Rubriky: Firefox

Dnes vychází Firefox 57 (Quantum)


Dnes vyjde ve finální verzi Firefox 57! Mozilla odvedla za rok obrovský kus práce a v s loňskou verzí 49 je v benchmarku Speedometer dvakrát rychlejší, hlavně díky novému CSS enginu a vyladěné multiprocesové architektuře. Změn se dostalo i uživatelskému rozhraní, které je skutečně citelně rychlejší – kdo nevěří, ať počká na aktualizaci a vyzkouší. 🙂

Zároveň Firefox 57 ukončuje podporu staré technologie XUL v doplňcích. Takové doplňky jsou ve správci doplňků označeny jako zastaralé a po aktualizaci vám Firefox nabídne alternativy.

Takže co všechno dnes Firefox 57 přinese:

 • Firefox 57 má zcela nové a rychlejší uživatelské rozhraní Photon.
 • Nová domovská stránka nabízí zajímavý obsah pro opětovné navštívení a průvodce, který vám ukáže zajímavé funkce Firefoxu.
 • Nové možnosti nastavení přidávají správu dat stránek.
 • K blokování reklam můžete použít ochranu proti sledování v běžném prohlížení.
 • Nová CSS knihovna Stylo, zrychluje vykreslování stránek. Do Firefox se dostala v rámci projektu Quantum, odtud název verze.
 • Konec podpory pro starou technologii XUL v doplňcích. Podporovány jsou doplňky používající asynchronní WebExtensions API.
 • Mnoho akcí v prohlížeči probíhá asynchronně, takže jsou rychlejší, plynulejší a neblokují zbytek Firefoxu. Například posouvání (scrollování) stránek, přepínání panelů nebo animace tlačítek použité ve Photonu.
 • Procesy pro obsah mají na Linuxu sandbox s omezeným přístupem na disk.
 • Vstupní pole mají podporu pro zadávání data nebo času.
 • Nástroje pro vývojáře mají vylepšený vzhled a úplně přepracované některé komponenty.
 • Udělali jsme hodně změn v překladech a lokalizaci, od konzistence terminologie po texty v možnostech nastavení nebo na chybových stránkách. V ideálním případě si vlastně ničeho nevšimnete. 😉
 • Česká verze Firefoxu posílá v pořadí jako druhý jazyk v hlavičce Accept-Language slovenštinu před angličtinou. Na webech, které se tímto řídí, tak můžete dostat slovenskou verzi místo anglické, pokud česká není k dispozici.

Až Firefox 57 vyzkoušíte, určitě nám napište do komentářů, jaké máte pocity, co si zaslouží pochvalu nebo jestli jste narazili na nějakou chybu.

270 komentářů k článku “Dnes vychází Firefox 57 (Quantum)”

 1. Pavel Spálený napsal(a)

  Ano, nabídne alternativy – převážně nepoužitelné! Alespoň v mém případě. Rychlost je fajn, ale není alfou a omegou (kdyby byla, mám už dávno chrome). Ale s těma doplňkama, to je pro mě důvod vypnout aut. aktualizaci…

  ps: zkoušel jsem a hodiny hledal náhrady. Ani jednou nebyla náhrada adekvátní… u některých doplňků je rovnou jasno, že nebudou (např. FEBE a to je opravdu škoda).

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Pro které další doplňky vám chybí alternativa, kromě FEBE? Místo něj je asi nejlepší řešení zálohovat obecně data v systému a celý profil Firefoxu, než jednotlivé věci v každém programu zvlášť.

  2. ladisav.seidl napsal(a)

   Hlavně každou chvíli je to jinak. Mozilu používám jako výchozí prohlížeč. Jak na PC, tak na androiidu. Dnes ráno jsem spustil PC a aktualizoval se mi prohlížeš. Zmizela mi všechna nastavení, záložky, uložené stránky hesla.. No zkrátka vše. Chci předchozí verzi mozily. Dá se někde kontaktovat online podpora??? Díky…

  3. Michal Stanke napsal(a)

   ladisav.seidl: Tohle by aktualizace udělat neměla a návrat k předchozí verzi to rozhodně nevylepší. První si určitě udělejte zálohu stávajícího profilu. Pak se prosím podívejte na plochu, jestli se vám tam neobjevila složka s názvem Původní data aplikace Firefox nebo podobným. Pokud ano, můžete z ní stará data obnovit.

   Žádnou online podporu Mozilla nemá. Jediné oficiální místo je server podpory, kam vedou odkazy. Je tam i možnost se zeptat na fóru (v horním menu odkaz Položit otázku).

  4. silva napsal(a)

   Mně nejvíc chybí Sage a Classic Theme Restorer. Z 57 jsem se vrátila na 56 a zakázala aktualizace. Doma i v práci.

  5. Michal Stanke napsal(a)

   silva: Náhradou za Sage je https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/feedbroreader/. U CTR záleží, co přesně chcete v rozhraní Firefoxu změnit. Je to trochu složitější než doplněk, ale autor CTR připravil náhradu, viz https://www.mozilla.cz/zpravicky/dnes-vychazi-firefox-57-quantum/comment-page-1/#comment-7461.

  6. silva napsal(a)

   Feedbro jsem si nainstalovala už před psaním téhle odpovědi, ale je oproti sage zbytečně komplikovaný s desítkami možných nastavení a celý v angličtině, s kterou se peru. Nenašla jsem možnost, jak ho dostat do levého sloupečku jako sage (a jako mám záložky s pomocí CTR), aby se nemusel rozklikávat a rozbalovat.

  7. silva napsal(a)

   Abych to upřesnila – nechci nic vyskakovacícho, zpívajícího, blikajícího. Chci strohý sloupeček se seznamem kanálů, kde se mi tiše a bez rušení se stálou přítomností před mýma očima zvýrazní to, kde něco přibylo, a já až budu chtít a moct (v práci), si to otevřu. V co nejjednodušším zobrazení, aby mi z toho nemrzl stoletej noťas připojenej na mašiny.

  8. silva napsal(a)

   A ještě navíc zírám, že se mi ani nedaří naimporotovat tam seznam kanálů ze sage. Už nevím jak, .json zálohu vyexportovanou ze sage to nežere (přestože tvrdí, že byla succesfuly imported) a OPML zas neumí Sage, jen html. Nebo já nevím jak.
   Zbytečně akorát tratím drahocenný volný čas. Tolik ho zas nemám.

   Jednodušší bude opravdu zůstat v 56 a počkat, jestli se ten slavný vývoj posune uživatelštějším směrem.

 2. Lukáš napsal(a)

  No, hodně mi chybí NoScript (ten snad bude) a OpenWith (ten sice je, ale vyžaduje instalaci Pythonu jen proto, aby otevřel jiný prohlížeč, takže se bez něj obejdu.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   NoScript je prý v tuto chvíli rozdělaný. Už hotová alternativa je kdyžtak uMatrix.

   Našel jsem nějaké https://addons.mozilla.org/firefox/addon/external-application/, https://addons.mozilla.org/firefox/addon/open-in-chrome-browser/, https://addons.mozilla.org/firefox/addon/open-in-internet-explorer/, https://addons.mozilla.org/firefox/addon/open-in-microsoft-edge-browser/ a další od stejného autora, ale ty zase vyžadují nainstalovat nějakého vlastního klienta.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Lukáš: Tak ten NoScript… 🙂 https://hackademix.net/2017/11/14/double-noscript/

  3. Lukáš napsal(a)

   Ty externí otvírače bohužel všechny potřebují nějaký externí program, což už z hlediska bezpečnosti je riziko. Holt si budu muset Chrome otvírat ručně.

 3. Kluk z plakátu napsal(a)

  „Mnoho akcí v prohlížeči probíhá asynchronně, takže jsou rychlejší.“
  – Poněkud protimluv. Asynchronní zprávy přes hlavní vlákno, a čekání na odpověď v „child/content“ vlákně bude vždycky pomalejší.
  Ostatně, ne nadarmo už bylo vytvořeno několik poptávek v bugzille, že kromě asynchronních zpráv jsou i ve WebExtensions prostě potřeba i synchronní zprávy.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Myšleno je tím mimo hlavní vlákno a u většiny těch věcí asi není potřeba čekat na nějakou návratovou hodnotu. Více info viz https://hacks.mozilla.org/2017/11/async-panzoom-apz-lands-in-firefox-quantum/.

