy v konkurenčním prohlížeči. Tedy nezkoušel jsem WaterFox a PaleMoon. Je možné, že jeden z nich by mnou požadovanou funkcionalitou disponoval, ale prozatím nebudu FF házet přes palubu. Zkusím počkat.

  6. Michal Stanke napsal(a)

   Zbyněk Burget: Nechci nikoho urazit, ale vypadá to spíš jako výkřik než cokoliv jiného, natož vědomost konkrétního problému.

   Odkaz je vždy na předchozí verzi. Při návštěvě z Firefoxu 57 je tam odkaz na 56, pří návštěvě z 56 je tam 55. 😉

   Waterfox a Pale Moon jsou prakticky forky Firefox v nějaké starší verzi. Mám oba nainstalované, ale v tuto chvíli u nich nevidím žádnou přidanou hodnotu než mírně opatchované starší verze.

  7. Zbyněk Burget napsal(a)

   Aha, tak s tím odkazem jsem to nevěděl – to je poměrně rozumné chování.
   To, že jsou jak WaterFox, tak PaleMoon forky Firefoxu, vím. A díky tomu by to případně byly jediné dva prohlížeče, o kterých bych primárně uvažoval, pokud bych z jeké=hokoli důvodu musel od FF odejít. Je otázkou, kam se ty dva prohlížeče teď budou dál ubírat, když FF, jak předpokládám, vykročil úplně novým směrem. PaleMoon je teda už kousek bokem dnes, kdy už jeho renderovací engin je fork Gecko. Ten už se s FF rozchází nejvíc.

 30. Alex napsal(a)

  Netušíte, jestli se dá někde nějak nastavit minulý (normální) vzhled? Protože pokud ne, tak je to na smazání a po nějakých 15 letech na přechod na jiný prohlížeč.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Alex: Viz prosím https://www.mozilla.cz/zpravicky/nahrada-za-classic-theme-restorer-pomoci-userchrome-css/. Chtěl bych se ale zeptat, proč chcete nastavit původní vzhled a co vám na tom současném nevyhovuje?

  2. Tomáš napsal(a)

   Už jsem psal výše, co na tom vzhledu nevyhovuje… na Win10 odmítá respektovat systémové téma. Nechápu, proč na všech systémech to funguje, ale na Win10 se snaží za každou cenu napodobovat vzhled UWP aplikací bez jakékoli možnosti to vypnout.

 31. Ondrej napsal(a)

  Tak ja som z 57 zatial spokojny najviac zo vsetkych verzii. Je rychly a hlavne fonty konecne renderuje tak ako sa patri. Co sa tyka rozsireni, tie, ktore pouzivam najviac funguju a ostatne budu urcite updatovane. Netreba hned plakat.

 32. Petr napsal(a)

  Dobrý den, jsem jen obyčejný uživatel. Po nové verzi FF se mi na klasickém pc zcela rozhodily stránky typu idnes, seznam,… ne vždy ta hlavní stránka, ale jakékoliv další, na které kliknu, jsou nevycentrované, článek (texty) jsou pouze na levé straně obrazovky, s rozházenou velikostí písma, na pravé půlce jsou volné plochy (nebo reklamy). Vypadá to jak zobrazení pro mobil… Ale rozhodně to nedělala minulá verze. Dá se to nějak upravit? Díky.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Petr: Děje se mi to taky, ale jenom dneska po aktualizaci pravidel v uBlocku. Zkuste ho vypnout, jestli to pomůže, případně vynutit další aktualizaci pravidel, jestli už to neopravili.

 33. Jan Novak napsal(a)

  Proc VZDY prechazi na https????? Kdyz uz neco rucne napisi, chci aby mi to neprepisoval a ne ze se rozhodne ze tam ma byt asi https!!! Cimdal horsi!!! TabMixPlus nic nenahradilo, jen radobi napodobeniny!!!!

 34. Petr napsal(a)

  Rozhodzení stránek – Já měl adblock, tam se to rozhodilo, tak jsem zkusil nahodit ublock a bylo to tam taky. Seznam už je teď lepší, pořád mi blbne idnes, tak to bude otázka času…

  1. Zbyněk Burget napsal(a)

   iDnes blbne, pokud člověk blokuje reklamy – z textu vypadnou všechna slova, na kterých mají pověšenou takovou tu „in-line“ reklamu. Ale to nesouvisí s FF 57, ale s novými verzemi ublock a Adblock a s novým kódem na idnes

