Rubriky: Firefox

Dnes vychází Firefox 57 (Quantum)


Dnes vyjde ve finální verzi Firefox 57! Mozilla odvedla za rok obrovský kus práce a v s loňskou verzí 49 je v benchmarku Speedometer dvakrát rychlejší, hlavně díky novému CSS enginu a vyladěné multiprocesové architektuře. Změn se dostalo i uživatelskému rozhraní, které je skutečně citelně rychlejší – kdo nevěří, ať počká na aktualizaci a vyzkouší. 🙂

Zároveň Firefox 57 ukončuje podporu staré technologie XUL v doplňcích. Takové doplňky jsou ve správci doplňků označeny jako zastaralé a po aktualizaci vám Firefox nabídne alternativy.

Takže co všechno dnes Firefox 57 přinese:

 • Firefox 57 má zcela nové a rychlejší uživatelské rozhraní Photon.
 • Nová domovská stránka nabízí zajímavý obsah pro opětovné navštívení a průvodce, který vám ukáže zajímavé funkce Firefoxu.
 • Nové možnosti nastavení přidávají správu dat stránek.
 • K blokování reklam můžete použít ochranu proti sledování v běžném prohlížení.
 • Nová CSS knihovna Stylo, zrychluje vykreslování stránek. Do Firefox se dostala v rámci projektu Quantum, odtud název verze.
 • Konec podpory pro starou technologii XUL v doplňcích. Podporovány jsou doplňky používající asynchronní WebExtensions API.
 • Mnoho akcí v prohlížeči probíhá asynchronně, takže jsou rychlejší, plynulejší a neblokují zbytek Firefoxu. Například posouvání (scrollování) stránek, přepínání panelů nebo animace tlačítek použité ve Photonu.
 • Procesy pro obsah mají na Linuxu sandbox s omezeným přístupem na disk.
 • Vstupní pole mají podporu pro zadávání data nebo času.
 • Nástroje pro vývojáře mají vylepšený vzhled a úplně přepracované některé komponenty.
 • Udělali jsme hodně změn v překladech a lokalizaci, od konzistence terminologie po texty v možnostech nastavení nebo na chybových stránkách. V ideálním případě si vlastně ničeho nevšimnete. 😉
 • Česká verze Firefoxu posílá v pořadí jako druhý jazyk v hlavičce Accept-Language slovenštinu před angličtinou. Na webech, které se tímto řídí, tak můžete dostat slovenskou verzi místo anglické, pokud česká není k dispozici.

Až Firefox 57 vyzkoušíte, určitě nám napište do komentářů, jaké máte pocity, co si zaslouží pochvalu nebo jestli jste narazili na nějakou chybu.

270 komentářů k článku “Dnes vychází Firefox 57 (Quantum)”

 1. Marcela napsal(a)

  Opravdu katastrofa…prohlížeč nepoužívají jen mladí, to se nějak opomělo.Nechci změny, a když už teda musí být, chci si o nich rozhodnout sama. Mé krásné ikony Noia jsou pryč, bohužel pro mne je prohlížeč nepřehledný, smutný, pro lidi s oční vadou dost k zoufání, ty ikony prostě děs a hrůza. Prohlížeč se seká, bezdůvodně padá, restartuje se…A ještě něco mi vadí: nastavení a možnosti v pravém horním rohu je to samé jako u Chromu, kterému jsem se bránila…Nepřehledné, nebarevné, hrozné.

 2. Bia napsal(a)

  Tak … vydržala som to 3 týždne, vraciam sa späť k 56 (dúfam, že zajtra tam znovu nebudem mať 57 ! ako tu niektorí píšu). Jednoducho nie je dostatok doplnkov a tie, ktoré sú fungujú/nefungujú otrasne, stále mi niečo mizne, raz to funguje raz nie, mám nervy, jednoducho pokiaľ nebude dostatok fungujúcich doplnkov, nemám politickú vôľu používať 57.

 3. Petr napsal(a)

  Kdy proboha s tou příšernou aktualizací něco uděláte, dnes se mi 57 3x aktualizovala, přesto, že mám aktualizace zakázané, vytrvale se vracím k verzi 56, ale dlouho nevydrží a navíc se mi teď i verze 56 teď hrozně pomalu načítá, zřejmě to pochytila z té vaší 57, než se mi načte stránka trvá to asi půl minuty, tomuhle říkáte vylepšení ?

 4. xystus napsal(a)

  Bia: ty doplňky jsou „Achillovou patou“ FF57, ale já jsem si ty své našel. Popište, které vám chybí, pokusíme se pomoci …
  Petr: docela by mi zajímala sestava vašeho stroje. Já si naopak nemůžu vynachválit rychlost a vzhled.

 5. syncz napsal(a)

  Dosud sem využíval ve firefoxu stavovou lištu ve spodní části prohlížeče, kde jsem měl informace co se právě načítá a na jakou stránku vede odkaz, zároveň jsem tam měl ikony pro hromadu užitečných doplňků pro zobrazení mobilní verze, stahování videí s konvertorem, adblock, reset RAM a podobně, dobrá polovina je toho teď pryč. Lze nějak získaz zpět alespoň tu stavovovu lištu, náhradu za URL fixer a zakázaní javascriptu?