  2. Kluk z plakátu napsal(a)

   Ano, v případě, kdy není třeba odpověď, a zvlášť, pokud bude děláno mnoho takových věcí najednou (což ale není vždy takový případ), to dané vlákno „na nějaký čas“ nezablokuje.
   I když si nemyslím, že tohle všechno vyvažuje věci, které se kvůli tomu zrušily…

 4. SpookY napsal(a)

  Firefox ERS, Palemoon, Vivaldi… špatné časy přišly na kdysi nejlepší prohlížeč… ať ti Mozilla nechá kecy o tom, že pro addony jsou alternativy – jak napsal jeden z předchozích přispěvatelů výše, jsou většinou nepoužitelné
  … já sám třeba nevím, čím bych nahradil např. Scrapbook (X), kde nejde jen o alternativu, ale i o data, která v něm mám a která bych rád někam převedl.

  Mozilla svou povýšeností a namyšleností dosáhne pravého opaku, než o co se oficiálně snaží – ztratí i ty skalní uživatele, kteří FF používají právě proto, že si ho upravili pomocí rozšíření a ty teď nebudou fungovat. Ti, kterým stačí jen tupý prohlížeč, ti už místo FF dávno mají Chrome/ium či Vivaldi.

  1. MIK napsal(a)

   Tak nějak, zdá se mi, že mozilla převzala pochody od MS, který také ví, co uživatel chce a přesto nejede vlak. Nebo když výrobci potravin argumentují, že Češi mají specifické chutě, proto se liší složení 🙂
   Každopádně jsem nakopl ESR verzi, tak jak v práci a nejspíš začnu po x letech hledat alternativní prohlížeč, zatím mě napadá Yandex, který na androidu je na míle vzdálený od pomalého a funkčně tupého FF.
   bez alternativ: TabMix+, Status-4-Evar, dál jsem neměl chuť hledat další addony

  2. Michal Stanke napsal(a)

   MIK: Důvod není o tom, že by Mozilla chtěl něco vnucovat uživatelům, ale v tom, že beze změny technologie pro doplňky by se Firefox nemohl vyvíjet dál.

  3. silva napsal(a)

   Spooky, podepisuju.

   Michal Stanke – jako uživatele mně naprosto nezajímá nutnost změny technologie pro vývoj, pokud ten vývoj vede směrem, který mi nevyhovuje. Nebo dokonce úplně zabíjí to, kvůli čemu tu věc používám.

  4. Michal Stanke napsal(a)

   silva: Tady se nebavíme o směru vývoje, tady se bavíme o tom, aby se vůbec Firefox dal jakkoliv vyvíjet nebo jenom opravovat. Každá předchozí verze Firefoxu, i setinové opravy bezpečnostních nebo jiných chyb, potenciálně rozbíjely jakýkoliv doplněk, nebo v důsledku používání doplňku Firefox samotný.

 5. Antonín Parma napsal(a)

  Ty woe,já to nevydržím jak jsem zvědavej:-)))) At už je venku.

 6. Charla napsal(a)

  Bez TabMix+ si strašně lámu prsty 🙁 Po létech, kdy sem měl prohlížeč nastavený tak, že zadaná adresa se odenteruje a automaticky se otevře v nové záložce se mi teď nezřídka stává, že rozepíšu text na jedné stránce, během psaní potřebuji něco zjistit, tak automaticky kiknu do adresního řádku, zadám adresu a samozřejmě si nevzpomenu, že musím ALT + Enter, ale odenteruji, takže si přepíšu právě otevřenou stránku, na které jsem něco psal. Fakt super. Jsem z toho naprosto happy. Stejně tak jsem zkusil browser.newtab.url v about:config přepsat na adresu kterou potřebuji já (což mi taky dělal TMP, ale bohužel nový panel je stále ten mozillí a ne ten co bych potřeboval já. Takže další mrzutost. Další, čeho jsem si všiml je to, že ve WE verzi mi ani jeden ze správců hesel (LastPass) už nevyplňuje přihlášení přes HTTP auth (dialogová okna, např při přihlášení do routerů, apod.) Vzhledem k tomu, že to nedělá ani jeden ze správců ve verzi WE, tak bych skoro věřil, že je to „vlastnost“ WE, je-li tomu tak, tak další mínus oproti XUL verzím. A to FX 57 ještě nedorazil, to je jen postřeh toho co mě irituje již nyní. Zkrátka mám pocit, že už neplatí „Je to Váš prohlížeč“, jak Mozilla vždy tvrdila, ale nově platí „můžete si dělat s prohlížečem co potřebujete,….., tedy co Vám mi dovolíme“ Takže hlavní výhoda a charakteristika FX mizí. Jaký je vlastně rozdíl mezi tím nainstalovat si FX s WE doplňky a nebo nainstalovat si Chrome s WE doplňky? Co mi FX nabízí navíc? Čím chce smýt tu hořkost, kterou nyní zanechává?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Charla: browser.newtab.url v about:config už neexistuje dva roky. Doplňky to ale měnit mohou, např. New Tab Override. Co se týče správců hesel, tak to nemám tušení. Integrovaný to ale umí. Musel bych se podívat do kódu, jestli je vůbec dostupný, jak to řeší pro Chrome, jestli vůbec.

   Důvody, proč používat Firefox? Není od Googlu, pořád solidní možnost přizpůsobení uživatelského rozhraní, ochrana proti sledování, nebo vůbec možnost zjistit, co se chystá a nějak jednoduše se na tom podílet. Nevím o tom, že by něco takového bylo u Chromia/Chromu jednoduše možné. A i když budeme brát v potaz jenom doplňky, Chrome pro ně nemá třeba postranní panel a další API.

  2. Charla napsal(a)

   Tak update dorazil.
   – Proč nelze tlačítko pro obnovit / zastavit vložit jako součást adresního řádku?
   – Proč stále nelze odebrat tlačítka zpět a vpřed? (Před Australisem to možné bylo)
   – Proč nemohu do „…“ v adresním řádku přidat například „odebírat“ nebo „uložit stránku“?
   Jsem poněkud zklamaný tím, že mi přijde produkt nedodělaný, nejen, že mi nepřinesl nové možnosti úprav, například odebrání „zpět / vpřed“, ale navíc mi odebral již možné možnosti úprav, třeba z hamburgerového tlačítka, již nelze nic odebrat. Co se týče přepsání adresy nového panelu pomocí doplňku, tak pominu-li, že tento doplněk mi nefungoval (nevím proč), tak proč na takovouto základní věc potřebuji doplněk? Dokonce i ten tolik nenáviděný Internet Explorer, má toto v nastavení. To je konstatování po pár minutách používání, jsem zvědav tak za týden, zda u Firefoxu ještě vůbec budu.

  3. Michal Stanke napsal(a)

   Charla: Proč jsou v UI věci tak či onak nevím. Hádal bych, že nejčastější kritikou na Australis po kulatých panelech byla právě nemožnost mít zmiňované jako samostatná tlačítka na liště. Do akcí stránek v adresním řádku mohou přidat asi cokoliv. Pokud tam podle vás něco chybí, https://bugzilla.mozilla.org/ je nejlepší místo, kam o to napsat.

  4. Charla napsal(a)

   Šlo mi spíš o to, proč do „…“ nemohu třeba dát ikonu UBlocku, protože je to věc související se stránkou a já bych ji chtěl mít právě v oněch „—“ na místo v „>>“ ale nenašel jsem způsob jak umístit do trojtečkového tlačítka další akce, které bych si já sám vybral.

  5. Michal Stanke napsal(a)

   Charla: Co je ikona na liště a co akce stránky je u doplňků na rozhodnutí jeho autora. Firefox jako takový nedokáže rozpoznat, co se týká jenom té stránky a co ne. Ty akce stránky se chovají jinak a pro některé stránky ani nemusí být dostupné. Shodou okolností pro uBlock jsem ale zavedení akce stránky minulý týden navrhl. 😉

  6. ojoj napsal(a)

   TabMix+ neskutocne chyba aj mne, prave pre jeho „pritomnost“ som pouzival Firefox (ale uz je asi koniec) – chyba mi otvaranie odkazov zo zaloziek do novej karye a najme ak som presiel myskou na kartu, tak sa mi sama zobrazila – a teraz kliknem a stale na rovnakej karte, autor TM+ slubil, ze to zrealizuje aj pre novu verziu, tak uvidime – inac bay Firefox, chcem mat otvorenych viac kariet ale bez toho, aby som z odkazu zaloziek musel „pridrzat“ ctrl – som znechuteny…

 7. Idealista napsal(a)

  Je hanba, ze bude Firefox 57 vydany bez vyriesenie problemu s gestami v Linuxe a MacOS.
  https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1360278
  Podla tych komentarov, to vypada, ze to mozno nestihne ani do FF58
  Niektore rozlisenia to obchadzaju dvojklikom na zobrazenie menu praveho tlacitka, co sa mi teda paci este menej.