 35. Dave napsal(a)

  Pekne to zere ramku,prikoupil jsem 2 Gb navic,tzn. mam 6Gb a po chvlice je opet volna pamet fuc,rychlost nacitane apod. uplne stejna,ne li pomalejsi,jen tak dale,asi zmenim prohlizec.Muj NTB – Lenovo G 50-45 AMD A6 6310 – 4 jadra,6 Gb DDR3 1600Mhz,500Gb SSD HDD,VGA R5 s 2Gb ram,Win 7 Ultimate 64 …

 36. Karel napsal(a)

  Dovedu přehlídnout téměř vše co zde bylo popsáno,ale to,že při kliknutí na cokoliv vás stránky nečekaně přesměrují na kreslené hry se spoře oděnými postavami,nebo rovnou na stránky s erotickým obsahem a vy musíte vše shodit a začít s vyhledáváním od začátku,to nelze akceptovat!!!!O zdvojených reklamách při pouštění videí na streamu ani nemluvě.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Karel: Tohle není vlastnost Firefox, ale asi máte v počítači nějakou havěť. Projeďte počítač antivirovým programem, Malwarebytes a nějakým anti-adwarem a proveďte obnovu Firefoxu.

 37. Petr napsal(a)

  Rozhození stránek – tak to nedělal ublock, ale avira browser safety. Po jeho vypnutí na idnes se zobrazují stránky korektně, i při ublocku.

 38. Aleš napsal(a)

  Mám u verze 57 velký problém se „zamrzáním“ programu při přepínání mezi záložkami nebo vstupu do menu, případně otvíráním složek v záložkách. Prodlevi jsou i desítky sekund, ale vlastní načítání stránek jinak probíhá rychle. U starších verzí jsem tento problém neměl. Nevíte někdo čím to může být? Zkoušel jsem i nouzový režim, ale je to stejné. Používám Windows 10, notebook s procesorem CORE i5 7200U a 12 GB RAM. Děkuji za odpovědi.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Aleš: https://support.mozilla.org/cs/kb/Nouzov%C3%BD%20re%C5%BEim#w_problaem-nastaavaa-i-v-nouzovaem-reaaimu

  2. Zdeněk napsal(a)

   Mám stejný problém a vyzkoušel jsem už kde co, i čistou instalaci a nic nepomáhá. Nedá se s tím pracovat, je to hrůza a děs…

 39. zdeněk napsal(a)

  po zavření ff 57 a opětovném otevření se objeví chybová hláška o nenalezeném profilu. profil není ani smazán ani přesunut. mám w1O

  1. Michal Stanke napsal(a)

   zdeněk: https://support.mozilla.org/cs/kb/jak-spustit-firefox-kdyz-vas-profil-chybi-nebo-je-

  2. zdeněk napsal(a)

   Všechny varianty z nápovědy odskoušeny se stejným výsledkem – po restartu ff profil nenalezen.
   Jediná možnost zatím je vymazání profilu a znovu vše nastavit. Nevím si stím rady.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   zdeněk: Napište tedy prosím na podporu (v horním menu odkaz Položit otázku), co konkrétně jste už zkoušel a nezabralo, co je na místě, kdy by měl být profil atp. Tady v komentářích se to řeší špatně.

 40. zdeněk napsal(a)

  Děkuji

 41. skineri napsal(a)

  jsem zhnusen zoufale potřebuji obnovit uložená okna starým doplňkovým správcem relací o které jsem novou nečekanou instalací 57 po restartu počítače přišel tahle parodie na správu (tab session) oken je opravdu výsměch uživatelum dva restarty a olllaaaaalá okna tedy ty nová v pr….a nemohu ani dohledat kam měla být uložena…měl jsem ff od začátku jejího pravěku ale myslím že nadešel soudný den jestli neotevřu svá stará uložená (kdybych alespoň byl varován) okna relací milé mnohokrát hájené ff na 27 compech máš endíka tohle nerozchodím

 42. Petr napsal(a)

  Nova verze je rychlejsi … ale hloupa, hodne hloupa bez doplnku …

 43. Slavík napsal(a)

  Doteď jsem si myslel že Firefox je to nejlepší z prohlížečů, ale to co jste s ním provedli je děs a hrůza, vše se ztratilo, na důležité stránky se vůbec nedostanu (např. banka) pořád si to něco tajemného dělá a prd z toho, doplňky v čudu a co s tím. Nejsem IT specialista a nemám měsíc času na pročítání všech informací, kterým stejně nerozumím. Bohužel jediné řešení pro mě je změna prohlížeče, alespoň do doby než se ve vývoji vzpamatují a nabídnou něco rozumného pro obyčejný plebs. a navíc je plné tajemné reklamy a nabídek na hry apod. Projel jsem to všemi ochranami co jsem měl a stejně sem se toho nezbavil. Takže pro mě je to zcela nevyužitelné.