  Doplňky byly dominantou firefoxu, pokud nebudou fungovat tak věřím i když nerad že nikomu nic moc nebrání v tom přejít na horší ale rychlejší chrome.

  Jako jedinou užitečnou funkci v posledních verzích považuji screenshot obrazovky, což jsem dříve stejně používal v lepším provedení addon screengrab a celkově mi modulový prohlížeč přijde lepší v tom že si ho přidám tam kde chci a na jiném PC zbytečně nenafukuji funkcí kterou nechci.

  Ocenil bych kdyby vývoj směřoval ke customizaci a cílil na pokročilejší uživatele a ne jim přidával práci. Snaha vyrovnat se dominantním prohlížečům a zaujmout masu je dle mne utopie.

  Delší dobu mi také vadí v horní nabídce balast v podobě neodstranitelných tlačítek (v adresním řádku šipka „zobrazí historii“, „zorazení čtečky“, „akce stránky“, „uloží do služby pocket“, „přidá tuto stránku do záložek“, >> „Další nástroje“ Přijde mi že se tato nabídka neúměrně rozpíná a už mi slušně překáží. Některé z těch funkcí vůbec nevyužívám, některé ano ale přizpůsobil bych si je rád na jiné pozice, navíc naprostou většinu funkcí z těchto tlačítek lze vyvolat z jiných nabídek. Jejich výchozí umístění chápu, ale nevidím důvod k jejich pevnému usazení.

 6. Pavel napsal(a)

  Tak budu asi jeden z mála, který to střízlivě pochválí. Je to dobrý krok k moderně, věřím, že více nedostatků se dopiluje a doufám, že se už konečně začne přemýšlet nad doplňky. Dlouho jsem držel staré verze právě kuli kompatibilitě s doplňky až jsem přešel na vývojářské pomůcky přímo ve FF.

  Nesnáším změny ale vývojářské doplňky se oproti mému x let používanému Firebugu až zas tak nemění. Po 11 letech programování jsem se dokopal k nějaké změně 😀

 7. kamil napsal(a)

  Je to des bes. V praci mam 57, ale uz ji skoro nepouzivam. Doma mam stale 56 s nekolika doplnky a tu pouzivam na svych 50 vybranych a overenych stranek. Kdyz chci jinam, jdu na Chrome. Pokud se FF nezmatori a neumozni aspon castecny navrat k moznostem customizace, je pro me do pul roku navzdy mrtvy.

 8. silva napsal(a)

  Tak jsem to nechala zaktualizovat se na starém pc u maminky, kde těch doplňků tolik nebylo, a můžu napsat, že tak mizerně na tom žádná z předchozích verzí nechodila. Drhne, mrzne. Asi vývojáři nebrali v úvahu nejen starší uživatele, ale ani starší a méně výkonné stroje.

 9. Petr napsal(a)

  QUANTUM PROBLÉMŮ !
  Především s doplňky. Mám ji 26. Pro novou verzi jich je připraveno 5. Z mého pohledu tedy nepoužitelné.

  Při takhle velké změně bych očekával možnost provozovat „starou“ a „novou“ verzi nezávisle, tj. mít nainstalované obě verze.

 10. rené napsal(a)

  Firefox 57: Ve složitějším formuláři nefunguje korektně event „ondblclik“, je odchytáván eventem „onclick“.
  V prohlížeči Chrome , Edge, IE to funguje OK.
  Takže jsem mrzut a rozlaďen.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   rené: Můžete prosím vytvořit jednoduchý testovací případ, třeba na JSFiddle, a vytvořit hlášení v Bugzille https://bugzilla.mozilla.org/?

 11. rené napsal(a)

  Problém je, že v Jednoduchých testovacích případech, které jsem doposud zkoušel se chyba neprojevuje.
  Projevuje se až ve složitějších případech (formulářích). Navíc dochází při dblclicku k bezdůvodnému probliknutí některých prvků formuláře.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   rené: Vytvořte tedy prosím co nejjednodušší složitý případ, kdy se to projeví. Nebo alespoň odkaz na nějaký veřejný formulář, kde se to děje.

 12. Kačer napsal(a)

  Jak se zbavit aktualizací?
  I když mám v FF 54.0.1 nastaveno „Nikdy nevyhledávat aktualizace“, mám smazaný „updater.exe“, v „about:config“ jsem všechny hodnoty předvoleb co obsahují slovo „update“ změnil z „true“ na „false“, stále se chce aktualizovat. To je podle mě teror, tak se nechová ani Microsoft. Pro mě je F54 poslední použitelnou verzí s doplňky které používám a za něž není náhrada (např. Tab Mix Plus, Add Bookmark Here, DblClicker, Speed Dial, Last Tab Close Button).
  A je houby platný, že F58 je rychlejší, když se ke všemu musím zdlouhavě probojovávat. Kdyby šel nastavit bez doplňků stejně jako s nimi, tak není co řešit.
  A aktualizuje i portable verzi a to už mě teda hlava vůbec nebere.

Více komentářů: 1 2 3