  Budem asi musiet skusit
  https://github.com/thjaeger/easystroke/wiki

  1. Idealista napsal(a)

   Easystroke funguje super.
   V Minte je priamo v zdrojoch, takze instalacia je jednoducha.
   Prednastavene nie je nic, tak som si nadefinoval gesta pre firefox podla klavesovych skratiek.
   https://support.mozilla.org/en-US/kb/keyboard-shortcuts-perform-firefox-tasks-quickly#w_navigation

 8. Vít Pletánek napsal(a)

  Chbý mi toto rozšíření ClassicThemeRestorer a nahradu sem nenašel.
  Za odpověď předem děkuji.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Vít Pletánek: Chtěl jsem o tom napsat českou zprávičku později v týdnu (a možná ještě napíšu). Nové API takové možnosti pro doplňky nemá, ale pořád existuje a funguje soubor userChrome.css. Náhrada za CTR je tak dělaná pomocí něj, viz https://www.ghacks.net/2017/11/13/customize-firefox-57-with-css/.

 9. Kryštof napsal(a)

  Po aktualizaci se mi na ploše změnilo logo Firefoxu.

 10. Michal napsal(a)

  Po aktualizaci mi zmizel doplněk SuperStart kde jsem měl uložený spostu odkazů. Je to něco jako Bookmarks prostě záložky. Jsem z toho uplně nasranej. Vracím se k verzi 56.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Michal: Ano, někteří autoři doplňků opět pro větší vydání Firefoxu doplňky neaktualizovali. S exportem dat z doplňku asi nepomůžu, ale návrh na náhradu z pohledu fungování jsem našel v komentářích. Já třeba pro rychlý přístup k záložkám používám našeptávání z adresního řádku.

  2. Michal napsal(a)

   Teda.. 🙂 paráda děkuji moc za ten odkaz! 🙂

 11. lzap napsal(a)

  Gratuluji, skvělá zpráva. Uvažuji o přechodu z Chrome a doufám že tato verze bude ta pravá. Chrome mi pořád zapisuje ohromné množství dat na disk day/night, od Firefoxu si slibuji zlepšení (a také extension na taby v sidebaru).

  1. Jan Tojnar napsal(a)

   Firefox taky zapisuje „jak divý“, ale ani s levnými SSD by to neměl být problém.

 12. Radoslav Čáp napsal(a)

  Pecka!

  Rychlej jak blesk, doplňky co potřebuju mám nebo jsem našel jejich náhrady.

  DevTools taky vymazlený 🙂

  Doufám, že toto je začátek a nové technologie bude Mozilla ždímat víc a víc!

 13. Petr napsal(a)

  Jenom dva řádky pro top stránky a žádná možnost přizpůsobení. Mě nezajímají „Vybrané“ a “ Útržky“ místo toho alespoň 3 řádek na top stránky. Nebo alespoň možnost vrátit původní vzhled top stránek.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Petr: Zrovna se na to někdo ptal jinde, takže jsem to měl bez hledání. V editoru předvoleb about:config si můžete nastavit kolik chcete pomocí browser.newtabpage.activity-stream.topSitesCount .

  2. Idealista napsal(a)

   Tak na toto by fakt mohlo byt normalne nastavenie.

 14. Pavel napsal(a)

  Chybí mi tabmix plus, potrebuju vice radku na panely, ne jeden rolovaci a panel z odkazu se mi otevre az na konci misto ve vedlejsim novem panelu. To je sileny.

  1. Kluk z plakátu napsal(a)

   > panel z odkazu se mi otevre az na konci misto ve vedlejsim novem panelu

   about:config:
   browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent = true

  2. Pavel napsal(a)

   díky, kvůli „multiline tabs“ jsem se vratil na verzi 56. Běžně mám 30 – 70 tabů a to se v jednom řádku nedá.

 15. Trashman napsal(a)

  Firefox 57 je dnes celý den na serverech Mozily.

 16. Lukáš napsal(a)

  Překlad Možnosti bych změnil na nastavení. To by mi přišlo více logické.

  I když jedu na FF57 více jak měsíc a používám jen default vzhled. Tak mi ta šedá přijde taková vygrcaná, a lehce modrý vzhled bych bral více. Zkoušel jsem motivy, ale ve většině to přebije průhlednost. (jedu na w7)

  Jinak Firefox jede bez problémů.

 17. David J. napsal(a)

  Stahoval jsem před týdnem 57 beta v 64-bit verzi, která se správně chtěla instalovat do ProgramFiles a teď jsem stáhnul 57 release stejným způsobem tedy také win64, tedy
  https://download.mozilla.org/?product=firefox-latest&os=win64&lang=cs
  která se chce instalovat ovšem do ProgramFiles(x86), má to tak být?
  Totiž do téhle chvíle udržuju v ProgramFiles(x86) brandovaný Firefox nyní ve verzi 56.0.2, kde stále fungují starší doplňky. Teď by se mi ale přepsala. Kdybych novou 57 instaloval do ProgramFiles, pokud tam ale sama nechce, nedělalo by to problémy pak s aktualizacema?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   David J.: Nemám teď k dispozici žádný stroj s Windows, abych to hned vyzkoušel, ale jestli to tak opravdu je, je to chyby. 64-bit má jít do Program Files. Zkuste ještě stáhnout instalátor z https://www.mozilla.cz/stahnout/firefox/, možná je tam trochu jiný.

   Každopádně kam si Firefox nainstalujete je čistě na vás. Pokud mu cestu při instalaci změníte, bude prostě na té nové. S aktualizacemi problém nebude. Jediné, na co si dejte pozor, jsou profily. Rozhodně nepoužívejte stejný profil pro různé verze Firefoxu. Udělat pro každou verzi svůj můžete třeba podle tohoto návodu – je sice pro betaverzi, ale postup je stejný.

 18. V. napsal(a)

  Proboha jak tu hrůzu vypnu?
  Ten vzhled je otřesný a na win 7 s aero vzhledem to vypadá jak porouchané, místo 2,5 GB RAM a 25 % výkonu jednoho jádra to teď žere 20x 100 – 250 MB RAM a 7 % výkonu na všech jádrech – kde najdu návod, jak tu „57“ odinstalovat a nechat si dřívější verzi (a zablokovat ji proti dalším svévolným Vašim změnám)?
  Děkuji

  1. Michal Stanke napsal(a)

   V.: To číslo 20x je asi přehnané – tolik procesů Firefox nemá, pokud jste neměnil jeho skrytá nastavení. Co se týče vzhledu, tak aero efekt umí přebít motivy vzhledů. Buď vestavěný světlý a tmavý (Správce doplňků > Motivy vzhledu) nebo jakýkoliv, který si najdete na https://addons.mozilla.org/cs/firefox/themes/. Je tam dost jednobarevných a když zadáte do vyhledávání „aero“ nebo „windows 7“, určitě tam najdete i nějaký, který to spraví https://addons.mozilla.org/cs/firefox/search/?q=aero&type=persona.

  2. Idealista napsal(a)

   Diki za info o temach. Nikdy som nemenil temu, ale ta default cierna na neaktivnych kartach je strasna, vypada to ako chyba.
   Uz len zistit ako presvedcit firefox aby pre ikonu adresarov zaloziek pouzival systemovu a nie tu hroznu sedu, ktora sa k zvysku systemu vobec nehodi.

   Som zvedavy ako to bude vypadat na Linuxe, ale na Win7 nic moc.

  3. Ladislav Strnad napsal(a)

   Před hodinou jsem to taky řešil. Stáhnul jsem si verzi 56.02 ze slunečnice a přeinstaloval ji přes tu padesát sedmičku. Naštěstí se to nebránilo. Mám zpět to co jsem měl před aktualizací. A v Nastavení jsem zadal „Nikdy nevyhledávat aktualizace“.

  4. silva napsal(a)

   v. – já to odinstalovala návratem do bodu obnovení počtače a pak obnovením starší verze updateru ve složce Firefoxu v Program Files.

 19. mrfox napsal(a)

  Dá se nějak odebrat/vypnout služba Pocket?