 44. Josef Vyskočil napsal(a)

  Čím to je, že tady nevidím žádnou kladnou reakci na poslední aktualizaci na Firefox 57 (Quantum). Nebo pokud jsem se přehlédl, může mi ji někdo někde ukázat.
  Kde asi udělali soudruzi z mozilly chybu?

 45. Petr Liberský na Facebooku napsal(a)

  Větší hnus jsem dlouho neviděl, přestože jsem zakázal aktualizace, po několika dnech se mi stejně ta naproto odporná 57 naintaluje. ta se teda fakt nepovedla, ale nevím proč nemůžu zůstat u verze, která mi vyhovuje, např. 56 ?

  1. Radim Koutňák napsal(a)

   Až se Vám tam zase vnutí FF57, tak zakažte aktualizace a teprve pak nainstalujte FF56. Ani nemusíte ten FF57 odinstalovávat. Někde tady jsem tuto informaci četl a mi to takto zafungovalo a zatím se to drží.

   1. Petr Liberský na Facebooku napsal(a)

    Přesně tak jsem to udělal, ale aktualizuje si to samo, jak se mu zlíbí 🙁

 46. Milan napsal(a)

  PROSÍM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  vraťte mi původní Firefox. Tento nový je mnohem pomalejší, občas padá a VŽDY!!! při přístupu do banky nejdříve spadne a teprve na druhý pokus se přístup podaří. — PADÁ VŽDY při prvním přístupu!!!—
  Dělá mi to i na NB DELL i …. (všechny s WIN 10)
  Musím používat Microsoft EDGE, který je spolehlivější i rychlejší, i když ho nemám rád.

  1. Petr Liberský na Facebooku napsal(a)

   Kdyby to alespoň nevynucovalo pořád tu novou verzi, přestože mám aktualizace zakázané, zhuba po 2 dnech se to samo aktualizuje, tak okamžitě provedu přeinstalaci na verzi 56, ale zase jen dočasně. 🙁

  2. Petr Liberský na Facebooku napsal(a)

   Když něco dáte do oběhu, měli byste to pořádně vyzkoušet. 🙁

  3. Milan napsal(a)

   Jedinou možností jak zůstat u Firefoxu, bylo – odinstalovat tento nový HNUS, vrátit se k předchozí verzi č.52 a zakázat aktualizace, dokud nový 57 nebude opraven.
   Po návratu na původní verzi je vše opět v pořádku, nepadá, přístup do banky také nepadá ….

   1. Petr Liberský na Facebooku napsal(a)

    To bych potřeboval čistou verzi 52, mě funguje jen verze 40, jiné verze nainstalujou rovnou 57 🙁

  4. Michal Stanke napsal(a)

   Milan: Pokud vám Firefox padá, postupujte prosím podle této nápovědy, kde jsou popsané vyzkoušené postupy, které většinou pomohou. Začal bych nouzovým režimem, případně obnovou Firefoxu.

 47. Petr Liberský na Facebooku napsal(a)

  Jak je vidět z komentářů, nejsem rozhodně sám kdo má problém s novou verzí 57 🙁

 48. Zdenek napsal(a)

  Firefox používám od jeho prvních verzí a vždy sem ho všem i doporučoval jako ten nej mezi prohlížeči. Překousnul jsem i tu šílenost s číslováním verzí, stejně tak omezování Javy, rušení 32bit verze.
  Ale tato verze (57)… co na to říct a být slušný…. poprvé od prvních verzí FF uvažuji o změně. Rychlost této verze je vyšší (na úrovni starších 32 bit. verze), ale to je jediný klad.

  1. Petr Liberský na Facebooku napsal(a)

   souhlasím, jen si nemyslím, že by byla tato verze rychlejší, ba právě naopak. 🙁

 49. ojojoj napsal(a)

  suhlasim chlapi, vratil som sa na predchadzajucu verziu (56) a som spokojny, ale uvazujem o zmene…

 50. Ludek napsal(a)

  Dnes jsem omylem klikl na to, že chci aktualizovat na verzi 57. Sorry, ale novou verzi jsem nerozdýchal. Přestalo fungovat vlastní nastavení. Právě jsem 57 odinstaloval a začínám instalovat zpět 56.
  Krucinál, nedělejte revoluce! Já nechci každou chvíli změnu funkčnosti ani změnu vzhledu. Já chci stabilní prostředí. Firefox měl největší úspěch, když byl svůj. První potíže začaly, když autoři začali Firefox měnit, tak aby byl podobny Internet Exploreru. A potom se to rapidně zhoršilo, když začali Firefox měnit směrem k Chrome. Dokud byl Firefox originální, tak byl nejlepší.

Více komentářů: 1 2 3