  1. David J. napsal(a)

   mrfox: extensions.pocket.enabled, to zcela stačí.
   Vykřičený trouba: zcela jednoduše, např.
   https://download.mozilla.org/?product=firefox-esr-latest&os=win&lang=cs nebo
   https://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/56.0.2/win32/cs/

  2. Lukáš napsal(a)

   V about:config extensions.pocket.enabled;true dál na false

 20. Marian Krajak napsal(a)

  Tedy nesmírně mi tu chybí dlaždice New tabs nebo jak se to jmenovalo. Prostě dlaždice pro zástupce webů na úvodní stránce, které jsem si mohl libovolně rozmístnit po obrazovce. To, co je tam teď, ty dva řádky po šesti dlaždicích, je celkem nepoužitelná náhražka.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Marian Krajak: Nepamatuji si, že by šli rozmisťovat libovolně, ve výchozí stránce byly pořád zarovnané v mřížce. Nepoužíval jste nějaký doplněk?

   Pokud jde o počet dlaždic v novém panelu, ten jde upravit (viz https://www.mozilla.cz/zpravicky/dnes-vychazi-firefox-57-quantum/comment-page-1/#comment-7471). Když pak najedete na některou z dlaždice top stránky, v jejím pravém horním rohu je nabídka pro její připnutí nebo změnu na jinou adresu.

  2. tom napsal(a)

   V androidu toto nastavení chybí, koukam na osm nepoužitelných záložek a spoustu nesmyslných doporučených. Ty se mi povedlo vypnout, ale dát tam větší počet nejnavštěvovanějších nebo ideálně předchozí vzhled se mi nepodařilo. Prosim o radu, používám to neustále a z quantumu jsem hodně nešťastný.

 21. Lukáš napsal(a)

  Michale dělá si ta Mozilla prdel? Používal jsem Firefox v beta verzi a na novém panelu jsem měl sadu velkých dlaždic.

  Teď tam mám nadpis Top Stránky a dlaždice ve velikosti mobilního OS. To nemluvím o tom, že tam chybí možnost větší customizace. Jak jsem jel teď na té betě 57. Tak jsem byl docela spokojenej, že prostor na novém panelu na velkém monitoru je využitý.

 22. šnek napsal(a)

  Tree Style Tabs nefungují. Sice jsou převedeny do WE, mám je v postranní liště, ale všechny záložky jsou zobrazeny jen v horní liště.

  Nemůžu najít jak to nastavit.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   šnek: Tree Style Tabs je s novým Firefoxem kompatibilní, viz https://www.mozilla.cz/zpravicky/doplnek-tree-style-tab-vydan-jako-webextension-bude-fungovat-i-ve-firefoxu-57/. Panely se ale zobrazují v postranním panelu i v liště, protože tu zatím doplňky skrývat nemohou. Jde to ale udělat přes userChrome.css.

  2. šnek napsal(a)

   Resetoval jsem profil a začalo to fungovat.

  3. šnek napsal(a)

   Problém nebyl v tom, že se zobrazovaly _i_ na hoře, ale _jenom_ nahoře.

  4. David J. napsal(a)

   Mě se moc líbí tab redux, cením si že má zavírací tlačítko, na které se dá klepnout i bez znovu aktualizování stránky pod záložkou.

 23. Mozilla.cz na Facebooku napsal(a)

  V.: To číslo 20x je asi přehnané – tolik procesů Firefox nemá, pokud jste neměnil jeho skrytá nastavení. Co se týče vzhledu, tak aero efekt umí přebít motivy vzhledů. Buď vestavěný světlý a tmavý (Správce doplňků > Motivy vzhledu) nebo jakýkoliv, který si najdete na https://addons.mozilla.org/cs/firefox/themes/. Je tam dost jednobarevných a když zadáte do vyhledávání „aero“ nebo „windows 7“, určitě tam najdete i nějaký, který to spraví https://addons.mozilla.org/cs/firefox/search/?q=aero&type=persona.

 24. jaa napsal(a)

  Vážení a milí, nemíním tancovat jak Vy pískáte. Ty vnucené a nevyžádané aktualiozace s naprosto nelogickými a nežádanými dopady si strčte za klobouik. Chápu, že chcete naše PC dostat pod kontrolu a vnucovat liderm Vaše „nápady“. Kdo ví proč. Ale už jste jej „vnucenými novinkami“ tak zmršili, že nemám náladu pátrat jak to dostat do uživatelského normálu. Takže mažu a pokorně se vrátím i IE popř. jinam. Mějte se.

  1. jaa napsal(a)

   A ještě bych Vás upozornila, že na tyhlety zásahy a překonfigurování soukromého počátzače bez souhlasu majitele jsou paragrafy. Nemáte na to právo ani když je to soubor free – tedy neplacený. Takže nashle. To vyřazení počítače z provozu Vás bude něco stát.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   jaa: Dobrý den. Toto je webová stránka uživatelské komunity. V článku výše se dočtete, že došlo k aktualizaci Firefoxu na novou verzi. Děje se tak na pozadí automaticky každých 6 až 8 týdnů, kdy nové verze vycházejí. Podobně se vám aktualizuje i operační systém Windows nebo jiné programy. Obvykle aktualizace obsahují bezpečnostní aktualizace, někdy nové funkce a v tomto případě i nové uživatelské rozhraní Firefoxu. Co přesně vám aktualizace rozbila nebo vyřadila z provozu?

  3. Idealista napsal(a)

   Tak to zelam vela stastia s IE.
   My ho v praci musime niekde pouzivat a moznosti konfiguracie su omnoho horsie a oproti FF57.

   Nie vsetky zmeny GUI sa mi pacia, ale nakoniec to nie je az taka uplna katastrofa a za 10 min. som si to upravil hadam este lepsie nez predtym 🙂

  4. jaa napsal(a)

   Po minulé aktualizaci mi odešla možnost sledovat kamerky na záchr. stanici. Ať dělám co dělám nee. Taky některé na Youtube. No a teď mi straší na obrazovce místo toho co bylo, akorát stránka s nejčastěšji navštívenými. Když jsem se dopracovala k stálému otevření záložek, tak se mi o 10 čísel zúžila obrazovka. Co to udělá když PC vypnu a pak zapnu nevím, zatím jsem to nezkoušela. Navíc – pokud vím všechny aktualizace ve W7 mám vypnuty. Tedy byla možnost aktualizací se souhlůasem. To zdá se padlo a děšláte si co chcete.
   Ač ročník 42 s počítači pracuji od půlky 80tých.. Nebyl program, který bych nerozchodila ale to co se děje poslední dobou jhe už trochu moc. Navíc ta neustálá kontrola mne štve,.

  5. jaa napsal(a)

   Pane Stanke, když už radíte, tak mi prosím poraďte, kde v minulé verzi lze vypnout automatickou aktualizaci. Mám totiž ještě jeden starší počítač, s XP seřízený podle toho jak potřebuji a jsem zvyklá a nerada bych – aby se mi i ten rozhasil jak tenhle nový letošní s W7. Už tak mi ty sedmičky dávají zabrat.
   V poště jsem se nakonec dopracovala k vašemu Thunderbildu, který aspoň z části připomíná outlok – jehož nová verze je tak neskutečná že byla odejita. Ještě bych potřebovala něco najít místo sofťáckého OFFICE, jehož nová verze je přímo děsivá,
   Díky

  6. Tomáš Zelina napsal(a)

   jaa: Můžete si nainstalovat verzi Firefox ESR, což je stará verze Firefoxu, ale ještě nějakou dobu bude dostávat bezpečnostní aktualizace. Vypínání automatických aktualizací nedoporučuji, právě kvůli bezpečnosti.

  7. Tomáš Zelina napsal(a)

   Jako náhradu MS Office můžete používat opensource LibreOffice.

 25. nasralah napsal(a)

  S Firefoxem jsem skončil. Než abych používal ubohou parodii na Chrome, používám raději pravý Chrome. I když nerad!

  1. Michal Stanke napsal(a)

   nasralah: V čem je pro vás nový Firefox horší než Chrome?

  2. nasralah napsal(a)

   V čen je FF horší než Chrome? Třeba v tom že se každou chvíli něco v FF změní nebo dokonce zruší. A že Mozilla uživatelům vytrvale bere o co zájem mají a vnucuje jim co nechtějí. Týká se především rozšíření. Firefox jsem používal od doby jeho vzniku. Tenkrát ho oddělili od přerostlého molochu obsahujícího všecko od browseru až po kecálka a udělali Firefox jako malou sympatickou a funkční aplikaci. Ta ale po těch letech dorostla do ještě většího molochu, než od kterého se oddělila když vznikal FF!

  3. David J. napsal(a)

   Já si to taky pamatuju (netscape) ale nesouhlasím, Mimochodem Mozilla si uvědomuje, co si uživatelé přejí, a proto psala už déle, že to co zatím nejde půjde později (např. větší možnosti vzhledu), naopak nechtěla brzdit vývoj důležitějších vlastností prohlížeče, jako rychlost gui a vykreslování stránek.
   Já bych zase třeba chtěl více popsaných nastavení po vzoru seamonkey nebo palemoon v základu, Vyhovoval mi doplněk config mania, který už nefunguje. Vyhoval my v něm i volitelný user agent, který fungoval. Věřím, že tohle vše postupně fungovat bude. Chápu, že změny které překopaly prohlížeč o základu si vynutily dosavadní nefunkčnosti. Jinak staší verze lze stále používat i starší doplňky, stále funguje historie verzí.

  4. Michal Stanke napsal(a)

   nasralah: Rozumím, problém je změna, ne to, co který prohlížeč (ne)nabízí. S tou každou chvílí bych byl opatrný. Poslední velká změna byl Firefox 29 a to je tři a půl roku zpátky.

 26. Jan Nováček napsal(a)

  Tak fireBug je definitivně pryč už nějakou chvíli (kvůli tomu jsem s laděním kódu přešel na chrome), ale teď mi zmizel i Tab Groups (Skupiny panelů). Existuje doplněk který mi umožní filtrovat si otevřené panely, tak aby nebyly vidět všechny najednou a po restartu prohlížeče se mi obnovily? Nechci si každý panel, ke kterému se chci ještě vrátit, přidávat (a následně odebírat) ze záložek. V práci tipicky seskupená vlákna diskusí k jednomu tématu, stránky týkající se jednoho vývojového prostředí, doma ověření dostupnosti zboží/knížek/filmů… Nebo jen prostě potřebuji odskočit na chvíli od rozpracované činnosti, ale nechci si aktuální panely pomíchat. Prostě se k těm skupinám občas vracím a až už je to vyřízeno, tak stránku zavřu a nemusím nikde nic odebírat ze záložek. Našel jsem nějaké skupiny, ale to umí maximálně panel podbarvit a to je na nic. Otevření druhého okna nic neřeší, protože po restartu … to ještě otázka, které zálozžky z kterého okna se mi obnoví.

  1. David J. napsal(a)

   Na tohle jsou vhodné profily. Nově provedené možnosti v technických informacích. Každý profil může mít své specifické nastavení i svou historii.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Dají se použít i kontejnery s Firefox Multi-Account Containers. Kromě oddělení cookies to umí i panely v jednotlivých kontejnerech schovat, takže je nikdo neuvidí a ani vás nebudou rušit. Případně se dá použít Tree Style Tab – jedním kliknutím v postranní lište se panely schovají, druhým zase ukážou.

  3. Jan Nováček napsal(a)

   Díky,
   ty kontejnery jsou super, minimálně z toho důvodu, že oddělují session, takže jde spustit jedna aplikace v rámci prohlížeče víckrát – super na vývoj :). Tree style Tab bohužel neumí schovat panely nahoře a když jich mám otevřených 80, je to dost :). Ale docela mi vyhovuje OneTab. Není to tak přehledné, jako TabGroups, ale svůj účel to plní. Doufám, že se budou pluginy ještě vyvíjet. Některé, dnes zkuošené, mají chyby. Dokonce jsem přišel i o otevřené záložky. Každopádně, sice jsem si trochu zanadával při hledání alternativ, ale jinak zatím docela spokojenost. Rychlost je znát.

   Nakonec ,snad jen alternativu k URL alias jsem nenašel. Bez ostatního se obejdu a nebo je slíbený dovývoj 🙂

 27. Jan Novak napsal(a)

  Koncim s FF a celou Mozillou a zacinam doporucovat zakaznikum prechod na jiny prohlizec! Pouzivam asi 20 addons a ani jeden nema nahradu, jen trapne nahrazky. Nechci nic integrovane co mi diktuje Mozilla, chci si svobodne vybrat co budu pouzivat a co ne.

  1. Idealista napsal(a)

   Tak to Vam ostava asi len daka vetva starsieho Firefoxu. S Chromom to moc nevyhrate a o IE radsej nehovorit.

   Ja by som tomu dal sancu … vlastne tomu prave davam sancu 🙂

 28. Jméno napsal(a)

  Doporucuji stahnout a pouzivat verzi Firefox ESR, u ktere by mela byt podporda puvodnich addons minimalne do March 6 2018. Mozilla by si do te doby mela rozmyslet, zda bude nove vydavat prohlizec pro hloupe uzivatele (myslet za ne a branit je), nebo znale uzivatele, kteri ji do ted pouzivali a nova verze je omezuje.

  1. Tomáš Zelina napsal(a)

   Tady ani tak nejde o bránění a myšlení za uživatele, staré doplňky na bázi XULu byly odříznuty jednoduše proto, že již nebylo reálné je udržovat při životě, bylo velmi, velmi náročné je provozovat ve více procesech a prakticky znemožňovaly jakoukoli změnu v jádře či UI prohlížeče.

   Navíc vzhledem k síle doplňků, kdy doplněk mohl dostat Firefox do stavu, kdy z něj tento doplněk již nebylo možné odinstalovat, musel být každý doplněk na addons.mozilla.org ručně (!!!) zkontrolován, což je enormní zátěž, zvážíme-li navíc, že kontrolu prováděli dobrovolníci ve svém volném čase.

   Připočtěme k tomu to, že se s každou aktualizací Firefoxu samovolně rozbíjely (vzhledem k jejich architektuře) a máme dokonalý recept na katastrofu. Vůbec se nedivím, že tuto technologii přestali podporovat.

   Naproti tomu nové WebExtensions ve Firefoxu 57, ačkoli nemají takové možnosti, všechny tyto problémy řeší. Jsou například kompatibilní nejen napříč verzemi – doplněk napsaný pro Firefox 57 by měl být fungovat i s budoucím Firefoxem 107 – ale i napříč prohlížeči, takže vývojářům stačí napsat doplněk jednou, a spustí (s drobnými úpravami) ho ve Firefoxu, Chromu, Opeře, dokonce i v Edgi. A podobných výhod jsou mraky.

 29. jaroslav napsal(a)

  To je opravdu graficky ošklivé! Na ten tmavý pruh nahoře se mi vůbec nechci klikat. Nezkoumám, co vše to umí, ale rád bych předchozí grafickou verzi, je ji možné nějakým způsobem získat?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   jaroslav: Jestli vám jde o vzhled, zkuste si ve správci doplňků nastavit tmavý nebo světlý, který nepoužívá barvu motivu ze systému, případně nějaký motiv z addons.mozilla.org.

   Pokud se opravdu rozhodnete pro návrat ke starší verzi, na serveru podpory je kdyžtak návod. Před downgradem ale důrazně doporučuji najít řešení pro novou verzi. Jednak downgrade nemusí vždy proběhnout v pořádku a také tím zůstanete u neaktuální verze bez bezpečnostních oprav.

 30. Ladislav Strnad napsal(a)

  Je rychlejší, to je pravda. Ale jinak všechno špatně. Vše, co jsem za leta používání měl nastaveno a „vymazleno“ téměř k dokonalosti a fungovalo to k mé naprosté spokojenosti, je pryč! Chci zpět verzi 56. Kdo mi poradí jak na downgrade???

  1. Ladislav Strnad napsal(a)

   UFF, povedlo se. Honem jsem si stáhnul verzi 56.02. Instalace přes verzi 57 se povedla, takže mám zpět vše co potřebuji. 🙂

   1. Petr Liberský na Facebooku napsal(a)

    Nemáte prosim čistou verzi 56, ja se na ni musim dostat z ceske verze 40, aktualizace nabidne 43, pak 47 a nakonec 56, když instaluju rovnou 56, tak se mi nainstaluje rovnou 57 🙁

    1. Michal Stanke napsal(a)

     Petr Liberský: Pokud chcete používat starší verzi, jako první ve Firefoxu 57 zakažte aktualizace. Pokud chcete mít jistotu, použijte editor předvoleb about:config a změňte tam app.update.enabled na false. Následně si stáhněte předchozí verzi podle tohoto článku nápovědy.

  2. Michal Stanke napsal(a)

   Pro ty, kdo by tápali, je kdyžtak na serveru podpory návod. Před downgradem ale důrazně doporučuji najít řešení pro novou verzi. Jednak downgrade nemusí vždy proběhnout v pořádku a také tím zůstanete u neaktuální verze bez bezpečnostních oprav.

  3. Pavel napsal(a)

   Chlape, naho’d sem odkaz, odkuj si jej mohu také stáhnout. Mockrát díky.
   Rychlost FF je skvělá, ale co ty odporný hranatý panely nahoře? Nejhorší na Mozille je to, že mi něco vnucuje ve jméno jakéhosi dobra. ne, nechci! Proč mi neumožníte si vybrat? proč mi nemůže zůstat starý vzhled, na který jsem byl léta zvyklý? Proč?
   Na počátku nového tisíciletí, kdy FF byl prvně vydán, to byl nejlepší prohlížeč.
   Nejhorší zkrátka je, že mi měníte vzhled a fungování prohlížeče. Nemohu se bránit a ta bezmoc je k „nasupení“. Nemusíte mi radit, přestat jej používat. Byla by to legrační odpověď 🙂

  4. Tomáš Zelina napsal(a)

   Verzi ESR, která bude podporována neméně do poloviny příštího roku, můžete stáhnout zde.

 31. Jan Novak napsal(a)

  Doporucuji stahnout si verzi Firefox ESR, ta bude jeste nekolik mesicu podporovat puvodni addons a nastaveni. Rekl bych ze jiz tedy neplati slogan „Internet pro lidi, ne pro peníze“. Pokud by tomu tak opravdu bylo, Mozilla by se postarala o to, aby addons ktere pouziva nejvice uzivatelu (sama vi ktere to jsou), byly vporadku i v nove verzi. Proc je kuprikladu integrovan Pocket a treba NoScript a uBlock ne? Zeby proto ze blokuji reklamy na kterych nekdo vydelava penize? Proc podporujete Chrome (WebExtensions are limited and not as powerful as the XUL framework)? Kam cert nemuze, tam nasrtci Chrome 😀

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Jan Novak: Doplňky a internet jsou naprosto rozdílné věci. Bohužel doplňky, které používali starou technologii XUL, museli zaplatit daň za to, že XUL je z dob ještě před prvním Firefoxem a nadále už by se Firefox nemohl vyvíjet, pokud by ho podporoval.

   I Mozilla musí z něčeho žít, ale internet nikomu neprodává. Pocket byl integrovaný v rámci nějaké dohody, kterou neznám, každopádně před nějakou dobou Mozilla celý Pocket koupila, takže integrace do Firefoxu dává smysl – je to její služba.

   NoScript a uBlock nejenom blokují reklamy, ale i potenciálně rozbíjejí weby. Každopádně něco takového je a jmenuje se to ochrana proti sledování. Můžete si ji teď zapnout i pro normální prohlížení a blokuje známé prvky, které uživatele sledují napříč různými webovými stránkami.

  2. Comodet napsal(a)

   Rozumim tomu dobre, ze funkce „blokovani sledovani“ stahuje seznam toho co ma blokovat od Mozilly, takze sleduje co nechci sledovat?

  3. Michal Stanke napsal(a)

   Comodet: Firefox blokuje podle seznamu, který má stažený celý u sebe. Co blokuje se ven nedostává. Funguje to podobně jako u jakéhokoliv adblocku, který má také v sobě seznamy, podle kterých blokuje. Ptát se na každý prvek, jestli ho má zablokovat nebo ne, by bylo neuvěřitelně pomalé.

  4. Comodet napsal(a)

   Tak uz zbyva jen zajistit aby stranka Disconnect.me o ktere se neda nic zjistit byla na seznam disconnect.me. 🙂

  5. Michal Stanke napsal(a)

   Comodet: Co byste chtěl o Disconnectu vědět?

 32. Pavel napsal(a)

  Popravdě, jsem nešťastný. Hodně nešťastný. Potřebuji alespoň dva, raději tři řádky záložek (oušek:), potřebuji automatické aktualizace některých oken v různých intervalech, potřebuji, aby se mi odkazy, stránky ze záložek a adresního řádku otevíraly v nových panelech.

  Jediné, co se jakž tak podařilo, jsou automatické aktualizace, ale doplněk nefunguje v nových oknech (např grafy na druhém monitoru). Je nutno nejprve nastavit refresh a teprve potom oddělit panel do nového okna.

  Tile Tabs WE funguje divně a při každém spuštění jinak, to raději nastavovat na druhém monitoru ručně. A k čemu je dobrý ten prázdný čtvereček vpravo nahoře?

  Tak to hezky fungovalo… Proč mi to děláte?

  1. Pavel napsal(a)

   Pardon, čtvereček vlevo nahoře, tam, co bývá ikona…

  2. Pavel napsal(a)

   A ještě jednu věc (ale to bylo i dříve) – jestliže mám v jednom (hlavním) okně vlevo postranní panel se záložkami, ale v ostatních oknech ne, proč se mi po novém otevření objeví postranní panel ve všech oknech?

 33. nasralah napsal(a)

  Ono je už Mozille zatěžko udělat u linuxové verze balíčky DEB a RPM ? To jistě linuxáci ocení. Hlavně ti začínající pro které se ani neobtěžujete přijít s nějakým návodem k instalaci.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   nasralah: Balíčky si řeší každá distribuce sama kvůli kompatibilitě. Jedna věc je formát balíčku, druhá věc jsou závislosti apod., co které distro má nebo nemá. Řešit by to mohl Snap a Flatpak, kde je aplikace od systému více izolovaná.

   Co se týče návodu k instalaci na Linuxu, Firefox je tam většinou výchozí a nebo v repositář, takže ho najdete normálně v grafickém správci softwaru, podle distribuce.

 34. Pavel napsal(a)

  Dle mého názoru Firefox používali především ti, kteří z nějakého důvodu potřebovali rozšíření, které u jiného prohlížeče neměli. Další Chrome je k ničemu, zvláště, když je originál přibalen i k rohlíku ke snídani. Nevím, zda jste se vydali správnou cestou.

 35. Alfi napsal(a)

  Dnes aktualizovaný Firefox zprznil Google vyhledávání. Lišta na posouvání okna (vpravo) zmizela.
  Vidím 5-6 výsledků vyhledávání a ostatní jsou nedostupné, protože nesjedu na stránce níže.
  Všude jinde je vše O.K. , jen na Google to přestalo fungovat.
  Nevím co s tím.

  1. Alfi napsal(a)

   Beru zpět – vyřešeno.

   Zkusil jsem vypnout blokovací doplňky uBlock Origin a AdBlock Plus.
   Potom jsem aktualizoval stránku Google a vyskočila mi obvyklá pravidelná otravná hláška, kde musím souhlasit, že patřím Googlu s celým svým majetkem i se svými dětmi.
   Teprve pak mi Google dovolil pracovat.
   uBlock Origin i AdBlock Plus jsem znova spustil a vše již O.K.
   Ale je jasné, že až příště Google opět bude vyžadovat moji přísahu, že si se mnou mohou dělat co chtějí, tak se to bez vypnutí těch dvou doplňků nedovím – tedy dovím tak, že Google mi opět začne stávkovat.

  2. Pavel napsal(a)

   Alfi: řeším to vždy a pokaždé jednoduše. Jakmile mi strýc goog nabídne srdcervoucí pojednání o odsouhlasení jejich pravidel, že budu neustále sledován ….. a nemůžu tedy vyhledávač ale i YT používat, okamžite mažu cookies. poté zmačknu F5 a vše běží OK. opět do té doby, než mi to strejc nabídne znovu k odsouhlasení.

 36. xystus napsal(a)

  Pavle, můžete třeba taky takhle:
  doplněk I don´t care about cookies
  a třeba si upravit i Soukromí a zabezpečení v Možnostech.

 37. Lukáš napsal(a)

  Souhlas a veliký!!!

  Idealista napsal(a) 15.11.2017 v 14:56:

  Diki za info o temach. Nikdy som nemenil temu, ale ta default cierna na neaktivnych kartach je strasna, vypada to ako chyba.
  Uz len zistit ako presvedcit firefox aby pre ikonu adresarov zaloziek pouzival systemovu a nie tu hroznu sedu, ktora sa k zvysku systemu vobec nehodi.

  Som zvedavy ako to bude vypadat na Linuxe, ale na Win7 nic moc.

  1. David J. napsal(a)

   K tomu win7 (http://tli.tl/bugmozilla), nebo dalších problémech .. https://blog.nightly.mozilla.org/. Chci říct, vědí o tom ale možná to bude až v další verzi.

 38. tt napsal(a)

  Všechna videa jsou růžovo zelená, paráda.

  1. Michal Stanke napsal(a)

   tt: Viz prosím https://support.mozilla.org/cs/questions/1185093.

 39. Zbyněk Král napsal(a)

  Novou verzi 57 jsem vyzkoušel a opravdu musím uznat, že rychlost vykreslování stránek v porovnání s verzemi staršími je blesková. K designu nemám absolutně námitek, naopak během deseti minut jsem se plně v prohlížeči pohyboval a řekl bych, že je jeho ovládání naprosto intuitivní. Uznávám, vývojáři Mozilly udělali spoustu dobré práce.
  Tady však slova mé chvály končí. Nebudeme si nic nalhávat, absence oblíbených doplňků, respektive adekvátních náhrad za ně, udělala z tohoto prohlížeče pouhopouhou prázdnou nádobu. Vždyť právě doplňky byly vašim trumfem a věcí, kterou jste se odlišovali od konkurence. Spousta ze starých doplňků, které uživatelům zpříjemňovali každodenní používání prohlížeče, nemají náhradu. Chápu, vývoj jde dál, nic proti WebExtensions, ale myslím si, že se Mozilla měla během uplynulého období více věnovat i vývojářům doplňků a poskytnout jim podporu pro hladký přechod na novou technologii, třeba i finanční. Nejde přeci totálně změnit nějakou věc a jen tak říct: „ je to na vás kluci, přeprogramujte si ty doplňky sami, ju!“
  Už jsem to tu jednou do komentářů psal, mám takový zvyk rozdělit každý rok nevelkou částku mezi projekty, které používám, anebo mě zaujaly a poměrně dlouho mezi ně patřila i Mozilla. Ovšem již minulý rok jsem vám nepřispěl. Bylo to proto, že jsem ztratil důvěru ve směr, kterým se Firefox ubírá. Mám takový pocit, že z Mozilly se stává, nezlobte se za ten výraz, tápající dinosaurus. Dostal jsem tehdy odpověď, že Mozilla není jen Firefox. Ano je to správná poznámka, Mozilla vyvíjí soustu dalších činností, které posouvají celý internet dopředu. A já se ptám, není náhodou Firefox tím nástrojem jak získat díky uživatelské základně vliv a sílu prosazovat spoustu užitečných věcí?

  1. Michal Stanke napsal(a)

   Mozilla vývojářům doplňků pomáhala. O změně se vědělo dva roky předem a poslední rok se nemálo času věnovalo právě komunikaci s vývojáři a řešením, jak portovat jejich rozšíření. Problém byl v tom, že dosavadní technologie umožňovala ve Firefoxu cokoliv a efektivně byl kód rozšíření přímo v jádře Firefoxu a tudíž jakákoliv jeho změna nějaký doplněk rozbila. Ponovu doplňky používají jasně definované rozhraní a nemohou sahat přímo do jádra, aby ho Mozilla mohla dál vůbec vyvíjet. To má za následek, že na co zatím neexistuje rozhraní, to doplňky nemohou dělat. Dobré vysvětlení v angličtině je na http://dblohm7.ca/blog/2017/11/16/legacy-firefox-extensions-and-userspace/.

  2. Zbyněk Král napsal(a)

   Ano to chápu, že technologie WebExtensions pracuje na jiné, vyšší vrstvě. A myslím, že je to do jisté míry i v pořádku, už jenom kvůli bezpečnosti. To co jsem se snažil říct je to, že v době vydání revolučního update neexistují ani náhrady za staré doplňky, které by fungovat mohli, byť třeba bez několika málo funkcí, co API neumožňuje. Nemohu proto souhlasit, že pomoc, motivace, či tlak na autory rozšíření z vaší strany byl dostatečný. Stále musím zopakovat a zdůraznit, že synonymem pro Firefox jsou (byly?) právě doplňky.
   Jinak nové jádro i uživatelské rozhraní je fakt super. I bez hacků v about:config to prostě frčí.

 40. Zappy napsal(a)

  Zdravím, upgrade mě okradl o dnešní ráno. Asi hodina a 20 minut. Prosím toto ně. Firefox považuji za nejlepší prohlížeč, ale takto si utnout větev, to nechápu. Jak již zde někdo napsal, chrome je rychlejší, u Firfoxu jsme proto, že nabízí lepší komfort. Ale pomocí dopňků.
  Tak vyjmenuji dopnky, které byly zakázány a proč je mám rád.
  ScrabBook – mám v něm hromadu stránek postahovaných, které již neexistují. Nebo naopak teď píšou něco jiného 😉
  All-in-One Sidebar – náhrada neumožňuje přidávat například právě ten ScrabBook
  Fast Dial – toto e prvek, který považuji pro sebe za dokonalý. Náhrad existuje spousta, ale vždy v nějakém detailu pokulhávají. Tu se nedá přidat stránku na jeden klik, tu si pořadí dělá co chce apod.
  Password Exporter – kurňa hesla do banky si neukládám.
  DawnThemAll – zkoušel jsem tu alternativu, to je to stejné jako u Fast dial. Drobnosti, které to neumí a hromada nesmyslů navíc, které akorát ruší.
  Cituji Vás: Většina nejpopulárnějších doplňků jsou již kompatibilní, takže většina uživatelů si žádné změny ani nepovšimne.
  Za mě: z 11 doplňků jste mi povolili 2. Ale ničeho jsem si nevšiml :=-( Zůstal mi jen AdBlock a GoogleTranslate.

 41. Zappy napsal(a)

  Ještě doplním – odinstalováno, nainstalovaná stará verze, zakázány aktualizace a uvidíme. Dám tak půlroku na zmoudření a pak Adie 😉 ale bude mě to mrzet.

 42. Zappy napsal(a)

  🙂 Cituji Vás ještě jednou: Většina nejpopulárnějších doplňků jsou již kompatibilní, takže většina uživatelů si žádné změny ani nepovšimne.

  https://docs.google.com/spreadsheets/u/1/d/1TFcEXMcKrwoIAECIVyBU0GPoSmRqZ7A0VBvqeKYVSww/

  podle tohoto dokumentu bude převedeno 17% AddOnů, pracuje se na 14% …promiňte, ale to je většina?

  1. Hynek napsal(a)

   🙂 Statistika mocná je, dá nám… cokoli chceme.
   Na stejné stránce se taky píše, že byly portovány AddOny pro 81,7 % uživatelů.

   Takže dá se na to dívat tak, že existuje spousta AddOnů, které nejsou moc používané a (proto) nejsou portované.

   Taky nepláču a nekřičím do celého světa, že můj oblíbený doplněk možná nebude portovaný. Ale když vidím, že jej používá jen dalších 670 lidí, tak jsem s tím holt smířený a není to pro mě důvod nadávat na Firefox a vracet se ke starší verzi.

 43. vop napsal(a)

  Ach ach…! Všechno krásné, jen ta ztráta velkého množství addons…! Uf…!

  Přišel jsem po update na 57 o mnoho mnoho (v řádu stovek) panelů umístěných v samostatných skupinách panelů pomocí Skupiny panelů 2.1.4 by Quicksaver.

  O dalších addons a způsobených problémem absencí náhrad nemluvě.

  Poradíte někdo co s panely ve skupinách panelů do budoucna? Po hodině a půl marného tápání jsem situaci zchránil downgradem na 56.0.2

  🙁

 44. nasralah napsal(a)

  Vzhled tomu navrhovalo které prase? Vždyť to vypadá děsně. Jak tmavé, tak světlé téma je hnusné a nehodí se k tomu! Bílá vypaluje oči a černá na tom hnusu také není k ničemu. Další témata z nabídky Mozilly jsou pak infantilní a ocení to možná pár puberťaček, ale dospěláka to nenadchne!

 45. JUX napsal(a)

  No, a je to tady. Další bezvadná věc končí a propadá se čím dál víc do sraček…
  Dneska na mě Firefox bafnul, že stahuje aktualizaci, a následně na mě vykouklo něco děsného. Proč si sakra vývojáři myslí, že lidi chtějí pořád nějaké změny ?!?! Když už mám konečně všechno vyladěný, odzkoušený a nastavený, tak přijde někdo, kdo si myslí, že ví líp než já, co já vlastně chci, a vnutí mi to. Tohle je další krok přidlížení se k praktikám Mrvosoftu – my vás k vašemu štěstí donutíme..
  Bez jakéhokoliv varování mi aktualizace vypnula „nekompatibilní“ doplňky, prostě si dneska nějak všichni zvykaji, že si dělají s mým počítačem, co chtějí…
  Takže si dovolím vyjádřit své pocity, a to velmi jemně …… F U J !!!!

 46. Zappy napsal(a)

  TO HYNEK
  😉 OK, vážený průměr dle počtu uživatelů.
  22% převedeno, 37% v převodu a nebude se převádět 34% – stále věta Vetšina neobstojí, možná za pár dní. Čerpám ze stejné tabulky

  Mé oblíbené AddOny v tisicich:
  Fast Dial – 80
  DownThemall – 924
  Easy – (tady beru, že je nahraditelný) 2415 (třetí nejrozšířenější AddOn)
  VideoDawnload – druhý nejrozšířenější, ale na něm se pracuje
  PasswordExporter – 174
  Z prvních 20 nejrozšířenějších AddOnů jsou portované 2 = 10%

  Ne ne, statistika není špatná věc. Tady jsou detaily, u toho článku s 80% není nic.

 47. Klapka napsal(a)

  Gratuluji k nastoupené cestě do pekel a zapomnění. Do dvou let budete pod Edge a půjdete ještě dolů; nic jiného si ani nezasloužíte. Taková míra nesoudnosti je alarmující i desktop – linuxových pomatenců…

 48. somiak napsal(a)

  ako napísal Zappy hore:

  odinstalováno, nainstalovaná stará verze, zakázány aktualizace a uvidíme !

  Čim novšia Mozilla, tým horšie ale toto je hnus. Normálne do rubrík nepíšem, ale toto ma normalne nas… !
  Aj mamu som naučil na určité miesta a postupy, kym sa to naučila ovládať…a oni to zmenia, len tak všetko ???

  Ani wordpress mi neukazuje správne, ani záložky, home button nalavo i ked som pravak a na Chrome mi to vadilo !!! nič pozitívne !

  Idem dat staršiu verziu…alebo potom -Mozilla BYE BYE FOREVER !!!

  1. Lukáš napsal(a)

   Mě nejvíc sere ta vyblitá šedá, mám sice nastavené defaultní theme takže to není taková hrůza jako to světlé. Na win7 tam chybí takový modrý nádech, to bylo na oči příjemnější.

   Edge je zkriplený, Opera taky, nyní Firefox a Chrome ten byl zkriplený od prvního dne. Jenže i ten blbý Chrome co ho Mozilla kopíruje, má pořád stejný vzhled deset let. Mozilla tu jednou má hranaté taby, pak kulaté a teď zase hranaté.

   Firefox žije z dřívější slávy, kdyby jí neměl tak už nemá ani těch 8% tržního podílu.

 49. Bia napsal(a)

  Zdravím, bežne sa nezapájam do žiadnych diskusíí, ale teda prispiem, nech to zo seba dostanem, to nasr….tie. Keby mi nešlo o rýchlosť a bezpečnosť, tiež sa vrátim k staršiemu Firefoxu. Hlavne mi chýba TAB MIX PLUS, ktorý mi umožňoval si „prerobiť“ firefox na svoj obraz. Neviem nájsť nič podobné. Ostatné oželiem, resp. našla som nejaké nepodarené náhrady, na ktoré si budem musieť zvyknúť.

  1. ojoj napsal(a)

   veru tak TMP bol jediny doplnok, pre ktory som FF pouzival, este dobre, ze sa dalo vratit na v56.0.2

  2. Terablick napsal(a)

   S tím musím rozhodně souhlasit. Nový FF používám už od vydání, a jsem neustále jen naštvanej. Všechno co bylo v předchozí verzi super je pryč. TabMixPlus, správce relací a mnoho dalších doplňků, panely dole, načítání panelů vedle toho aktuálního (opravdu nesnáším, když musím rolovat kvůli každému panelu tam a zpět a složitě pak hledat ze kterého panelu jsem to vlastně odešel), panely se (konečně opravdu – prakticky) nenačítaly všechny, ale jen ty na které jsem ručně klikl, atd atd. S tou rychlostí mám přesně opačnou zkušenost. Mám většinou otevřeno několik stovek panelů (vracím se k nim střídavě třeba i měsíc), a v současné verzi se stal FF nepoužitelným – zamrzá, přestává fungovat, načítání trvá věčnost… Moje naštvání vyvrcholilo dnes, když mi z nějakého důvodu zmizely všechny uložené přihlašovací údaje (mám jich několik stovek a nepamatuju si je). V podstatě nevidím na nové verzi FF vůbec nic dobrého, a to přesto, že jsem až do té předchozí byl velmi věrným zastáncem a uživatelem výlučně FF – právě kvůli dostupným doplńkům, možnosti individualizace, rozsáhlým možnostem nastavení, nebo třeba tomu, že FF se umí vracet k otevřené relaci (to je pro mne klíčová vlastnost bez které se neobejdu), synchronizuje se online do dalších zařízení a ukládá si data profilu online (což bohužel při dnešní ztrátě hesel nepomohlo!). Když budu chtít rychlý prohlížeč co nic neumí, mám na výběr ze všech ostatních. Když ale potřebuju pokročilé a „promakané“ funkce, sáhnu právě po FF. A proto je FF mým jediným stabilním prohlížečem. Bohužel v aktuální podobě je nepoužitelný a moje naštvání nebere konce… A jestli se mi nepovede obnovit ztracená hesla, a nahradit alespoň většinu doplňků (třeba „save image to folder“ je pro mne dost důležitý doplněk, i když ještě důležitější byly dva různí správci relací, protože přecijen FF občas spadne a relace se neobnoví, což je pro mne nepřijatelné, takže vždy pomohl jeden, a když ne, tak ten druhý určitě, nebo právě zmíněný TabMixPlus, doplněk pro přesun panelů na dolní lištu a záložek na tu horní), nejen že to bude naprostá katastrofa a desítky hodin práce navíc, ale pravděpodobně od FF úplně odejdu (minimálně do doby, než se dostane zpět do stavu v jakém byl před tímto „vylepšením“). Jen nevím jaký jiný prohlížeč použít, protože žádný neumí to co potřebuji…

 50. Jan napsal(a)

  Myslim si, ze Mozilla v souvislosti s novou verzi Firefoxu tezce nezvladla komunikaci smerem k uzivatelum. Byl podcenen negativni dopad zmen na uzivatele. Myslim, ze to chtelo primo v ramci prohlizece (napr. v ramci noveho panelu) v dostatecnem predstihu informovat uzivatele a to nejen o novych moznostech, ale i o komplikacich, ktere zmena prinese, proc se k tomu pristupuje a jak se s tim co nejlepe vyporadat. Prestoze ctu kazdy RSS feed Mozilly (a to myslim uzivatele masove nedelaji), mozna i kvuli rozdrobeni vsech mikroprispevku v case jsem si nevytvoril uceleny obraz o vsech souvislostech ukonceni podpory stareho systemu rozsireni.

  Kdyby se nejpozdeji primo pred touto zasadni aktualizaci uzivatelum zobrazilo okno – neco ve stylu: Je tu nova verze, pozor, existuje velka pravdepodobnost, ze vam nejaky doplnek prestane fungovat, v pripade problemu mate moznost aktualizaci docasne odlozit, pripadne prejit na verzi ESR a ziskat vice casu plus nejake objasneni duvodů, proc se k tomu pristupuje (hezky to tu popsal treba Tomáš Zelina 16.11.2017 v 13:01), byli by podle me chapavejsi.

  Vic nez zmeny samotne mi strasne vadi, ze Mozilla podstatny nekomfort a komplikace pro uzivatele (byt pravdepobne docasny, az se v budoucnu pridaji dalsi API a vyvojarum vrati vice moznosti) bez jakekoli omluvy zkousi komunikovat jako uzasnou nejlepsi zmenu, ktera tu kdy byla, teste se na to!

  Firefox jsem pouzival jeste „pred jeho vznikem“ (jeho oddelenim a osamostatnenim) a ted poprve vazne uvazuji o jeho budoucnosti na mych PC. Bez prizpusobeni mymi mnoha rozsirenimi je prace s nim pro me velmi nepohodlna a neprijemna. Pravdepodobne prejdu na ESR a uvidim, jestli se do konce podpory podari situaci nejak zachranit.

Více komentářů:1 2 3